avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Activitate serban33

Activitate serban33

Răspuns la discuția DESPAGUBIRE RCA
De vazut cazul de mai jos.



[ link extern ]
Eu atat am platit pentru o expertiza contabila, aceeasi suma a fost platita de asigurator pentru o expertiza tehnica si procesul se desfasoara tot in Bucuresti.
- onorariu avocat - 2,500 lei
- in cazul meu, pretentii cerute 30,000 lei - taxa platita = 1,700 lei (daca nu ma insel)
- cost expertiza - 500 lei
- duta proces - minim 1 an

Toate acestea doar pentru FOND.
OPC-ul va da dreptate firmei de telefonie mobila, atata vreme cat in contract nu este trecuta o suma fixa in caz de reziliere. Se ia in calcul numarul de luni ramase pana la expirarea contractului.
Eu am reusit o intelegere amiabila cu cei de la Orange pentru rezilierea unui contract de telefonie mobila.
Va pun la dispozitie un articol interesant in legatura cu despagubirile pe RCA.

[ link extern ]
Aspectul interesant in aceasta situatie este urmatorul: firma de care apartinea auto care a provocat accidentul a fost intre timp radiata si dizolvata.
Initial respectiva firma imi ceruse, in intampinarea facuta la instanta, chiar si cheltuieli de judecata pe motiv ca am actionato in judecata (alaturi de soferul vinovat si care lucra la acea firma, precum si de asigurator) fara motiv, din punctul lor de vedere.

Intre timp si-au schimbat parerea cu 180 de grade si doresc sa cada la o intelegere cu mine.

Care este mai exact raspunderea unei astfel de firme, radiata si dizolvata, intr-un proces cu pretentii ce are la baza despagubirea de tip polita RCA ?

Precizez ca firma s-a radiat si dizolvat dupa momentul in care eu am deschis actiunea in instanta.

In alta ordine de idei, nu prea cred in daruri.....probabil ca incurc cu ceva aceasta firma, dar cu ce anume ?
Suma X nu acopera pretentile emise precum si cheltuielile de judecata.

Negocierile vor continua, dar nu voi risca incheierea procesului doar pentru o mica parte din ceea ce am cerut si probat in Instanta.

Multumesc pentru sfaturi !
Nu era vorba de asigurator, ci de firma la care lucra soferul care a provocat accidentul.
Mă confrunt cu o situaţie oarecum inedita într-un proces pe care îl am cu un asigurator RCA, un sofer vinovat de accident şi firma pentru care lucra.

Am primit din partea firmei la care lucra soferul vinovat de accident o "cerere" de întelegere amiabila, prin care contra unei sume de X lei , mi se cere sa renunţ la orice pretenţie în ceea ce priveşte respectiva firma, actuala sau viitoare, în procesul pe care deja l-am demarat sau intr-un altul viitor.

Am înţeles ca nu exista o practica judiciara foarte exacta pentru un astfel de caz, motiv pentru care apelez la sfaturile dvs.

Cum credeţi ca ar trebui procedat într-un astfel de caz şi cam care ar putea fi urmarile unei astfel de înţelegeri pentru procesul în care sunt implicat ?

Mulţumesc !
Zero, daca nu vorbim despre un sh.

www.avocatnet.ro/UserFiles/a...