avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate bogdan31

Activitate bogdan31

Răspuns la discuția recuperare taxa auto
andretag81 a scris:

daca nu am atacat actul administrativ de impunere, ci doar am cerut restituirea taxei, e vreo problema in admiterea actiunii? AFP a invocat prin intampinare lipsa calitatii procesuale pasive pe motiv ca nu am atacat actul administrativ...


cred ca faci o confuzie..prin invocarea acestei exceptii, afp solicita ca, in calitate de parata, sa fie introdusa o alta institutie (nu stiu exact speta)...cred ca au invocat exceptia inadmisibilitatii sau exceptia lipsei parcurgerii procedurii prealabile (invoca faptul ca trebuia atacata decizia de calcul, si nu restituirea , dar, prin decizia inaltei curti, acest aspect a fost reglementat, respectiv ca este suficient ca cererea sa priveasca doar restituirea, si nu atacarea deciziei de cacul)...concluzia: SANSE MARI DE REUSITA! Bafta!
Răspuns la discuția recuperare taxa auto
tirnaveni a scris:

bogdan31 a scris:

recursul se va judeca la CURTEA DE APEL ALBA IULIA.


Da am verificat pe saitul CURȚII DE APEL A.B..și au făcut recurs am proces în 10.mai 2013 ,exact un an în 21.05 2012 când am plătit taxa ,ce șanse de câștig am ținând cont ca am cerut și cheltuieli de judecata și dobânda .mulțumesc


ai sanse mari de reusita...dar actiunea de la fond (Tribunal), a fost admisa cu cheltuieli + dobanda? adica aceste elemente se regasesc in cuprinsul sentintei? daca da, de asemenea, sunt sanse mari de reusita, adica sa le respinga in intregime recursul finantelor si automat va ramane temeinica sentinta de la fond!
Răspuns la discuția recuperare taxa auto
recursul se va judeca la CURTEA DE APEL ALBA IULIA.
cu recurs, la CURTEA DE APEL.
recursul il veti depune la Tribual, respectiv la instanta a carei sentinta se ataca...!
Răspuns la discuția recuperare taxa auto
dupa finalizarea procesului , adica dupa ce se pronunta Curttea de apel, va veti prezenta la tribunal cu sentinta civila care va este favorabila la fond si cu dovada ca instanta de recurs s-a pronuntat (o listati de pe just.ro), pentru a se legaliza...apoi va duceti la finante, veti face o cerere prin care solicitati punerea in executare a sentintei respective si IN TERMEN DE PANA LA 45 ZILE va vor restitui banii...!
Răspuns la discuția Revizuire taxa de poluare
si inca ceva FOARTE IMPORTANT!!!
sa inteleg ca vreti sa formulati o cerere de revizuire a unei sentinte civile pronuntata de Tribunal sau impotriva unei Decizii pronuntata de Curtea de Apel?? adica, impotriva sentintei civile a Tribunalului ati formulat CERERE DE RECURS, iar curtea de apel v-a respins recursul ca nefondat?
daca nu ati formulat recurs impotriva sentintei civile pronuntata de Tribunal, in termen de 15 zile de la comunicare, nu mai puteti formula CERERE DE REVIZUIRE....aceasta poate fi formulata doar impotriva deciziei pronuntata de curtea de apel...daca nu ati formulat recurs, sentinta nefavorabila a Tribunalului a ramas irevocabila prin nerecurare si nu mai aveti posibilitatea si temeiul de drept pentru a introduce o cerere de revizuire....
Răspuns la discuția Revizuire taxa de poluare
taxa de timbru este de 10 lei si timbru de 0,30 lei....cererea o veti depune la instanta care a pronuntat decizia atacata, respectiv curtea de apel, si o veti intemeia pe prevederile acestei decizii a curtii constitutionale, ceva de genul ,,subsemnata....., cu domiciliul......, tinand cont de Decizia Curtii Constitutionale nr. 1609/09.12.2010, formulez urmatoarea CERERE DE REVIZUIRE impotriva Deciziei nr. ..../...... pronuntata de Curtea de Apel ....., in dosarul nr........,,. Nu mai trebuie sa depuneti actele de provenienta ale autovehiculului, deoarece, la judecarea revizuirii, se va atasa dosarul de fond, unde se afla deja intreaga documentatie...! Bafta!
da, se plateste, nu s-a modificat nimic....
ptr autoturismele NOI, aceasta taxa nu se restituie...in cazul celor aduse din strainatate si inmatriculate ptr prima data in Romania, aceasta restituire poate fi efectuata doar in baza unei sentinte judecatoresti, pe calea instantei de judecata....nu s-a modificat nimic
Răspuns la discuția RECUPERARE TAXA DE POLUARE
s-a solutionat irevocabil, adica la CURTEA DE APEL?? daca este asa, atunci trebuie legalizata sentinta civila de la Tribunal, cea prin care ti-a fost admisa actiunea (decizia curtii, irevocabila, o confirma pe aceasta, deci nu trebuie sa mai astepti, nu vei mai primii nimic de la curtea de apel)...dupa legalizarea efectuata de Tribunal, trebuie sa te prezinti la finante, cu o cerere, la care sa fie anexata aceasta sentinta civila legalizata, iar in termen de pana in 45 zile, primesti banii, cash sau pe card (caz in care trebuie indicat in cerere contul bancar emis pe numele tau, nu pot fi virati in contul altei persoane indicate de tine, ci doar in cazul in care se prezinta cu imputernicire notariala din partea ta)...eventual, daca esti plecat, poti lua legatura cu cineva din tara sa se duca la tribunal si sa-ti legalizeze sentinta (trebuie platita o taxa de timbru de 2 lei la primarie si timbru de 0,30 lei), apoi sa se prezinte la finante sa depuna cererea....insa, la ridicarea cash a banilor, trebuie sa te prezinti personal cu cartea de identitate, iar daca soliciti pe card bancar, nu mai este necesara prezentarea ta, ii vei gasi in contul tau...multa bafta, sper ca te-am lamurit...