avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate popflorincozmin

Activitate popflorincozmin

Buna ziua

As dori sa stiu care este procedura de urmat si legislatia in vigoare care trebuie urmata in cazul in care se doreste revocarea calitatii de consilier local prin retragerea sprijinului politic din partea partidului de pe listele caruia a candidat.
Va multumesc.
Răspuns la discuția revocare viceprimar
Dar daca partidul de pe listele caruia a fost ales viceprimar are anumite interese si nu doreste sa sesizeze Institutia Prefectului? Altcineva nu poate sesiza Prefectura?
Va multumesc.
Buna ziua
as dori sa aflu cum trebuie sa se procedeze in cazul in care se doreste revocarea sau demiterea unui viceprimar. Am consultat prevederile Legii215/2001, a Legii 393/2004, a Legii 340/2004 si a Legii 14./2003 dar nu m-am elucidat.
In fapt este vorba despre un viceprimar care la alegeriloe locale a candidat din partea unei formatiuni politice, a fost ales vice primar, iar acum candideaza la Parlamentare din partea altui partid.. Exista si modalitatea sesizarii Prefectului pt a dispune cercetari in acest sens?
Buna ziua
Doresc sa stiu daca pot incheia in Romania (la o societate de asigurari din Romania)o asigurare pentru un autovehicul inmatriculat in Franta, daca acea asigurare va avea acoperire atat in Romania cat si in Franta. Care sunt societatile care pot incheia aceste polite?
Va multumesc pentru raspuns.
As dori, insa , sa stiu cui ma adresez, Primariei sau Consiliului Local pentru scutirea de impozit?
Buna ziua,
As dori sa stiu daca pot obtine scutirea de la plata impzitului datorat pe mijlocul de transport autopropulsat inregistrat in circulatie, care efectueaza transportul stupilor in pastoral.
Ce trebuie sa fac pentru a fi scutit de la plata acestui impozit, ce acte trebuie depuse la primarie, etc.?
Va multumesc, insa eu nu m-am referit la termenul general de prescriptie ci la ce prevederi legale se poate face trimitere pentru acordarea (sau nu) a acestor sporuri.
Va rog sa-mi spuneti daca se poate solicita instantei de judecata acordarea sporului de politist local aferente perioadei 01.01.2010 - 31.12.2010, respectiv a sporului lunar de 7% din salariul de baza aferent anului 2010, potrivit L. 330/200 si acordarea sporului aferent perioadei 01.01.2011 pana in prezent, in procent de 7,5% din salariul de baza (3 clase de salarizare succesiva) potrivit L.284/2010.
As dori sa stiu si temeiurile legale in care se pot sau nu acorda aceste sporurui .
Va multumesc

Buna ziua
Am infiintat in Romania un SRL in domeniul constructiilor si doresc sa angajez personal care sa desfasoare munca in strainatate, mai exact in Franta si Italia.
As dori sa stiu ce acte, documente, vize, autorizatii sunt necesare pentru a putea desfasura aceste activitati in conditiile in care muncitorii vor fi angajati in Romania si vor munci in strainatate?

Buna ziua
Am infiintat in Romania un SRL in domeniul constructiilor si doresc sa angajez personal care sa desfasoare munca in strainatate, mai exact in Franta si Italia.
As dori sa stiu ce acte, documente, vize, autorizatii sunt necesare pentru a putea desfasura aceste activitati in conditiile in care muncitorii vor fi angajati in Romania si vor munci in strainatate?