avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate dogarudobra

Activitate dogarudobra

Răspuns la discuția Schimb de teren cu primaria
cel care a raspuns nu a inteles nimic din postarea respectiva. ati interpretat cum ati vrut. nu era mai bine daca va abtineati
Răspuns la discuția Fals si uz de fals
are si ea vina ei, ar fi fost bine daca lua niste bani necinstiti! Tot inselaciune se numeste
cat priveste chemarea in judecata pt recuperarea banilor olatiti ca girant nu cred ca se rezukva, deoarece girantul cunoaste de la inceput ca atubci cand debitorul nu-si poate plati datoria, plateste girantul
Răspuns la discuția Autoritatea de lucru judecat
ma simt mai bine cand primesc sprijin
Lucrurile stau asa:
- o hotarare "folosita" ca autoritate de lrcru judecat nu era definitiva
Aceasta a fost atacata cu recurs . Acesta a fost admis si trimisa cauza spre cercetare la parchet
Avea aceiasi parati, insa cauza era - tulburare de posesie pt acelasi teren
- a doua hotarare folosita" ca autorit de lucru jud avea drept cauza fals si uz de fals in documente oficiale
Avea in plus inca doi parati, pe primar si cadastristul primariei care falsificase schitele parcelere ale aceluiasi teren
Consider ca cele doua hotarari folosite de instanta de recurs nu indeplinesc calitatea de autoritate de lucru judecat conf legii
Si alte documente s-au folosit ilegal impotriva mea in acest dosar de revendicare
Cauza a fost trecuta prin 7 complete de judecata in cinci ani, fara ca eu sa recuzez vreunul si toate exceptiile de autoritate de lucru judecat au fost respinse de catre toate completele
Atunci in Ro cum este justitia suverana?
Nu trebuie sa se bazeze pe lege in momentul cand decide, sau suveran inseamna fac ce vreau ca sunt judecator
Din acest motiv sunt ingrijorata, mi-a luat dreptul la proprietate si o gramada de bani drept cheltuieli de judecata fara sa se tina cont de art de lege care spune despre valoarea pricinii
As vrea sa-mi spuneti in situatia de mai sus cum raspunde judecatorul?
Acordati interes pt intrebarea mea
Multumesc!


Răspuns la discuția Autoritatea de lucru judecat
as vrea un raspuns fara sa vedeti motivarea
exista pe lumea asta o autoritate care sa spuna daca o hot.jud .are calitatea de autoritate de lucru judecat s-au este abuziv folosita?
de exemplu: av poporului sau min justitiei, sau ins judiciara etc
Are cineva aceasta competenta?
Intelegem libertatea de a judeca, dar in baza legala
multumesc!
cine poate stabili dupa incheierea unui recure daca cele doua hotarari judecatoresti folosite de judecator ca autoritate de lucru judecat indeplinesc confitiile legale?
Mentionez ca in decurs de 5 ani procesul (acelasi) a fost judecat de 7 complete de judecata care au respins acesta exceptie
imi este de mare folos daca vreti sa-mi raspundeti
Multumesc!
am depus o cerere in instanta de revendicarea unei suprafete de teren detinuta cu TP
Dupa eliberarea TP, cu 4 ani mai tarziu o alta persoana a fost pusa in posesie pe o parte din suprafata detinuta de mine
Cererea de chemare in judecata avea doua capete de cerere
1. revendicarea celor 2500 mp din TP
2. anularea TP al celor care imi ocupase prop
Prima instanta a recunoscut ca terenul este cel din TP, dar a respins cererea de revendicare considerand ca terenul este cel din TP si a anulat TP al patatilor
La recurs instanta a modificat hotararea primei instante si anume au lasat valabil TP al paratilor, cu mentiunea ca terenul nu este acela din TP, folosondu-se de puterea lucrului judecat a unei hotarari penale care fusese atacata de mine cu recurs si trimisa de catre instanta de control la Parchet pt cercetare
In decizia de la recurs scrie "actul juridic nu a fost indeplinit"
Eu am facur o cerere de revixuire care a fost respinsa
Ce mai pot face in situatia in care nu-mi pot folosi dreptul de proprietate pt suprafata aratata
Instanta nu s-a pronuntat care este terenul meu, insa m-a obligat la plata a 2500lei cheltuieli de judecata +1200lei cheltuieli cu executarea, in cazul in care din acte notariale rezulta ca tetenul are valoare de 300lei
Cand am mers la judecata am sperat ca este loc de dreptate
ce sa fac in cazul de fata?
cele doua dosare au fost o perioada de o luna pe rol la aceiasi judecatorie
Pt cea de a doua executare silita executorul a trimis somatia dupa o perioada de doua luni dupa pronuntare si a solicitat alte chrltuieli de executare
as vrea sa stiu daca executorul avea obligatia ca in procesul verbal sa treaca sumele detaliat si nu la comun expl :cheltuieli cu executarea 450 lei, fara a mentiona din ce este formata acea suma Cand am solicitat acest lucru, expertul m-a taxat cu 27 lei pagina xeroxata
Ar fi putut fi pusa in discutie cu ocazia conexarii si valoarea stabilita pt executare care este de 12 ori mai mare decat valoarea priciniijudecate?

deasemenea
Răspuns la discuția sunt debitoare
multumesc!
Discuție sunt debitoare
pot beneficia de asistenta judiciara pt plata cheltuielilor cu executarea?
multumesc!