avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate ancfd

Activitate ancfd

Discuție legea 309
Buna ziua,
Mama mea este beneficiara a legii 309 ca vaduva a tatalui meu care a efectuat armata in conditiile legii. Va rog sa-mi spuneti ce modificari s-au adus legii si de ce drepturi beneficiaza si cum sa procedam?

Va multumesc!
Buna ziua,
Sotul meu a iesit la pensie in anu l2010,avand 18 ani de gr.I de munca.
Va rog sa-mi spuneti daca va beneficia de majorarea punctajului pentru grupa de munca..

Va rog sa-mi spuneti daca concediul fara salar (la cerere) din motive de restrangere a activitatii(ne-a fost sugerat) poate fi intrerupt cu concediu medical?

Va multumesc!

Contractul de munca este pe perioada determinata(1 an)

Lucrez la o societate comerciala. La venirea deciziei de pensionare mi se desface CIM asa cum prevede legea. Va rog sa-mi spuneti ce articol de lege pevede ca in noul CIM nu pot fi angajata in continuare decat pe perioada determinata ( 6 luni) cu promisiunea ca va fi prelungit.
Mentionez ca urmeaza sa prestez aceeasi munca si inca de la depunerea dosarului mi s-a spus ca voi lucra in continuare. Ma nelinisteste putin perioada determinata.
Discuție Pensionare

Buna ziua,

Am primit decizia de pensionare. Va rog sa-mi spuneti ce documente sa cer de la casa de pensii pentru a vedea modul cum au fost valorificate toate veniturile si sporurile din adeverintele pe care le-am depus.

Va multumesc!
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca CCM la nivel national mai prevede un salar sau mai multe la pensionare? si daca contractele la nivel de unitate ar trebui sa se subordoneze?
Va multumesc!
Discuție Pensionare
La un dosar de pensionare depus in decembrie 2014, valuarea puctului de pensie cum va fi pe decizia de pensionare?Incepand din ianuarie 2015 se va corela cu puctul de pensie marit?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Pensionare
Buna seara,
Aveti vreo informatie in legatura cu indicele de corectie la calculul pensiei pentru 2015?
Cand se vorbeste de majorarea pensiilor cu 5%, e vorba de majorarea punctului de pensie?
Un dosar de pensie depus acum,la venirea deciziei in 2015 va beneficia direct de majorare?
Va multumesc!


Răspuns la discuția Pensionare
Multumesc mult! Greu de luat o hotarare ,mai ales fiind vorba si de grupa de munca te poti astepta sa se schimbe ceva oricand.
Discuție Pensionare

Va rog sa ma sfatuiti cand ar fi mai potrivit sa fie depus dosarul de pensionare
la limita de varsta ( se indeplinesc conditiile) ,avand in vedere calculul punctajului anual, in decembrie sau la inceputul anului viitor.Am vazut ca pe anul in care depui dosarul chiar daca ai putine luni lucrate la calculul punctajului se imparte tot la 12.
Va multumesc!