Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Bună ziua,

Vă scriu pentru a vă cere o părere în legătură cu pensionarea mamei mele.
Am găsit adresa dumneavoastră pe site-ul www.avocatnet.ro .

Mama mea are 51 de ani (n. 12 octombrie 1959).
Are o vechime de 33 de ani, zi de zi (data angajării: 1976, Contactoare S.A. Buzău; şomaj 2008¬–ian. 2010).
În perioada 1976–2001 a beneficiat de grupa a II, deci la aceşti 33 de ani s-ar mai adăuga aproximativ 6 ani, dacă am înţeles eu bine.
(A făcut şi schimbul III, dacă are importanţă...)
Are patru copii.

Aş vrea să ştiu dacă în baza acestor date există şanse să se poată pensiona anticipat mai devreme de 55 de ani. Am înţeles că s-ar scădea nişte ani în funcţie de numărul de copii, conform unei OUG recente.

Sau, dacă nu, la ce vârstă se va putea pensiona.

Vă mulţumesc foarte mult.

CMV
Ca date generale, mama dvs. poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 60 de ani; stagiul complet de cotizare este de 30 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

Intrucat a realizat si depasit stagiul complet de cotizare de 30 de ani, mama dvs. poate beneficia de pensie anticipata partiala atunci cand va implini 55 de ani.

Intrucat a lucrat 24 de ani in grupa II de munca, are dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni, respectiv la 54 ani si 6 luni.

Reducerea varstei standard de pensionare pentru numarul de copii nascuti si crescuti se aplica numai in cazul pensiei pentru limita de varsta si nu se cumuleaza cu alte reduceri. In general, reducerile varstelor standard prevazute in Legea nr. 19/2000 pentru activitatea realizata in grupe de munca, pentru numarul de copii etc., nu se cumuleaza.

Concluzie: Mama dvs. indeplineste conditia privitoare la stagiu pentru a beneficia de orice categorie de pensie dar nu indeplineste conditia referitoare la varsta standard de pensionare.

Raspunsurile sunt date in functie de actualele prevederi legale. Reveniti in vara, dupa ce va fi publicata in Monitorul Oficial viitoarea lege a pensiilor.