avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate mihavasile

Activitate mihavasile

Buna ziua,

Din 2008 plateam ca un simplu cetatean, persoana fizica ,fara loc de munca sau alte beneficii, cate 100 lei lunar contributia la pensie.
Din ianuarie 2011, aceasta s a marit la 222. In luna februarie 2011 am mers la Casa de Pensii(Tulcea) si am spus doamnei de la ghiseu ca doresc sa incetez plata contributiei. Tot in februarie 2011 am intrebat o daca e nevoie sa semnez sau sa fac vreo cerere ca nuu mai pot plati. Mi s a spus ca in termen de 3 luni daca nu platesc mi se reziliaza contractul.
Pe 19 august 2011 primesc la cutia postala, o decizie din partea casei de pensii in care sunt buna de plata vreo 1400lei,
Nu am de unde plati..
Pe decizie apare ca daca nu platesc suma de 1400lei la trezorie sau la caseria casei de pensii in termen de 15 zile mi se va rezilia contractul.
Ok... ok.. se reziliaza..dar ce se intampla cu banutii pe care din senin trebuie sa i dau....???
Vor veni executari slite??
Se vor adauga penalizari ?
Cine ma poate ajuta??

Cu respect,

MV
Buna ziua,

In 2004-2005 am lucrat in Bucuresti la o firma de leasing.Patronul promitea marea cu sarea,zilnic sedinte si dezbateri dar nu se prea lega nimic.Intr o zi ne a cerut cartile de munca.Le am dat si le tinea la o firma de contabilitate. Cum nu a platit firma de contabilitate ptr serviciile prestate,li s a dat cartile de munca sa le tina in...buzunar.Apoi nu ne a mai platit si uite asa incet incet a trebuit sa plecam sa ne gasim alte joburi caci trebuia sa ne intretinem cu promisiunea ca ne va da adeverinte si carti de munca.Ei, bine, patronul nu mai e de gasit,se auzise ca e in puscarie, ca ar fi ars cartile de munca si ca nuuu ar fi operat nimic in cartiel de munca.Am cautat sa imi refac cartea de munca,dar vechii patroni pe unde am lucrat nu mai sunt nici ei de gasit,iar ITM ul nu m a putut ajuta.Acum nu sunt in tara,dar tot am sperat ca voi da de patron si de cartea de munca..dar nu am acel noroc.
Ce sa fac in acest caz?
Daca vin in Romania si voi gasi un job, voi intampina probleme la angajare?Eu imi platesc in tara contributiile la sanatate si la pensie.
Daca declar la Monitorul Oficial pierduta cartea de munca si aduc acel document viitorului loc de munca se poate face carte de munca fara probleme?
Ce ma sfatuiti?

O zi buna si multumesc tuturor care imi ofera solutii!!

Mihaela
Multumesc tuturor care mi au raspuns.
In principiu se pot scadea cheltuielile pe firma.
Va multumesc!
Weekend placut!!
Buna ziua
Intampin o problema delicata si doresc o solutie de rezolvare.

Vreau sa va intreb o chichita strecurata in contractul de infiintare a societatii.
Mama mea e singurul actionar si administrator al firmei si totoadata sediul firmei este la o casa la tara care ii apartine mamei.

Ea tot ce cumpara ptr firma nuuuuuu se poate scade pe firma ptr ca cei ce s au ocupat de infiintarea firmei au pus un contract de comodat si mama a semnat bazandu se pe increderea lor.
Acum daca ea vrea sa cumpere o masina, sau sa faca un sediu nou sau sa l renoveze pe cel vechi nuu poate ca se impiedica de acest contract de comodat.
Contabila firmei i a dat un exemplu:
Firma pe care o detin este intr un spatiu gol, isi cumpara cele necesare ,dar nu poate scadea de pe firma.In momentul plecarii din acel sediu firma isi va lua cele cumparate ceea ce mi se pare o aberatie in sensul ca...ea e proprietara casei, a sediului firmei,dovedit printr un contract de proprietate.
Se poate schimba? Alti bani, alta alergatura??Dureaza schimbarea??
Ce ma sfatuiti???


Cu respect,
Mihaela
Buna ziua,
Va rog din suflet sa ma ajutati intr o problema delicata care necesita o rezolvare urgenta.Locuiesc in Arabia Saudita,pasaportul meu expira pe data de 20 februarie 2010 in care o am inclusa si pe fetita mea de 3 ani.Am facut multe demersuri(emailuri,telefoane ) catre Ambasada Romana din Ryadh,explicandu le situatia cu mult timp in urma.Dansii mi au spus sa i contactez la sfarsitul lunii ianuarie 2010 ptr ca au primit aparatura necesara intocmirii pasapoartelor noi romanesti. Le am scris si am primit un raspuns socant: Nu efectuam pasapoarte,mergeti in tarile alaturate unde au ambasade romanesti sau mergeti de urgenta in Romania.Nu va putem lua actele ca nu se mai fac decat pasapoarte biometrice" Nu mi vine sa cred ca se procedeaza in acest hal.De ce m as plimba in tarile vecine asa de dragul de a flutura niste bani si a veni cu coada intre picioare?Eu am ascultat pe TVR INTERNATIONAL vorbea o doamna de la MAE si raspundea romanilor din alte tari care aveau aceeasi problema ca a mea,adica sa trimita actele la ambasada si ambasada le trimite in tara ptr intocmirea pasapoartelor.
Va rog sa mi spuneti ce solutie sa adopt.
Nuuuu pot merge ACUM in Romania.NUUU pot calatori in tari vecine, necesita viza si multa bataie de cap.
NUUU SE MAI FAC PASAPOARTE SIMPLE???? NUUU CRED ASA CEVA!!
Va roog ajutati-ma!!
Eu am si nationalitate egipteana!!
In caz ca Ambasada Romaniei din Riadh-Arabia Saudita o tot sustine ca nu ma poate ajuta..pot circula cu pasaport egiptean??
Nu stiu, nu stiu ce solutie sa gasesc,dar e strigator la cer.
Am scris si MAE din Romania..GOD KNOWS cand imi vor raspunde!!

Cu respect,astept o salvare !!
Mihaela
Buna ziua,

Am si eu o problema ca multa lume din tara aceasta.Ma numesc Mihaela si am 36ani.
Am lucrat la o firma de leasing in Bucuresti.Patronul ne a cerut cartile de munca.I le am dat, nu a inregistrat nimic pe ele,ne dadea salariile cand voia.Ca intr o zi sa ne vedem faar job,el disparut si cartile de munca ,am inteles din alte surse ca le ar fi ars.Am tot cautat sa fac rost de la fostele locuri de munca niste adeverinta pentru a mi face alta carte de munca,si firmele respective nu mai sunt pe piata.
Am vrut sa l dam in judecata dar banii si timpul nu ne au permis sa mai lungim cazul,plus ca acest nenorocit de patron nu avea absolut nimic pe numele lui,deci nu puteam sa recuperam nici o leafa "uitata".
De vreo 2 ani si ceva platesc acea cota pentru pensie de stat.
1.Daca ma angajez,voi avea probleme la noul loc de munca pentru conceperea unei noi carti de munca?
2. Ce se intampla cu banutii dati pe acesti 2 ani de zile pentru pensie stat?Se trec in noua carte de munca sau ii pierd ?
Cu respect,
Mihaela
Buna ziua din nou,

Va multumesc pentru lamuriri,dar poate nu m-am exprimat eu bine, dar dvs ati inteles destul de bine.Bucataria si baia nu au calorifere,intre camera cu calorifer si baie e un mic hol de 3 mp.Camera incalzita are 13mp si o usa!!. Dl de la asociatie i a pus mamei acei 3mp din hol(acest hol apartine apartamentului, si nu de pe scara!!!)Deci pe lista de intretinere sunt trecuti 16mp incluzand si acel hol amarat,caci spune dl de la asociatie"atunci cand se deschide usa dormitorului, se incalzeste si acel hol din apartament"
:))
Intrebarea mea este: E normal sa plateasca si acei 3mp doar ptr ca se deschide usa dormitorului si intra aburul de caldura????X-(
Cu respect,

Mihaela(Tulcea)
Buna ziua,
Va scriu in numele mamei mele,o pensionara de 60ani.
Am sa fiu la obiect sa nu risipesc timpul ff pretios celor care imi vor raspunde.
Mama mea sta la bloc si are doar o camera incalzita,asa avrut ea.Dormitorul are 13mp,dar cand merge sa plateasca intretinerea ii apar 16mp.L a intrebat pe dl de la asociatie si i s a raspuns :"Pai doamna v am pus si 3mp holul,cand lasati usa deschisa,incalzeste si holul"
Unde e reglementata asemenea aberatie si cum putem actiona?
Cu respect,
Mihaela Vasile-Tulcea
cartier VEST
Răspuns la discuția doresc contabil ptr SRL
Multumesc tuturor. Am gasit o doamna contabila fff isteata, cu ani de activitate si in care voi avea incredere .
Am rezolvat cu contabilitatea!
Sper sa rezolv si cu misterul daca la export din Romania in state Non UE se percepe TVA. Multi spun ca nu, de la cei care iau marfa spun ca daaaaa, vor TVA ,ceea ce nuu se admite asa ceva si ei nu inteleg.
Doamne ajuta si multumiri tuturor care mi ati sarit in ajutor cu un sfat.

Cu respect,
Mihaela
Răspuns la discuția doresc contabil ptr SRL
Va multumesc tuturor celor care mi ati raspuns.Acest site e o minune dumnezeiasca,plina de oameni seriosi, de adevarate valori.
Sanatate multa si va multuimesc ptr toate indrumarile.
Doamne ajuta!!
Mihaela