avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate pysykmady

Activitate pysykmady

Răspuns la discuția Pasaport pentru minor de 4 ani
Pe sentinta de divort scrie in felul urmator:
Conform Art.398 exercitarea autoritatilor parintesti sa se faca de catre mama. Celălalt părinte păstrează dreptul de a veghea asupra modului de creştere şi educare a copilului, precum şi dreptul de a consimţi la adopţia acestuia.Inseamna ca nu am nevoie de semnatura lui pentru a calatori cu copilul in strainatate.
Hotararea este definitiva si irevocabila fara drept de recurs
Buna ziua,in primul rand tin sa va multumesc pentru sfaturile acordate in privinta divortului.Acum sunt divortata si copilul mi-a fost incredintat mie,el nu sa prezentat la nici o invatisare de divort si a sfidat si autoritatea tutelara.Acum el are doar dreptul de supraveghere,cea ce el nu face,nu isi da interesul fata de copil.Sentinta este definitiva si irevocabila.As dori sa va adresez o intrebare.As vrea sa ii fac copilului pasaport ca sa pot calatori cu el in strainatate, ce acte sunt necesare,dar am o nelamurire,trebue sa fie si tatal copilului sa semneze pentru pasaport,sau sa imi dea o procura precum este de acord pentru a calatori cu copilul in strainatate.Tin sa subliniez ca de 2 ani nu mai stiu apsolut nimic de tatal copilului. Ce as putea face in situatia aceasta?
Răspuns la discuția Divortul
Va multumesc pt rs,dar as vrea sa stiu daca custodia copilului mi se poate acorda mie.Tin sa precizez ca nici eu nici sotul nu avem servici,el loc cu parinti,cu sora si sotul acesteia dar si cu cei 3 copii minori, intr-un apartament de 3 camere,singurele lor venituri sunt salariul sotului surori,si cel al tataui,lui.iar eu loc cu parinti mei intr-un apartament de 2 camere,si venitul este din salariul mamei si al tatalui meu (care este plecat la munca in olanada) si trimite in fiecare luna 600 sau 500 de euro.Am sansa sa primesc eu custodia si tutela copilului?
Discuție Divortul
Buna ziua,as dori sa stiu si eu cateva amanunte in privinta divortului,eu si sotul nu ne mai intelegem bine deloc,timp de 8 luni de zile am locuit cu parinti mei la Braila,si el la parinti lui la Constanta,dupa multe rugaminti si inplorari a venit sa vada copilul,intre timp trimitea banuti la copil,cate 1 ,2 mil...apoi am hotarat de comun acort sa se mute la mine la parinti...dar nu a stat mult si a plecat inapoi.Si am luat decizia sa divortam.As vrea ca copilul sa imi fie incredintat mie,pentru ca este minor are 2 ani,dar sa nu aibe drept de vizite,pentru ca asa el locueste departe si pe deasupra are si un cazier care este condamnat la 1 an cu suspendare,pentru detinere de arme.Ce ar trebui sa fac,cineva mia spus ca inainte sa bag actele de divort sa ma duc sa cer incredintarea minorului fara drept de vizita.Daca am sa depun cererea de divort in ianuarie tocmai cand o sa fie prima infatisare.Tin sa precizez ca eu loc la Braila unde am mutatie,dar casatoria civila sa desfasurat la Constanta....Pot sa depun actele de divort si la Braila?
Discuție Divortul
Buna ziua,as dori sa divortez de sotul meu,deoare de 8 luni de zile nu a mai venit sa isi vada copilul.As dori sa stiu unde sa depun actele pt divort,eu am domiciliul la Braila,dar neam casatorit in Constanta unde are el domiciliul,El locueste cu parinti lui eu locuesc cu parinti mei,si as vrea ca custodia si incredintarea copilului sa mi se dea mie,cum ar trebui sa procedez?
Discuție Divortul
As vrea sa divortez de sotul meu,dar el nu este de acord,avem un copil de 1 si 6 luni,eu locuesc la parinti mei el la parinti lui,ne desparte o distanta de aproximativ 300km,el nu a mai venit la copil de 6 luni de zile.Si iam spus sa vina si sa mergem la tribunal sa divortam pe cale amiabila sa nu o lungim pan tribunal,foarte mult timp,si nu vrea.Ce as putea face in cazul in care depun cerere de divort si el nu se prezinta niciodata.In cat timp o sa se termine divortul si o sa pot divorta?
Cat ar putea dura procesul de divort,tinand cont ca avem un copil de 1 an si 3 luni,dar nu avem nimica de inpatit(casa masina sau alte bunuri cumparate in timpul cazniciei)deoarece el locueste cu parinti lui,iar eu si copilul cu parinti mei,(care ma si ajuta cu cresterea copilului)

Vreau sa depun inaintez divortul,dar as vrea si ca copilul sami fie mie incredintat.Suntem casatoriti dar locuim separat,eu la parinti mei in Braila el la parinti lui in Constanta.Nu as vrea ca copilul sa locuiasca la el,deoarece nu au conditi sa creasca copilul,El locueste intr-un apartament cu 3 camere,intradevar un apartament foarte mare,el cu parinti lui si cu 2 copii ai surori lui car sunt sub 2 ani,si au un venit de 700ron care provine din salariul socrului si 4 mil din alocatia celor 2 copii.El nu munceste si nu are carte de munca si mai este si cercetat penal pentru detinere de arme neletale.Eu locuesc cu mama mea intr-un apartament de 2 camere,si venitul este ma mare fata de ventul lui,mama mea lucreaza in spitalul judetean,iar tatal meu lucreaza in strainatate.Si ma gandesc cui iar incredinta copilul.Se tine cont de situati fiecaruia,cum ar putea fi crescut si in ce conditi copilul?
Cat ar putea dura procesul de divort,tinand cont ca avem un copil de 1 an si 3 luni,dar nu avem nimica de inpatit(casa masina sau alte bunuri cumparate in timpul cazniciei)deoarece el locueste cu parinti lui,iar eu si copilul cu parinti mei,(care ma si ajuta cu cresterea copilului)
Răspuns la discuția Abandon de familie
Multumesc pentru sfaturi.El nu are carte de munca,si cei 700 de ron sunt din salariul tatalui plus 400 ron alocatia celor 2 copii,el pe unde muncea doar ca soferi pentru nustiu cine,si nu lucreaza cu carte de munca,partaj nu avem cum sa facem pentru ca eu locuesc la mama el la mama lui si nu avem nimic cumparat de cand suntem casatoriti,si sper sa se termine divortu mai repede