avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate ginutz_a

Activitate ginutz_a

din data de 1 dec a incetat contractul si in noul revisal , la lista contracte nu apare data de 1 dec. ce se poate face?
Răspuns la discuția salariu minim pt studii liceale
este vorba de ocuparea unui post ce necesita studii liceale.
daca salariul minim brut va fi 700 lei/luna pt muncitor necalificat, care va fi salariul minim brut pt studii liceale? se mai tin cont de acei coeficienti?
exista un convocator tip pentru negociere sau cum se procedeaza?
Buna ziua,
vrem sa incheiem un ccm la nivel de unitate. as dori sa stiu daca este obligatoriu sa avem sindicat la nivel de unitate sau sunt suficienti reprezentanti ai salariatilor. exista un numar minim de reprezentanti ai salariatilor?
Buna ziua,
Am si eu o intrebare: daca angajatul lucreaza 4 ore/luna, cate zile de concediu de odihna va avea pe an?
buna ziua,
as dori sa stiu, dupa cat timp de la angajare, se poate lua concediu de odihna.
exista vreo restrictie, ceva?
Multumesc!
la o firma de 4-5 salariati, exista obligativitatea sa ai un inspector de protectia muncii?
exista programare de concedii facuta dar nu a fost respectata de angajati. nu a facut cerere pentru concediu in perioada respectiva.
si in cazul asta nu stiu ce se poate face.
ar trebui sa ii comunice angajatorul ca el avea programare de concediu in perioada "x" si sa intrebe angajatul daca isi ia sau nu?
am si eu o intrebare: ce se poate face daca un salariat nu si-a luat concediul aferent anului 2010 si nu isi face cerere de concediu pentru asi lua?
ii zice angajatorul sa-si ia concediu?
in caz de control, angajatorul nu are probleme?