avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Activitate mikitud

Activitate mikitud

La cate adeverinte medicale are dreptul un salariat intr o perioada de o luna de zile?
Salariatul a cerut in doua saptamani patru adeverinte pentru a si prelungi concediul medical cat mai mult.Este legal?
Ce parghii are angajatorul pentru eliminarea acestor situatii?
soldul este mai vechi de 15 ani este imposibil sa constat provenienta lui,dar cred ca reprezinta o creditare a unui fost asociat contata gresit!
pot mari capitalul social cu soldul creditor al ct 456?
Buna ziua
Am sold creditor la ct.456.Firma este infiintata din 1996 ,am preluat o cu acest sold la 456 si nu stiu de unde provine.Ce nota contabila sau procedura ar trebui sa fac ca sa inchid contul?
Buna ziua
In anul 2015 am platit o amenda catre anaf cash,din casierie.
Am contestat in instanta si am castigat in 2016,anaf virandu-mi suma in cont current.
Cum inreg.acea suma avand in vedere ca nu este un venit ci o recuperarea a unei sume de bani platita in 2015.
Multumesc
Buna ziua
Pentru a desfasura activitatea de cosmetician ce forma de organizare este mai potrivita?
PFA sau II?
Ce avantaje si dezavantaje sunt din punct de vedere contabil dar si juridic?
Multumesc.
soldul registrului de casa este unul singur la sfarsitul zilei,eu vorbesc depre sumele de bani existente in sertar in orice moment al zilei in situatia in care am mai multe plati in decursul zilei si de multe ori este necesar sa aduc bani din incasarile zilelor precedente.
chiar nu ma poate ajuta nimeni?
este corect sa intocmesc dispozitie de incasare?
dar pentru chitantele platite trebuie sa mai completez si dispozitie de plata?
Buna ziua
Conform noilor reglementari privind casele de marcat sumele introduse in casa de marcat necesare pentru rest si pentru platile din ziua respectiva trebuie justificate,in ce consta aceasta justificare?
Precizez ca sceste sume provin din incasarile zilelor precedente si uneori pot fi si de 1000ron deoarece am chitante de achitat mai mari ca valoare decat incasarile din acel moment.
Multumesc.
este legala aceasta contare?
la un eventual control nu ma intraba de ce nu am micsorat pretul?