avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Activitate Roman Istvan

Activitate Roman Istvan

Multumesc mult pentru ajutor!
Ma-şi interesa:
1. un cetaţean dintr-un sat cum poate să propune un subiect în faţa consilierilor lacal?
2. ce trebuie să facă să fie pe lista de dezbatere la ziua în care se face şedinţă pentru consilierii? care este procedura?
3. ªi/sau care este legea care prevede cazul şi unde pot citi acest lege on-line?
4. ªi există lege, care mi permite să propun pe lista de dezbatere la şedinţa consilierilor local să ne PUNE INAPOI TABLA PE CARE APARA NUMELE SATULUI, pentru ca de un an de zile nu avem acest tablă la intrarea satului.

Vă rog să ne ajutaţi!
Buna ziua,
Mi as interesa daca un barbat, care deja a beneficiat odata concediul de cresterea copiilor, iar dupa trei luna de zile (cand si a murit copilul) s-a intors in munca, va mai pute beneficia odata concediul de cresterea a copiilulor in cazul in care sotia sa n-a lucrat nici odata ca angajata? Sau egxista vreun lege scris pentru cazul asta? Sau unde pot informa in legatura de acest caz?
Bună,
Am auzit că dacă fac înfiinţare a unui SRL într-un sat şi sunt tânăr primesc fond nerambursabil din partea statului. Este adevărat sau nu? Dacă e drept vă rog frumos să-mi detaliaţi. Mulţumesc!
Discuție dreptul la 2%
O asociatie de nonprofit, care se ocupa cu copii orfan, se poate sa fie/este legal sa fie beneficiarul donatiei 2% din impozitul salariului?
daca depun un proiect pentru a face bani din fonduri interne sau european pentru o asociatie non profit care se ocupa cu copii orfan trebuie sa am cateva % din valoarea proiectului?
Sau cum functioneaza?
Va rog detali.
Discuție TVA
o asociatie NON PROFIT este sau nu este platitor de TVA?
Eu si inca 2 persoane avem o asociatie nonprofit care se ocupa cu copiii orfan si cu adulti fara adapost. Noi, membrii de conducere al asociatiei, am facut planul pe care vrem sa finantam din fonduri europene. Planul nostru este:
1. Sa cumparam un teren de 5 Ha pe care se afla si o casa mare
2. Renovarea, modernizarea si extinderea casei pe care se afla in terenul care vrem sa cumparam
3. Sa facem din casa cumparat o casa pentru copii
Intrebarea: Proiectul europea nerambursabil pentru asociatie unde, ce, si cum putem face?
Daca puteti ajuta va rog si detalii. Multumesc.
Răspuns la discuția CENZOR la ONG
Si ce trebuiesa sa faca un CENZOR la ONG?
Răspuns la discuția Cazier fiscal
Ma referam la cazierul fiscal al unei persoane fizice, si as dori sa stiu unde pot sa fac?