avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate STAN MARA

Activitate STAN MARA

Dar acum cu Ordonanta 34/12.05.2023, se suspendă ocuparea prin concurs sau examen a posturilor vacante sau temporar vacante.
inca sper sa gasesc o baza legala...
Buna ziua,
In cadrul institutiei publice, salariata X, personal contractual grad II, se afla in CIC pana in 09.2023.
Postul ei, este ocupat prin concurs, de salariata Y, CIM pe perioada determinata, 09.2023, respectiv pana la revenirea salariatei X.
Salariata X, anunta ca doreste reluarea activitatii.

Avand inca un post vacant neocupat / perioada determinata, grad debutant, titulara acestuia fiind tot in CIC pana in 08.2024,
ar fi un temei legal si in ce conditii se poate prelungi CIM / muta salariata Y pe postul vacant neocupat, pana la revenirea titularei respectiv 08.2024, la reluarea activitatii salariateiX .

Multumesc
Buna ziua,
...situatie similara si la noi.... si majorarea de 20% prevazuta de OUG2/2017 nu ati aplicat-o?
ART. 1/Oug2/2017
(1) Prin derogare de la prevederile art. 1 alin. (1) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 99/2016 privind unele măsuri pentru salarizarea personalului plătit din fonduri publice, prorogarea unor termene, precum şi unele măsuri fiscal-bugetare, începând cu data de 1 februarie 2017, cuantumul brut al salariilor de bază/indemnizaţiile de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice din instituţiile şi autorităţile publice ale administraţiei publice locale, astfel cum sunt definite la art. 2 alin. (1) pct. 39 din Legea nr. 273/2006 privind finanţele publice locale, cu modificările şi completările ulterioare, indiferent de sistemul de finanţare şi de subordonare, se majorează cu 20% faţă de nivelul acordat pentru luna ianuarie 2017.
Buna ziua,
Din luna 02.2017 am aplicat majorarea cu 20% pentru tot personalul, inclusiv managerului. Am solicitat la CJ sa ne confirme daca e ok iar acestia ne-au spus sa aplicam si ne vor trimite si act aditional. Am revenit la ei dar nu am primit nici un act. Mai mult decat atat acum am primit decizie cu reincadrare din 01.07, potrivit Legii 153/2017, cu <mentinerea in plata a salariului la nivelul acordat pentru luna 06.2017>
1. E legala aplicarea majorarii prevazuta de oug 2, contractelor de management?
2.Va rog frumos sa imi spuneti daca eu am aplicat fara sa am act aditional la c management e legal?
...art. 1 /OUG2/2017, eu interpretez ca se aplica si managerilor
(1) ... începând cu data de 1 februarie 2017, cuantumul brut al salariilor de bază/indemnizaţiile de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice din instituţiile şi autorităţile publice ale administraţiei publice locale, astfel cum sunt definite la art. 2 alin. (1) pct. 39 din Legea nr. 273/2006 privind finanţele publice locale, cu modificările şi completările ulterioare, indiferent de sistemul de finanţare şi de subordonare, se majorează cu 20% faţă de nivelul acordat pentru luna ianuarie 2017.
Cu respect,
Buna ziua,
va rog frumos sa ma sfatuiti cum sa corectez o greseala in REVISAL.
La un angajat i-am observat data inceperii activitatii gresit operata 01.06.2006 in loc de 01.06.1996.Cand am listat rap salariat am obs ca mai apare un rand la intervale vechime, inainte de 01.08.2011 cum e corect si cum era si inainte, cu interval vechime 01.06.1996- 31.07.2011 si cu salariul de acum din 2016.
Cred ca am operat gresit - la data de cand isi produce efectele corectia data de 01.06.1996 si nu 01.08.2011.
Va rog frumos sa ma sfatuiti cum sa procedez
Va multumesc frumos!
Buna,
referitor la sustinerile dvs, va rog sa ma sfatuiti ...o salariata din institutie e convocata la cercetare disciplinara pentru o fapta care a fost savirsita in 2015 dar acum 09.2016 constatata, respectiv eliberare chitante fara a le opera in registrul de casa si folosirea banilor in interes personal.Se prezinta, recunoaste fapta si restituie suma de bani cu tot dobanda, dar totodata aduce si cererea de demisie fara preaviz cu acea zi. Dupa ce are loc procedura de cercetare, in cuprinsul RAPORTULUI comisia mentioneaza ca ea recunoaste fapta, a restituit suma de bani si luand act de acestea precum si de cererea ei de demisie constata ca cercetarea disciplinara a ramas fara obiect. E ok asa ?
Nu o pot sanctiona disciplinar ca au trecut 6 luni de la fapta DAR imi recuperez prejudiciul prin cercetare si ii incetez CIM in baza cererii de demisie.
1.Concurs sef serviciu pentru o perioada de 11 luni, ok, facem cim pe per determinata, dar e riscul ca titularul postului vine mai repede cu 1 luna , 2 sau 3 luni. Cum incetez cim-ul pe perioada determinata. De DREPT nu pot, DEMISIA nu va accepta iar ACORDUL PARTILOR il va dezavantaja.
2.Se va numi o alta persoana in functia respectiva la expirarea celor 12 luni.
Potrivit art.25, perioada de 6 luni, plus inca 6 e PE PERSOANA, PE MANDAT?... Apoi se poate face decizie dar la o alta persoana, fara o limita...mergem tot asa cu interimat?
Va multumesc
Tocmai asta e ca nu sunt prevederi în statute sau în legi speciale referitoare la speta.Si nu stim cum sa procedam cu restul perioadei de 11 luni dupa cele 6 + 6 luni conf art.25 alin.1 si 2, pana la 1an si 11 luni cat e suspendata.
Da ne incadram in prevederile L 284/2010, art.25, alin. 2, si ii vom face o noua decizie tot pe 6 luni, dar cum sa procedez apoi? cu diferenta de 11 luni pana se intoarce din CIC titularul postului?