avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate pacepa_2001

Activitate pacepa_2001

Un functionar public poate avea un contract cu timp partial la o firma privata?
1. Am incercat sa fac o salvare a bazei de date, dupa ce am instalat noua versiune.
Mesaj: "Eroare neprevazuta...Eroare la salvare baza de date...Angajatorul cu directorul sursaC:User/7 user/Appdata/roaming/teamnet/revisal/aea etc etc etc...nu a fost copiat cu succes"

2. Din practica...daca un salariat are 2 contracte cu 8 ore la aceeasi societate, la transmiterea revisalului da eroare : un salariat nu poate avea 2 contracte cu 8 ore.INSA, in baza de date de la ITM, se inregistreaza ambele contracte.
Incercam sa rezolvam "eroarea" sau facem drumuri la ITM sa verificam fiecare transmitere?
1. Am incercat sa fac o salvare a bazei de date, dupa ce am instalat noua versiune.
Mesaj: "Eroare neprevazuta...Eroare la salvare baza de date...Angajatorul cu directorul sursaC:User/7 user/Appdata/roaming/teamnet/revisal/aea etc etc etc...nu a fost copiat cu succes"
#-o
2. Din practica...daca un salariat are 2 contracte cu 8 ore la aceeasi societate, la transmiterea revisalului da eroare : un salariat nu poate avea 2 contracte cu 8 ore.INSA, in baza de date de la ITM, se inregistreaza ambele contracte.
Incercam sa rezolvam "eroarea" sau facem drumuri la ITM sa verificam fiecare transmitere?
#-o#-o#-o
De exemplu, la o firma cu 150 de salariati, cand vrei sa cauti un anume salariat pe reges, ramane blocat pe "Incarcare...".
Buna seara.
A gasit cineva vreo solutie pentru "viteza" cu care merge itmonline-reges#-o?#-o#-o
Buna ziua
Firmele care au optat pentru plata impozitului pe venit, si nu pe profit, pot opta pentru redirectionarea de 2% catre o fundatie?Daca da, care este procedura (la finante m-au plimbat pe la cinci birouri de la unul la celalalt #-o)#-o#-o ?
La o firma de distributie, in functie de comenzi, soferii tranziteaza Germania.Acestia trebuiesc platiti cu 8 euro, conform salariului minim din Germania, pe perioada cat tranziteaza aceasta tara.
1. Este necesar un act aditional la contractul de munca?Cum ar trebui sa sune si ce suma ar trebui trecuta?
2. Cum s-ar inregistra in Revisal acest act?
Multumesc.
A mai transmis cineva vreun revisal dupa data de 1 ianuarie?A mers?
Răspuns la discuția lichidare firma-cheltuieli
Multumesc.
In afara de toate darile catre stat (trebuie sa nu aiba datorii), care mai sunt cheltuielile cand se face trecerea bunurilor din posesia firmei in posesia asociatului unic?
Buna ziua,
Pentru inchiderea unei firme cu asociat unic cu active (utilaje, cladiri, terenuri) de valoare mare (30000 ron), ce impozite trebuiesc platite?Cei de la registru...nu stiu.