avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate grandanat

Activitate grandanat

Buna ziua,
Apelez la dumneavoastra pentru a ma ajuta cu informatii despre trecerea unui spatiu comercial de pe societate comerciala pe persoana fizica (asociati ai firmei).

Pe scurt:
Un SRL, platitor de TVA, fara angajati, doar administrator, regim de impozit pe cifra de afaceri, 3 %. capital social 100.000 lei. 2 asociati cu parti egale.
Detine 3 spatii comerciale in proprietate, spatiul 1 achizitionat in 1992. spatiul 2 achizitionat in 2000.

Intrucat ativitatea firmei a fost redusa mult, si se pare ca se indreapta spre lichidare, doresc sa scot 2 dintre spatiile comerciale de pe firma si sa le trec pe pesoana fizica, pe numele asociatilor.

Pot face acest lucru prin reducerea capitalului social?
Iau in considerare si varianta retragerii complete a unuia dintre asociati. Ma puteti va rog lamuri cu privire la optiunile enumerate. Sau eventual alte variante?

Multumesc frumos.

PS. Avem cotabil, insa abia e in masura sa tina contabilitatea primara, Va trebui sa cautam un contabil cu expertiza in acest fel de situatie.

Bine v-am gasit.
Detin un un spatiu comercial pe firma si as vrea sa-l transfer pe persoana fizica, pe numele meu, asociat la firma, sau pe numele fiului.
Spatiul a fost achizitionat acum mai bine de 20 de ani si acum este inchiriat. Ce modalitati as avea la dispozitie si ce costuri implica operatiunea, in mare?

Multumesc!
Bine v-am gasit.
Sunt unic proprietar al unui apartament, pe care vreau sa-l inchiriez, insa as dori ca doar sotia sa apara pe contract ca si locator, si implicit sa fie inregistrat la anaf pe numele sotiei.
Se poate?
Multumesc.

Apartamentul a fost locuinta de familie, inca mai avem domiciul acolo
Buna ziua,
Cum ar trebui formulat un contract de inchiriere pt o lucuinta in situatia in care in apartament va locui alta persoana, un prieten al celui care inchiriaza?
Contractul va fi intocmit pe numele unei persoane, care va si plati chiria, dar locatar va fi un prieten al acesteia.

Multumesc
Răspuns la discuția Concediu fara plata dupa CIC 2018
Art. 153 din codul muncii spune:
(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.

Cum pot sa trag concluzia ca sunt indreptatit a solicita concediu fara plata pe o durata de un an?
Răspuns la discuția Concediu fara plata dupa CIC 2018
In temeiul carei legi?
Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Puteti solicita angajatorului acordarea unui CFP pe o durata de 1 an.

Se mai poate prelungi concediul de crestere copil pana la 2 ani, prin concediu fara plata pana la implinirea varstei de 3 ani?
Multumesc pentru raspuns, imi puteti da va rog si baza legala?
Buna seara,
Am o intrebare legata de o situatie la care nu am gasit raspuns pana acum.

In 2016 mama intra in concediu de crestere copil. Ambii parinti indeplinesc conditiile de intrare in concediu.
Conform legii, cel putin o luna este alocata celuilalt parinte, adica tatalui, in cazul meu. Insa intre timp, eu, tatal, m-am mutat din tara si practic nu mai pot sa intru in concediu.
Cum se procedeaza in aceasta situatie? Poate mama sa ramana in concediu pana face copilul 2 ani?

Mentionez ca sunt angajat in UE cu contract de munca insa nu cred ca are vreo importanta din moment ce pot intra in concediu.
Legea antifumat se aplica si in cazul blocurilor de locuinte.

Legea nr. 349/2002 pentru prevenirea şi combaterea efectelor consumului produselor din tutun

Art 2. Lit m)

spaţiu public închis se înţelege orice spaţiu accesibil publicului sau destinat utilizării colective, indiferent de forma de proprietate ori de dreptul de acces, care are un acoperiş, plafon sau tavan şi care este delimitat de cel puţin doi pereţi, indiferent de natura acestora sau de caracterul temporar sau permanent;