avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate amatei

Activitate amatei

Buna ziua,

Sunt PFA de curand si am o intrebare: cum se stabilesc amenzile in cazul unui control? Sunt niste sume fixe stabilite prin lege? Exista si amenzi procentuale (aplicate la valoarea facturilor)?

Multumesc anticipat
Buna ziua,

Sunt PFA de 3 ani (CAEN: editare produse software) si am un singur client (o firma externa). Inca dinainte de a infiinta PFA-ul, am incheiat un contract digital pe persoana fizica cu aceasta firma.

Am aflat recent ca la infiintarea PFA-ului ar fi trebuit incheiat un contract nou intre PFA-ul meu si aceasta firma. In prezent este activ contractul vechi (pe PF)...

Care sunt sanctiunile pentru prestari servicii fara un contract intre PFA-ul meu si respectiva firma externa?

Multumesc
Buna ziua,

Sunt PFA si mi-am facut de curand un website pe care afisez reclame AdMob de la Google. Google imi trimite bani lunar in funtie de numarul de afisari al reclamelor.

Ce cod CAEN trebuie sa-mi inregistrez pentru genul acesta de activitate?

Multumesc!
Buna ziua,

Sunt PFA si nu am platit inca pensiile pentru anul acesta.

Imi puteti spune daca se calculeaza tot ca anul trecut (31,3% din venitul declarat)?

Stiu ca in 2012 pensiile au trecut la administratia financiara, s-a schimbat cumva si baza de calcul? Erau zvonuri la un moment dat ca vor sa inlocuiasta venitul declarat cu venitul net realizat...

Multumesc
Răspuns la discuția Transfer de valuta PFA -> PF
Multumesc, dar:

1. Este incomod de repetat aceaste operatiuni lunar (retragere + depunere)
2. La sume mari (peste 10.000 EUR) comisionul de 0.5% la retragere incepe sa conteze...

Nu ar trebui sa existe o cale mai simpla de transfer avand in vedere ca sunt banii mei? (nu am firma, unde sunt restrictii legate de retragerea banilor doar prin dividende etc)
Buna ziua,

Am doua conturi in EUR - unul pe PFA (unde fac incasari) si unul pe PF.

Am incercat sa fac un simplu transfer de valuta din contul de PFA in cel de PF. Transferul este in interes strict personal (intentionez sa folosesc cardul PF pentru cheltuieli personale in afara tarii; in plus, dobanzile sunt mai bune la conturile PF).

Banca mi-a refuzat transferul si mi-a cerut "documente justificative".

Ce documente justificative sa le ofer?
Multumesc mult pentru raspuns. Eu am emis factura in EUR, inteleg ca trebuie sa emit inca o factura pentru aceeasi suma dar in lei? Am cautat putin in codul fiscal dar nu am gasit un articol foarte clar in privinta asta. Puteti sa imi dati un link sau articolul care face referire la aceasta situatie?
Buna ziua,

Sunt PFA si am emis o factura pt un client din UE. Firma respectiva nu imi cere sa le trimit facturi. Exista vreo prevedere legala care sa ma oblige sa le trimit factura, cu toate ca ei nu o cer?