avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Activitate gatej cezar

Activitate gatej cezar

Nu am activitate pe firma in 2018,iar cand am avut intamplator sau sezonier am folosit factura pentru engross ,daca au fost 10 facturi intr-un an.Am casa fiscala cu hartie ca jurnal fiscalizata dar nu am folosit-o in perioada de cand am firma o intreprindere individuala.
Intrebare ce sa fac:
1 sa inchid sau sa suspend activitatea firmei
2.sa nu cumpar casa fiscala cu jurnal electronic
buna ziua

azi 15 iunie mi-a raspuns itm la a 4 sesizare trimisa catre ei in care i-mi scriu urmatoarele:
SC ROMARMLOGISTIC SRL nu a inregistrat pentru d-voastra la ITM Bucuresti contract individual de munca si nici nu a depus state de plata(principala dovada a executarii contractului individual de munca).
Deasemenea ,nu a depus carnet de munca pe numele d-voastra.
Tot astazi am avut recursul inaintat de catre SC ROMARMLOGISTIC SRL la o sentinta judecatoreasca definitiva intr-un proces civil de fond-drepturi banesti,la care ei nu sau prezentat si afost si un recurs tardiv facut de ei
INTREBARE;
-de ce m-am judecat cu ei pana acum
-cum i-mi recuperez CM
-cum i-mi recuperez banii neluati de la firma
MENTIONEZ am obtinut ca urmare a sentintei judecatoresti definitive o investire cu formula executorie pentru a folosii serviciile unui executor judecatoresc din bucuresti
cum se calculeaza timpul scurs de la comunicarea unei decizii la un proces civil de recuperare fonduri banesti pana la depunerea recursului
zile lucratoare sau zile calendaristice
la mine in decizia pe care am primit-o esre comunicat ca parata poate face recurs in termen de 10 zile de la comunicare
am avut proces cu o firma in care solicitam completarea si eliberarea cartii de munca si plata unui salariu pe ultima luna si unul compensator

am castigat procesul printr-o sentinta pronuntata in data de 22 mar 2010 cu drept de recurs in termen de 10 zile
dupa data de 10 apr 2010 am legalizat decizia urmand sa ma adresez unui executor executiv .,am depus actele pe data de 2 9 apr 2010 si mi sa-a adus la cunostiinta de grefiera sefa ca o sa primesc prin posta decizia pentru investire cu formula executorie
in schimb astazi 11 mai 2010
am primit acasa citatie ca parata a facut recurs in data de 15 aprilie 2010 si sa fac intampinare la curtea de apel ploiesti pe 15 iunie 2010
intrebare

de ce sa primit recursul paratei dupa data limita
ce pot sa fac in continuare,eu am demarat actele pentru a solicita un executor judecatoresc
firma s-a reorganizat ,eu am primit preavizul cu notificarea reorganizarii dar nu am primit decizia de incetare a contactului de munca,si nici alte acte ca sa plec in somaj si nici cartea de munca .
-in ce situatie sunt eu acum?
- pot sa-i chem in judecata si sa ma plateasca pina la data cand i-mi dau decizia de incetare a contractului individual de munca?
buna ziua
eu lucram in bucuresti la o firma particulara.
as dori sa aflu cumva urmatoarele:
-daca contractul meu individual de munca a fost inscris
-daca cartea mea de munca are inscrisurile la zi ,cum pot sa aflu aceasta,cum pot sa o retrag,( se poate face si telefonic o programare pentru ridicarea ei ?)

va multumesc anticipat
Răspuns la discuția pot fi penalizat de firma
multumesc de raspuns dar am o neclaritate
ei (societatea )ma da in judecata in alt proces sau vine in acest proces cu raspunsul ca nu mi inchide cartea de munca si ni mi da banii deorece ei spun ca am adus prejudicii firmei
am o decizie interna ca postul a fost restructurat(in conformitate cu prevederile art.73 alin.1din legea53/2003)urmand sa incetez activitatea in cadrul societatii conform art65 din legea nr.53/2003.
intrebare:1. societatea poate sa ma acuze de ceva ca sa justifice neplata drepturilor salariale si refuzul de a -mi da nota de lichidare si inchidere a cartii de munca ?
2. daca da cum m-as putea apara de acuzatiile lor?
postul meu sa restructurat ,am decizie interna date de firma,dar nu am nota de lichidare luata si nici ultimele salarii ridicate. ce sa fac ca sa mi intocmesc dosarul de somaj
Răspuns la discuția recuperare salariu de la firma
Inca o data va multumesc pentru toate sfaturile

Cu stima
Gatej Cezar