avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Activitate Anca David

Activitate Anca David

Hotararile date in baza legii nr.290/2003 nu se investesc cu formula executorie; hotararile prin care se aproba restituirea in natura a bunurilor se vor pune in aplicare de catre Comisiile locale pentru aplicarea legilor fondului funciar; hotararile pentru acordarea de despagubiri se depun la finantele publice care au obligatia de a achita integral sau in rate suma stabilita cu titlu de despagubire
asadar, nu se pune problema unei investiri cu formula executorie, deoarece aceste hotarari nu sunt susceptibile de executare silita prin intermediul executorului judecatoresc
Fapta de a construi fara a autorizatie este contraventie, dar pedepsirea ei se prescrie in termen de 2 ani de la savarsire; daca ati terminta constructia in 2006, e posibil ca pana acum deja sa se fi prescris
Pentru a va elibera autorizatie dupa ce ati construit deja, e necesara expertizarea tehnica a constructiei; in baza expertizei se va intocmi documentatia de autorizare
rezilierea contractului se face fie amiabil (prin acordul partilor-ceea ce nu e cazul dumneavoastra), fie prin instanta de judecata
motive de desfiintare ar putea fi gasite:
A. scopul urmarit la momentul incheierii contractului (realizarea unei activitati economice din obiectul de activitate al societatii) nu se mai poate realiza, aceasta insemnand ca actul juridic incheiat este lipsit de cauza; daca ati fi cunoscut la momentul incheierii contractului faptul ca lipsa canalizarii va fi un impediment in desfasurarea activitatii scontate, nu ati mai fi incheiat contractul; pe acest motiv, cred ca ati putea solicita constatarea nulitatii contractului; totusi,acest motiv trebuie argumentat mai bine si mai documentat
B. imposibilitatea desfasurarii activitatii economice va indreptateste sa solicitati rezilierea contractului
ar trebui sa notificati in scris proprietarul asupra cauzei de imposibilitate de continuare a executarii contractului si sa-i solicitati fie sa aduca spatiul inchiriat in starea propice desfasurarii activitatii economice, fia sa accepte rezilierea contractului; tb sa ii acordati un termen rezonabil pentru a va raspunde asupra solutiei pe care o va alege, dupa care veti putea proceda la rezilierea in instanta

Oricum, efectuarea formalitatilor de inchidere a punctului de lucru La Registrul Comertului nu poate afecta in vreun fel valabilitatea contractului de inchiriere
Răspuns la discuția POT SA IMI RECUPEREZ AVANSUL ?
In acest caz, vanzatorul nu cred ca vrea sa isi asume riscul de a pierede timp asteptand ca banca sa dea un prezumtiv credit; oricum, aceasta ar fi singura solutie care sa fie cat de cat echitabila pt ambele parti (deoarece in cazul neacordarii creditului, e posibil ca cel mai mult sa piarda cumparatorul #-o)
Răspuns la discuția POT SA IMI RECUPEREZ AVANSUL ?
@ Solid: interesant punct de vedere -si pertinent (ma intreb cum am putea face un antecontract totusi pt a fi aparati in cazul in care banca nu da imprumutul); doar ca nu ai dat raspuns la intreabarea pusa: da, poti cere banii inapoi
Inmatricularea provizorie este o exceptie de la prevederile privind plata taxei de mediu; e posibil ca la expirarea perioadei sa optezi sa nu mai inmatriculezi masina; in acest caz, d c sa mai platesti taxa de mediu; aceasta inseamna ca nu o mai pui in circulatie pe teritoriul Romaniei, deci nu mai poluezi
Poti inmatricula definitiv o masina, fara a o mai inmatricula provizoriu inainte de acest moment; de aceea, in mod corect, te raportezi la inmatricularea definitiva ca moment in care tb achitata taxa
Oricum, asa cum scrie si pe certificatul eliberat simultan cu nr. rosii, masina e inmatriculata, insa numai pt 30 de zile - si numai o singura data e posibila inmatricularea provizorie
> cumpararea acelei uscatorii e oarecum echivalenta cu solicitarea de a cumpara palierul de la etajul unde locuiesti sau de ac cumpara calea de acces in condominiu.... e o coproprietate fortata si, din punctul meu de vedere, nu e posibila achizitionarea decat cu acordul tuturor coproprietarilor. Nu e nici o interdictie in lege sau in normele de aplicare a acesteia pentru a instraina acest spatiu
@ CRISTALINA: dreptul creditorului de a obtine banii de la dumneavoastra se prescrie in termen de 3 ani de la data la care debitul a devenit exigibil; orice recunoastere a debitului din partea dumneavoastra (inclusiv un angajament de plata sau o plata facuta in mod voluntar) intrerupe acest termen de prescriptie; dupa fiecare act de intrerupere incepe sa curga un nou termen; aceasta e valabil si pt actele de executare facute impotriva d-stra de catre creditor
Asadar, daca nu vreti sa platiti atat cat va cere EOS, puteti plati catre aceasta firma o suma pe care v-o permiteti; aceasta nu inseamna ca EOS nu va putea incerca sa puna titlul in executare silita, urmand sa vi se impute si cheltuielile de executare
Răspuns la discuția POT SA IMI RECUPEREZ AVANSUL ?
So!id a scris:

mircea_oaches a scris:

am luat legatura cu mai multi avocati , fiecare cu parerea lui , unul spune ca pot sa imi recuperez banii altii spun ca nu pot . sincer nici nu mai stiu ce sa cred .


avocati tristi...
Sigur iti poti recupera banii.

Solutia e simpla. Promovezi o actiune prin care soliciti instantei sa constate ca tinand cont de prevederile 1012 C.civ, conditia suspensiva (mixta) nu se va mai putea indeplini, motiv pentru care paratii nu vor mai avea nici un temei pentru a pastra suma de 10.000 euro. Nici macar antecontratul de v-c nu a luat fiinta.

Cat despre clauza penala, nu poate fi aplicata din doua motive:
1. antecontractul nu a luat fiinta
2. chiar in cazul in care antecontractul ar fi valabil, nu se poate retine ca "cumparatorul nu s-a prezentat la notariat pentru a incheia contractul", nefiind vorba de nici o atitudine culpabila din partea sa, ci, conform intelegerii partilor obligatia de prezentare la notar era conditionata de aprobarea creditului de catre banca.


Inmare sunt de acord cu cele de mai sus; nu se poate spune insa ca antecontractul nu a luat fiinta; acesta exista si este valabil; insa, obligatia fiind sub conditie suspensiva, nu mai poate fi executata deoarece conditia de a se acorda creditul de cate banca nu s-a indeplinit
@ cristalina: Raspunsul la intrebarea d-stra este simplu: prin neplata unei rate de credit la termenul stabilit, conform contactului de credit (nu imi mai amintesc pe de rost nr. articolului, dar depinde in functie de perioada in care a fost incheiat contractul; la un moment dat era art.30; daca e contract mai nou, e prevazut pe undeva prin art.10 din anexa nr.1 la contract - cred), intregul credit a devenit exigibil; aceasta inseamna ca ati decazut din beneficiul de a achita creditul in rate, iar creditorul poate cere restituirea de indata a intregii sume; intrucat, EOS este cesionar al contractului de credit, are acelasidrepturi ca si banca impotriva d-stra;
faptul ca v-a acceptat o rata de credit de 500 RON, este o facilitate pe care v-o acorda; contractul si legea ii da dreptul sa va execute silit si sa obtina pe aceasta cale intregul debit