avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Activitate - IULIA

Activitate - IULIA

buna ziua!
va rog sa imi spuneti cum pot sa inregistrez achizitia de legume si fructe de la piata,pe care apoi le dau in consum la bucatarie.Eu inregistrez:
301 401
401-producator particular
apoi 601 301
este corect?
Discuție BILANT 2011
Se poate depune bilantul pe anul 2011 si pe discheta?sau este obligatoriu sa fie depusa pe cd?
Răspuns la discuția Modificare Cod Penal.
despre infractiune pe drumurile publice(fara accident si fara alte pers implicate)
Va rog frumos sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare:
-o persoana a fost condamnata cu suspendare la 1 an si 6 luni.In baza art.83 C.pen., s-a dispus revocarea beneficiului suspendării condiţionate pentru pedeapsa de 1 an şi 2 luni închisoare , pe care o cumulează aritmetic cu pedeapsa de 1 an şi 6 luni închisoare, , inculpatul avînd de executat, în final, pedeapsa de 2 ani şi 8 luni închisoare.. Definitivă. Pronunţată în şedinţa publică.
Va rog sa imi spuneti daca prin noul Cod Penal este posibil sa se mai micsoreze din pedeapsa.
Va multumesc!
Răspuns la discuția MARFA INTRACOMUNITARA
este corect 371 4428=1656.77?
BUNA ZIUA!
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie:
-o sc cumpara marfa de la o sc inregistrata intracomunitar.Valoarea facturii de achizitie este 6011,iar valoarea la pret de vanzare este 8560.
Eu fac urmatoarele inregistrari:
371 401 = 6011
4426 4427 = 1443
371 378 = 2549
371 4428- aici am o nedumerire pt ca nu stiu cum sa aflu valoarea lui 4428.
Va rog sa imi spuneti daca aceste inregistrari sunt corecte si cum pot afla valoarea lui 4428.
VA MULTUMESC!

puteti sa imi spuneti daca infractiunea pe drumurile publice este considerata o infractiune din culpa?
buna ziua!
va rog frumos sa imi spuneti care infractiuni sunt considerate din culpa?
va multumesc!
Răspuns la discuția Modificare Cod Penal.
multumesc frumos pt.raspuns...este posibil in vara?
Va rog sa-mi spuneti daca s-a modificat Codul Penal ,am auzit ca s-ar reduce pedepsele celor condamnati pana la 5 ani.Este adevarat?Va multumesc anticipat si astept raspunsurile dumneavoastra!