avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate bogdan_andrei_s

Activitate bogdan_andrei_s

buna seara.referitor la taxa auto am o dilema
am avut 2 masini:prima masina ,un opel, care l-am vandut dar am platit o taxa la finante de 10500.00 lei in data de04. 07.2013 iar a doua masina ,un golf,pe care il am in prezent si la care am platit la finante 4449.00 lei in 2009
intrebarea mea ar fi:care taxa o pot primi inapo?de la opel sau golf sau ambele?
multumesc frumos
Buna seara!Lucrez intr-o companie nationala.Acum un an si doua luni am nascut.Inainte sa nasc am lucrat in vaslui , contractul fiind nedeterminat.Concediul crestere copil l-am ales de un an.Am cerut sa ma intorc in iasi daca se iveste un post.Mi s-a spus ca singurul este unul determinat[ pe care l-am si acceptat de 4 luni], Noul contract are modificat doar locatia si salariul!Tipul de contract nu este modificat!Mai am sanse sa raman in acest post dupa ce-mi expira contractul{desi pe el nu scrie ca ar fi determinat}?
buna seara.am o intrebare cu privire la taxa auto.dupa noua lege data imi pot primi banii inapoi?masina o am din germania si am inmatriculat-o in 2009 in romania cind am platit 1150 euro.cineva mi-a spus ca trebuie sa depun o cerere acolo unde am platit taxa si cu raspunsul lor negativ ca nu imi dau nici un ban inapoi, sa depun dosarul in instanta.
eu unul nu stiu pe cine sa mai cred si legile astea m-au incurcat,nu alta.
va multumesc
buna seara.Lucrez de 3 ani in aceasi firma.Eu sunt din iasi, dar ultimul an inainte sa raman insarcinata am lucrat in vaslui, tot la aceeasi firma.(plecarea la vaslui a insemnat si modificarea contractului de munca in unul nedeterminat,eu intrand in firma cu contract determinat, intrucat posturile erau ocupate).intrebare: eu vreau sa ma intorc pe acelasi post in iasi, dupa ce termin concediul de maternitate. Sunt obligati sa ma primeasca , dar in ce oras? As avea sanse sa ma intorc tot in iasi?
INTREBARE Am nascut pe 2 febr , cand trebuie sa ma intorc la serv ca sa nu pierd stimulentul de insertie?(Lucrez intrun lant farmaceutic si am optat ptr un an de concediu de maternitate)va multumesc
buna ziua.as dori si eu sa stiu care este noua lege privind indemnizatia de crestere copil in prezent.sotia mea va naste in ianuarie 2012 si vroiam sa stiu care sint variantele pentru primire indemnizatie la 1 an sau 2 ani?cum ar fi mai convenabil?sa stea un an sau doi acasa?(ma refer din punct de vedere al cuantumului indemnizatiei de crestere copil).multumesc
buna ziua.
acum pe 10 feb.2011 s-a terminat CIC pina la 2 ani si de la firma mi s-a spus ca ma da direct in somaj fara preaviz pt ca postul s-a desfintat.am facut cerere de reluare a activitatii si am primit acest raspuns.
intrebarea mea este:daca ma da direct in somaj fara preaviz mai am dreptul sa primesc un salariu compensator pe o luna de zile?
multumesc mult si va rog sa ma ajutati urgent cu un raspuns daca se poate ca azi trebuie sa-mi dea foaia cu somaj sa o semnez si vreau sa stiu daca sa semnez sau nu.
buna ziua
am o mare problema si va rog sa ma ajutati cu un raspuns cit mai repe,daca se poate
pe data de 9.02.2011 face copilul 2 ani si trebuie sa ma intorc la servici.dar angajatorul mi-a spus sa-mi caut in alta parte ca in locul meu este altcineva si ca firma ar avea de suferit daca ma intorc inapoi,ca cel care este in locul meu face o treaba mai buna,etc
.acea persoana care imi tine locul a avut initial contract pe o perioada determinata si i-a facut pe perioada nedeterminata.
inainte sa intru in concediu de crestere copil pina la 2 ani eram angajat pe o perioada nedeterminata.
am inteles ca nu ma vor inapoi dar ar trebui sa ma primeasca inapoi sau sa ma dea in somaj,din cite am mai citit pe forum
ce as putea face ca sa beneficiez de ajutor de somaj,in cazul meu,daca am dreptul la somaj?
va multumesc foarte mult