avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Activitate cami19762003

Activitate cami19762003

Răspuns la discuția Scoaterea din spatiu
Nu exista nici o reglementare din punctul asta de vedere in lege?
Răspuns la discuția Scoaterea din spatiu
tocmai aici e problema ca nu are unde sa isi faca mutatia si am vrut sa o ajut.deci nu am nici o posibilitate sa o scot de pe adresa mea?
Buna ziua!

am si eu o intrebare poate ma poate cineva ajuta. am luat in spatiul meu o nepoata, fara chirie nici nu sta cu mine doar ca nu avea unde sa isi faca domiciuliul cand i-a expirat buletinul. exista vreo posibilitate sa o scot din spatiul locativ, sa ii anuleze buletinul sau macar domiciliul?eu am citit undeva ca printr-o declaratie notariala depusa la politie se poate scoate de pe adresa mea.este adevarat? Va multumesc!
Multumesc mult pentru raspuns.Nu mai stiam ce sa cred, unii spuneau ca treuie sa facturez cu tva deoarece sediul pfa este in romania altii spuneau ca nu.multumesc inca o data!
Buna ziua!
Doresc sa imi infiintez un pfa cod caen 8211(Activităţi combinate de secretariat).serviciile o sa le prestez ptr 3 firme din germania.as vrea sa ma declar de la bun inceput platitor de tva si sa ma inscriu in ROI. am inteles ca asa este mai bine intrebarea mea este daca ma inscriu in ROI
facturez cu tva sau nu?.firmele ptr care o sa prestez aceste servicii sunt platitoare de tva in germania. va rog sa ma sfatuiti cum e mai bine sa fac..Multumesc!!
Buna ziua! doresc sa imi infiintez un pfa cu cod caen 8299 si as dori sa stiu daca pe acest cod pot efectua servicii de intermediere ptr ca o firma din Germania sa obtina un anumit contract de la o alta firma tot din Germania?
Răspuns la discuția lnfiintare firma
multumesc mult pentru raspuns! revin cu o alta intrebare:un pfa care sa presteze anumite servicii pentru o firma din germania, ca de exemplu sa caute transport sau sa efectueze orice alte servicii de care are nevoie firma din germania, se poate face?
Buna ziua as dori sa imi imifiintez o firma de prestari servicii de transport, deci de intermediere transport.nu stiu ce e mai bine sa infiintez, firma de prestari servicii sau casa de expeditie. va trebui sa facturez intermediere servicii catre o firma din germania, facturile emise au sau nu tva?iar partea cea mai importanta ar fi impozitarea dividentelor ptr mine ca cetatean roman. se poate deschide pfa pentru prestari servicii?, daca un cetattean german doreste sa deschida o firma aici in romania de prestari servicii sau casa de expeditie, plateste impozit pe dividende? eu am gasit pe net urmatoarea chestie:Urmatoarele categorii de venituri obtinute in România de nerezidenti sunt scutite de
plata impozitului cu retinere la sursa:
• obligatiunile emise si/sau garantate de guvernul roman;
• veniturile din transporturi internationale si servicii auxiliare
la servicii auxiliare intra si intermedierea de transport?

Va multumesc
Buna seara! ma popate ajuta cineva? eu locuiesc inntr-un apartament de vreo 12 ani dar este pe numele parintilor. cum as putea sa il trec la nume cu cat mai putine costuri?

va multumesc!
Buna ziua!

de la 1 martie urmeaza sa intru in concediu prenatal. cum se calculeaza? 85% di venitul net sau 85% din veniturile bute pe ultimele 6 luni impartit la nr de zile lucratoare inmultit cu nr de zile din luna martie? si din ce rezulta se calculeaza 85%. salariul meu brut este de 2300 in ultimele 6 luni. ma poate ajuta cineva?

va multumesc