avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate live_maz

Activitate live_maz

am si eu o problema.ajutor. un salariat a beneficiat de 15 zile c.o. pe anul in curs. intre timp societatea desfiinteaza postul. ce se intampla cu banii pe care i-a luat pe zilele de concediu. incetarea contractului are loc pe 16.03.2009.
am aflat despre o situatie si va cer si dvs ajutorul: parintii a 2 copii minori, dupa certuri, scandaluri, despartiri, etc, au hotarat sa se impace. in toata perioada foarte grea, mama a stat cu copiii la parintii ei. acum cei doi s-au "impacat", au luat cop[iii si stau cu chirie in conditii improprii cresterii si ingrijirii normale a unor copii, nu au serviciu, in schimb au vicii, si bunicii, care de fapt au crescut acesti copii ar vrea sa ii ia de la acesti"parinti".mentionez ca si copiii vor la bunici.au amenintat chiar ca vor fugi de la parinti. ce se poate face pe cale legala?
imi cer scuze ca nu raspund la acest subiect ci doar as vrea sa stiu ce fel de act se poate incheia intre 2 persoane care se afla in situatia expusa mai sus:adica una a facut credit si alta a luat banii, obligandu-se sa plateasca creditul?as vrea si eu un raspuns urgent
daca concedierea a fost facuta asa cum spuneti cu 65 1 din codul muncii perioada de preaviz ar fi trebuit sa fie de 20 de zile si mai aveti dreptul si la un salariu compensatoriu in functie de ccm la nivel de ramura sau de unitate sau chiar de tara. mai aveti dreptul si la masuri active de combatere a somajului.aratati angajatorului codul muncii si ccmnn. daca nu intelege puteti merge in instanta
aveti dreptate in tot ce spuneti dar iacata nu se poate#-o. am incercat si la casa de asigurari de sanatate si nu am primit nimic. spun ca nu e de competenta lor. ajutooor
un salariat al unei s.a. din bucuresti solicita adeverinta de salariat si ordin de plata pt sanatate. nu ii este eliberata din reaua vointa a angajatorului. ce poate face salariatul, in conditiile in care el este deja internat si nu are documentele necesare ? a facut tot ce putea: a facut cerere la societate, reclamatie la itm, dar pana atunci cum poate sa isi rezolve probblema, pt ca cei de la spital solicita plata serviciilor medicale. as dori raspuns urgent
muktumesc
Răspuns la discuția Puncte de lucru fara activitate
EXISTA O DECLARATIE MODEL 3 CARE SE DEPUNE IN CAZUL IN CARE S-AU MODIFICAT CONDITIILE DE CAND ATI DAT DECLARATIA 2
nu aveti nevoie de un cod caen pt. asta. este vorba de activitate in sine si o gasiti specificata pe declaratia tip. oricum tre sa le declarati si pe astea la a.f.p. doar sediul fara activitate nu se inregistreaza la a.f..
Răspuns la discuția Declaratie model 2 sau 3?
LE PUTETI TRECE DOAR PE CELE PE CARE LE DESFASURATI IN DECLARATIA MODEL 3, DOAR CA VA TREBUI SA DATI SI CERTIFICATUL CONSTATATOR IN ORIGINAL LA R.C. DACA NU IL MAI AVETI IL DECLARATI PIERDUT INTR-UN ZIAR LOCAL SI MERGETI CU PAGINA LA R.C., CU DECLARATIA MODEL 3, SI CU O CERERE( IL AVETI IN ACTUL CONSTITUTIV SAU IL ADAUGATI ACUM?)
Răspuns la discuția NSSM
mai gasiti normele respective la lucratori vechi in domeniu. asa cum s-a spus mai inainte probabil ca aveti nevoie de ele pentru a elabora instructiuni proprii deoarece acele norme au fost abrogate adata cu legea. nu mai puteti scrie in carnete cf. art. din nssm.
Răspuns la discuția Avocat Pitesti?
daca tot vreti sa modificati un statut puteti apela si la serviciul de consultanta al registrului comertului din localitatea unde are sediul srl-ul
B-)