avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate unlocatar

Activitate unlocatar

Răspuns la discuția Fond Rulment
Da m-am interesat si eu si va pacalesc cu fondul de rulment.Ar trebui sa vi-l dea inapoi.
La unele camine nu au mai platit pe noiembrie ca s-a considerat platit din prima oct+nov.

Cai ai platit fond rulment si cit pe oct si cat pe nov ?

Daca nu te baga in seama mergi la rectorat si fa o cerere scrisa cu numar de inregistrare si intreaba de fond.
Răspuns la discuția cota indiviza
Ia faceti dv o poza si puneti-o aici pe site sa vedem si noi si poate o sa va ajute utilizatorii mai usor.
Aici pe avocatnet sau pe tinypic.com si ne dati linkul.
Răspuns la discuția calcul intretinere
E corect doar daca toate apartamentele sunt egale.De exemplu la Bucuresti Piata Victoriei sunt blocuri cu toate apartamentele egale.

Daca nu sunt egale nu este corect.Nu are cum sa hotareasca adunarea generala ceva ce e contrat legii.
Răspuns la discuția cota indiviza
Cota indiviza reprezinta raportul procentual dintre suprafata apartamentului dumneavoasta si suprafata totala a tuturor apartamentelor.

Adica 68m2 impartit la suprafata totala * 100.

Presupunem ca dumneavoastra aveti un apartament de 68 m2 si eu unul de 32 m2 si sunt doar 2 apartamente in bloc dumneavoastra aveti 68% cota indivizasi eu 32 %.


Din cheltuielile din acesta luna formate din apa meteo,cheltuieli comune, salarii presedinte si admin dumneavoastra trebuie sa platiti 68 % si eu 32%.
Unii procedeaza altfel si in loc de cota indiviza folosesc m2.E tot aia si rezultatul e acelasi.


In mesajul dumneavoastra se vede ca e ceva gresit din start.
0.48+0.43+1.16+1.2+0.58=3.85 nu 3.76 si in plus nu intelegem de ce x 3?????

Folosindu-ne de m2 aflam ca procentul rezultat nu e acelasi deci undeva e gresit la calculele afisate

11.28/68=0.1659
13.68/76=0.18

trebuia sa dea la fel.
Asa ca cereti explicatii la administrator sau cine afiseaza lista!
Răspuns la discuția Fond Rulment
La politehnica se percepe o suma de bani in avans care este de fapt contravaloarea primelor luni de chirie.Ai platit octombrie noiembrie .
Ti-au mai cerut bani pe urma pentru aceste luni?

PS: vezi ca la camine la politehnica se percep penalizari de intarziere 0.15% nu ca la ASE unde nu se percep.
Răspuns la discuția doresc sa raman contorizat
M-am interesat si toate apartamentele sunt egale de 3 camere si au 86 m2 nu cum mi-a spus colegul 79.

Toate Apartamentele sunt egale.
Răspuns la discuția doresc sa raman contorizat
Apropo de contorizare.
Va spusesem la un moment dat ca cei care nu au repartitoare si nici apometre platesc mult mai putin ca unii care au si va promisesem niste poze de la un astfel de bloc cu lista.
Pozele sunt pe luna Ianuarie 2012 .
1
[ link extern ]
2
[ link extern ]
3
[ link extern ]
4
[ link extern ]
5
[ link extern ]
6
[ link extern ]
7
[ link extern ]
8
[ link extern ]

Va mai intereseaza?
Din intretinere vad ca toti ar avea apartamentele egale de 3 cajmere 79 m2(atat are colegul meu).
O sa mai ma interesez ca mi se pare ciudat.
Conform legii 85/2006 legea insolventei bunurile se vand libere de sarcina cum v-a spus lichidatorul.
Si daca apuci sa faci privilegiu imobiliar e posibila sa nu primesti nici un ban si sa se vanda si gata ai pierdut tot.
Cu noul proprietar nu aveti treaba asa ca de la el nu vezi un leu si te judeci cu el cit vrei ca pierzi sigur.
Daca citi 85/2006 zice acolo ca nu numai ca trebuie sa te inscrii la masa credala si mai zice o chestie care ne ajuta si anume cheltuielile de procedura se platesc primele.adica:
1 salariul lichidatorului 10 sau 20 mil pe luna de cand a fost numita si pana se vinde
2 cheltuieli generate de bunurile sechestrate(adica apartamentul de care vorbiti).

Asa ca pe langa privilegiul ala mergi luna de luna la TRIBUNAL sectia a 7-a comerciala si inscrii acolo suma ca cheltuieli de procedura apoi ii trimiti lichidatoarei foaia ca v-ati inscirs.

Eu am facut toate astea de mai sus ca am citit legea insolventiei, am gasit tot eu cumparatorul pentru apartamentul in cauza(care nu da banii pana nu ii zic eu), am facut contestatie la schimbarea lichidatorului ca sa il schimbe pe cel care vroia banca cu cel initial dorit de noi(si asa s-a si intamplat) ,
m-am imprietenit cu lichidatoarea ca doar eu i-am adus clientul,m-am imprietenit cu directoarea de la OCPI si cu registratoarea sef (care ne asigura ca peste privilegiu nu trece legea insolventei) si tot stam cu frica ca nu ne luam banii si dumneavoatra veniti sa ne spuneti ca sunt 2 legi contrare 85/2006 si 230/2007 dar dumneavoastra ati ales-o pe aia de va convine.

Cum adica nu vreti sa asteptati 5-10 ani pana se vinde apartamentul.
Daca nu vreti sa asteptati judecati-va! trebuia sa da-ti in judecat sa optineti dumneavoastra hotarare executoreasca si sa va numiti dumneavoastra propriul lichidator ca doar asta e scopul legii 230.
Dac dupa cum vedeti nu puteti ca mai exista si 85/2006 care e contrara in unele privinte.


Spuneti ca trebuie sa inscriem privilegiu. Va spun ca este imposibil de vreme ce in fiecare zi suma restanta se modifica. Si aici ma refer la penalizari. Suma principala creste odata pe luna.


Suma principala creste de 30 ori pe luna sau cite zile o avea luna nu o singura data!
Eu zic sa le lasati la OCPI un laptop deschis cu excel sau programul unde se se uite un angajat zilnic cum se modifica penalizarile alea ca sa stie sigur suma sa o comunice daca suna vreun lichidator .
Oricum ce importanta are suma cu privilegiul?
Acolo se inscrie de fapt ideea ca tu ai de luat bani ca sa stie de tine si sa nu se poata vinde cind vor vrea adica indirect sa va cheme cind o fi impartirea banilor si acolo te duci cu suma actualizata.
Răspuns la discuția repartitoarele de costuri
@elga
Doamna in ultimul mesaj pe pagina 1 ati scris catre dl Adriantot si nu il vad pe aici nici macar la mesaje sterse.

2 Toti cei care au renuntat la repartitoare (tot blocul) o duc mai bine acum.
Au mult mai cald si platesc mult mai putin.Daca vreti fac o poza la o lista de plata la un bloc in centrul Bucurestiului la Victoriei care nu are nici macar apometre si nu au avut niciodata repartitoare.
400 lei toata intretinerea la 2 persoane 3 camere 89 m2.
Avantajul montarii repartitoarelor e pentru cei care nu locuiesc in bloc.
Depinde de furnizor daca va permite sa trageti alta teava sau nu.
Normal ar fi sa nu va permita alta teava si pot sa oblige pe cel care a facut initial teava sa va dea acordul daca nu a facut contract cu ei la inceput in care a scris ca nu se poate racorda nimeni fara acordul lui (dupa ce ii platit cota parte)

Dar de ce nu v-ar da acordul cel care a facut coloana din moment ce el in felul acesta recupereaza din bani?

Poate dumneavoastra nu vreti sa ii platiti???

Daca sunteti primul dupa el trebuie sa ii dati jumatate din suma initiala.

De exemplu cel care a facut teava primul plateste un cost de 1000 euro.
Al doilea plateste 1000/2 adica 500
Al treilea 1000/3=333 si cei 333 se impart intre cei 2 dinainte
al 4-lea 1000/4=250 sicei 250 se impart intre ceilalti 3 dinate
Si tot asa.

In felul acesta toti platesc egal si toti au suma imobilizata exact din momentul conectarii la teava pana primesc bani de la cel care va veni dupa ei.

Dumneavoastea probabil ca nu vreti sa platit din diverse motive.