avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Activitate stanoiu

Activitate stanoiu

Dacă fostul proprietar a făcut contestație la executarea unui imobil. Pe perioada procesului se poate face punerea în posesie a adjudecatarului. Procesul.poate dura foarte mult. Casa nu este locuită de fostul proprietar, dar refuză să dea cheile.
Multumesc frumos pentru raspuns!
Am licitat o casa. Am actul de adjudecare si intabulare. Pot intra in posesia, fără executare silită?
Mentionez ca acea casa nu mai este locuită de.ceva ani. Proprieytarul s a mutat în altă localitate.
Buna ziua,
Dupa moartea mamei am cerut sa fie dezbatuta mostenirea. La dezbaterea mostenirii m-am confruntat cu urmatoarea situatie. Sora mea are o chitanta de mana cu semnatura mea la sfarsit si cu martor pe mama care este decedata, prin care spune ca mi a imprumutata 125000 lei in 2009 si ca daca nu reusesc sa i inapoiez banii renunt la partea mea de mostenire.
Chitanta este scrisa in totalitate de ea si are doar semnatura mea. Semnatura pe care ea mi a luat-o cu ocazia unui alt proces, unde eu si mama am semnat niste hartii in alb pentru ca ea sa ne reprezinte in instanta si cu ce ne a mai spus la momentul respectiv.
Vreau sa stiu daca poate avea castig de cauza cu aceasta chitanta de mana. Tanand cont si de faptul ca mama care era martor nu mai este in viata.
Mentionez ca tot pe baza unor semnaturi a mai facut si atunci declaratii intr-un proces, in numele nostru (al meu si al mamei) pe care apoi le am negat la procuratura si i-a fost data castig de cauza persoanei cu care ea se judeca. Nu mi se parea normal sa spun ceva ce nu era real, la momentul respectiv. Se pare ca de atunci a avut semnaturile noastre si le foloseste acum in instanta.
Sunt disperata, ca nu ma lasa sa mai merg pe la casa batraneasca, spunand peste tot ca este ea stapana, ca eu am sa i dau bani si cate si mai cate.
As dori niste lamuriri juridice, daca se poate!
va multumesc,
stela
Buna ziua!
Am cerut reintegrarea mea in locuinta bun comun pe care o aveam si datorita faptului ca pe perioada procesului nu puteam locui acolo am plecat. Am dorit sa ma intorc si mi a schimbat yala. Nu m-a mai primit sub nicio forma.
Acum mi a fost aprobata reintegrarea pana la solutionarea partajului.
Fostul sot are drept de contestatie 5 zile de la comunicare.
Vreau sa va intreb daca eu pot sa solicit un executor si sa ma duc in casa, chiar daca el o sa faca recurs?
Sau sa astept sa vedem daca el face recurs ?
Care sutn pasii pe care trebuie sa ii urmez, in asa fel incat sa fie legal?
Răspuns la discuția Alta intrebare legata de partaj
Nu cred ca ar trebui sa va suparati, era un mod mai direct de a pune problema. Pentru ca trebuie sa recunoaste ca toti putem gresi in anumite situatii. Sau cand noi nu suntem siguri de ceva este normal sa nu i dam sperante celui care ne angajeaza. Asa cum avocatul angajat de mine a fost corect si mi a spus din punctul de vedere al dansului sansele, tot asa si colega dvs. a fost directa, fara sa aduca vreu prejudiciu de imagine breslei avocatesti. Stim cu totii ca in orice profesie exista oameni bfoarte bine pregatiti si unii mai putin bine pregatiti.
Va multumesc!
Buna seara!
Va multumesc pentru raspunsurile date.
Vreau sa va mai intreb ceva. Care este legea care prevede ca poti dovedi cu acte ca ai obtinut venituri mai mari si poti cere cota mai mare la partaj.
Sa va spun de ce?
Am angajat un avocat si i-am pus aceasta problema. Si mi a spus ca sansele de a castiga intr-o asemenea situatie sunt de 20%.
Mentionez ca nveiturile mele suplimentare au provenit numai din salarii. In timp ce sotul meu a fost in somaj, prelungie, salariu minim pe economie. Bunurile din casa au fost cumparate pe numele meu, Creditele, unele deja achitate tot pe numele meu. El nu a avut niciun imprumut, niciodata.
Nu mi zse pare corect sa impartim , macar bunurile mobile jumatate, jumatate.
De asemenea va mai intreb ceva> Ce sanse am ca sa obtin eu casa si sa i dau 50% din valoare acesteia, daca aceasta casa a fost obtinuta de mine de la stat, dar achitata in timpul casatoriei?
Va multumesc!
Discuție Partaj
Buna ziua!
Intr-un proces de partaj daca dovedesc ca veniturile mele au fost mai mari. Cu ce acte dovedesc? Si cat la suta peste 50% din cat mi se cuvine, pot sa cer?
Discuție Partaj
Buna ziua!
Intr-un proces de partaj, este suficient cu cartea de munca sa dovedesc ca veniturile mele au fost mai mari decat ale sotului?
Cat la suta peste cei 50% pot cere?
Multumesc!
Discuție Sporuri
Buna ziua!
daca in 2009 am avut spor de toxicitate, conform Legii bibliotecilor, iar cconform noi legii a salarizarii acest articol se abroga, mai beneficiez de acest spor?
Daca nu cum voi mai fi la nivelul salariului din decembrie 2009?
Multumesc