avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Activitate irina_p

Activitate irina_p

Răspuns la discuția Credit neplatit
multumesc!
pt a fi mai clar in ce dorectie o apuc as vrea sa stiu termenul de prescriptie de 3 ani se calculeaza de la data ultimei rate pe care am platit-o sau de la ultima rata de platit conform contractului incheiat?
Discuție Credit neplatit
In 2007 am luat un credit de la banca impreuna cu sotul meu. Am plecat din tara in acelasi an. Nu avem bunuri de nici un fel in tara si nu a girat nimeni pentru noi. Un an am reusit sa platim , apoi am ramas in urma. Cei de la banca au insistat sa platim atunci suma ratelor restante integral, am zis ca nu avem cum si sa ne lase sa platim cum putem. Cum nu au fost de acord am incetat sa platim. Dupa un timp dosarul a fost preluat de o firma de recuperare care suna la familie. Dupa un timp nu au mai sunat. Au trimis scrisoare cu suma de platit, de vreo 3 ori mai mare decat suma initiala imprumutata. Eu vreau sa vin in tara insa sunt foarte nedumerita.As avea nevoie de ctaeva clarificari?
1. Exista posibilitatea ca datoria sa fie prescrisa?
2. As putea returna suma imprumutata initial, dar nu cea ceruta de ei... acum cativa ani vorbisem cu ei de o astfel de recuperare a banilor insa cand am cerut hartii imi prezenta in tara lucru imposbil pt mine atunci.. am lasat-o balta si cu asta
3. Vreau sa vin in tara pt o luna. Sunt in pericol? As putea fi arestata sau avea probleme la intrare sau pe durata sederii ?
4. Mi-as dori sa rezolv problema asta pt totdeauna . Ma poate ajuta vreun avocat de aici? Rog maxima seriozitate
Multumesc
Răspuns la discuția credit neplatit
ce insemana "depinde de complexitate"? in general cat ajung aceste cheltuieli? o suma..o marja ceva..
ce inseamna "posibil sa se ajunga la executare silita", ei nu au bunuri mobile sau imobile in tara sau conturi bancare, plus ca nu sunt nici in romania.

Multumesc
Discuție credit neplatit
Buna ziua,
as dori un raspuns la situatia in care se afla sora mea.

Sora mea si cumnatul meu au facut un imprumut la nabca in 2007 apoi au plecat in Italia. De acolo au reusit sa plateasca caeva luni rata lunara la banca apoi cumnatul meu a fost disponibilizat si nu au mai resuit sa restituie nimic. Parintii mei au primit acasa o scrisoare prin care sora si cumnatul sunt dati in judecata. Ei nu a avut proprietati in tara sau alte bunuri, pe buletin era mentionat domiciliul parintilor mei.
Momentan nu au posibilitatea sa plateasca creditul desi ei zic ca-l vor plati in maxim 2 ani. Ce intrebari am eu:

1 exista posibilitatea ca banca sa ia casa parintilor desi nu a girat nimeni cu nimic pentru sora mea?
2. la ce suma ajung in general cheltuielile de judecata? pe hartie scrie ca la suma datorata se vor aplica dobanzile si cheluielile de judecata
3. pe ce cai isi poate banca recupera banii? ei nu au in tara nimic al lor
4. se poate ca ei sa fie exonerati de plata acestui credit? in ce conditii?
Multumesc
Răspuns la discuția succesiune
intreb pentru ca am auzit de la cineva ca in codul fiscal ar fi mentionat termenul de 2 ani. ..insa nu stiu unde exact trebuie sa caut, la ce articol
multumesc
Discuție succesiune
in cat timp de la deces se poate face succesiunea? exista un termen maxim?
multumesc
Răspuns la discuția renta viagera?
cred ca nu m-am facut bine inteleasa. in cazul vanzarii pamantului de catre batrani, statul le plateste anual cate 100 de euro/ha, renta viagera. vreau sa stiu daca acest lucru este valabil si in cazul vanzarii imobilelor.
Multumesc!
Discuție renta viagera?
Bunica mea a vandut unui nepot o casa si terenul de langa ea prin act de vanzare cumparare. Bunica mea are dreptul la renta viagera pentru casa vanduta?
Multumesc!
Discuție cecuri auto
buna,
am si eu o intrebare...
cecurile pt autoturisme de 5000 lei emise inainte de 1989 mai au valoare la ora actuala?
ce suma de bani se mai poate scoate de pe aceste cecuri??
Discuție cine stie..
buna..
imi poate spune si mie cineva care este termenul de dezbatere a succesiunii la notariat?
cu ce suma este despagubit un ha pamant arabil la fondul proprietatea?

merci