avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate camelia iosif

Activitate camelia iosif

Discuție testament
Detin un testament inregistrat in anul 2003. In baza RNL acesta nu apare. Se poate implementa la aceasta data si cum se procedeaza? La ce notar se poate implementa? Multumesc.
Care este modalitatea de a ma retrage din Asociatia de proprietari? Multumesc.
pe lista , nu am gasit un desfasurator, asa cum ar trebui, este trecut doar: 2 pers. in regie- nu ar trebui trecuta o singura persoana in regie?
Buna ziua; am nelamuriri privitor la faptul ca in apartament nu locuieste nimeni,de 4 luni, si la regie sunt trecute 2 persoane, pentru care platesc lunar in jur de 30 ron . mentionez ca nu am consum de apa ( am dat citirea la Asociatie), am centrala proprie, si nu este lumina pe casa scarii , si ar trebui platita doar femeia de serviciu. Cum as putea sa "ies" din asociatie, ? Multumesc.
Buna seara, as dori o informatie cu privire la analizele medicale care se efectueaza la angajare , pentru un asistent personal. La clinica unde am fost trimisa, mi s-a solicitat testul HIV , este legal sa se solicite ?
Multumesc.
Buna seara, cum se procedeaza pentru a intra in posesia unei adeverinte de studii pentru dosar de pensie? Se poate solicita in scris ( sa trimit prin posta sau e-mail) ? Ce date trebuie sa contina aceasta adeverinta ?
Multumesc.
daca martorul lor nu se prezinta la proces, cazierul judiciar poate influenta procesul ? Sotul a avut permisul suspendta in 2014 pentru depasirea vitezei, si in 2000 pentru alcool ( 1 luna).
Va multumesc.
Buna ziua,
Am contestat in instanta un proces verbal al politiei rutiere ( acuzatie trecere pe rosu la semafor). S-a solicitat proba cu martori, intrucat nu exista film inregistrat. La doua termene martorul nu s-a prezentat. Completul de judecata a amanat din nou , iar la termenul urmator , care va fi in luna aprilie, s-a solicitat de catre instanta cazierul meu judiciar. Mai mult decat atat, in complet este o judecatoare al carui sot este politist la circulatie.
Va rog sa imi spuneti daca solicitarea cazierului meu poate fi contestata, daca este un abuz si daca pot recuza completul( sau judecatoarea), pentru motivul ca sotul dansei lucreaza la politia circulatie.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Vecinatate proprietate cu cimitir
multumesc pentru raspuns. nu mai poate sa imi dea nimeni detalii? multumesc Avocat.net !!
Buna ziua, am in proprietate un teren -camin de casa- situat la vest cu vecin un cimitir, Preotul a dat locuri de veci pentru enoriasi pana in gardul ce desparte proprietatea mea , de acest cimitir si stiu ca nu este legal aceste lucrari, mai aproape de 50 de metri de alta proprietate. Stiu ca a fost un caz similar de curand, la Cluj, dar eu nu imi permit aceste cheltuieli pentru a ajunge la CEDO, in caz ca as deschide un proces. Am mai fost sfatuita de persoane sa nu incerc sa ma "pun "rau cu biserica. Va rog sa ma sfatuiti ce demersuri sa fac, si ce sanse am pentru a stopa lucrarile "vecinului". Va multumesc.