avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Activitate ovidiu59

Activitate ovidiu59

Buna ziua
Un proprietar din asociatie a acumulat debite restante din 2019 pana in prezent.
Nu s-a demarat nici o actiune in instanta de recuperare a debitelor nici in prezent.
Urmeaza a se deschide o actiune in acest sens..dar din ce stiu debitele mai mari de 3 ani se prescriu precum si penalitatile calculate nu pot fi mai mari decat cota carora li se aplica.
In consecinta in prezumptiva hotarare favorabila a instantei se va decide o suma sensibil mai mica decat cea din cererea initiala..presupun.
Cine acopera aceste sume si fireste cine este rapunzator pentru acesta situatie de fapt?
Multumesc

O nelamurire in privinta unei mosteniri
La momentul decesului sotului in viata erau sotia,sora si mama decedatului.
Succesiunea sotului dupa parinti nu era facuta in momentul decesului. desii unul dintre parinti era decedat la acel moment.
Sotia supravietuitoare v-a mai dobandii ceva din mostenirea cuvenita de drept sotului la momentul decesului mamei acestuia?
Dupa cum am mentionat mai sus sotul decedat mai are o sora.
Multumesc pentru ajutor,
Răspuns la discuția Abuz scara bloc
Asta o sa fim nevoiti sa facem in cele din urma..am ezitat intrucat la cat de dezaxat este poate ne trezim si cu o plangere in sensul ca i-am aruncat zestrea cu care a venit:)

gi-jane2 a scris:

de ce nu aruncati acei saci ?


Discuție Abuz scara bloc
Un proprietar isi tine vreo 12 saci de haine voluminosi pe casa scarii de mai bine de un an ,impiedicand astfel accesul locatarilor la etajele superioare.In ultima perioada a inceput sa si miroasă in zona respectiva..are si vreo 4 caini si doua pisici.Am apelat in acest sens si la politia locală care l-a amendat in privinta animalelor dar sacii tot acolo au ramas.
Va rugam sa ne indrumati carei autoritati competente sa ne adresam pentru a ne scapa de aceasta mizerie..si disconfort.
Mentionez ca restul locatarilor i-au solicitat in nenumarate randuri sa rezolve situatia..dar a invocat ca nu ar fi treaba noastra..printre injuraturi si alte invective.
Va multumim
Scuzati incadrarea..dar postarea am facut-o de pe telefon..si interfata nu e similara cu cea de pe un pc.
Rog un administrator sa o incadreze in topicul cuvenit.
Discuție Inselaciune
Buna ziua
Am sa incerc sa fiu cat mai concis in prezentarea faptelor.
Am achizitionat un telefon Samsung in perfecta stare de pe OLX.
Nu s-a trimis cu verificare ca atare nu aveam optiunea de
a deschide pachetul inainte de a platii curierului.
Totusi avand niste dubii am deschis pachetul in prezenta curierului
(in cabina masinii)si am constatat impreuna cu el ca in pachet era
o cutie cu niste resturi de iphone spart.
Ca atare imediat am incheiat un proces verbal impreuna cu curierul
in care s-au mentionat cele relatate mai sus.
Ulterior imediat m-am dus la politie sa depun o plangere.
In tot acest timp vanzatorul nu raspundea la telefonul indicat.
Apoi cu numarul de inregistrare m-am prezentat la sediul curierului
pentru a bloca rambursul.Acolo mi-au solicitat o cerere a politiei
in acest sens pe care le-am dus-o in ziua urmatoare,blocandu-se rambursul.
Eu doresc doar sa-mi recuperez banii,politia este dispusa sa trateze totul ca
o petitie(in cazul in care curierul mi-ar restituii suma in cauza)
firma de curierat invoca faptul ca nu are solutii(singura sugerata de ei
ar fi ca si faptuitorul sa-mi trimita suma in cauza,ulterior ei sa deblocheze
rambursul.
Intre timp vanzatorul vazand ca nu a primit banii a raspuns la telefon,
spunandu-mi ca a gresit,motivand ca avea nevoie de bani pentru a platii o amenda.
Am depus toate dovezile ce implica aceasta tranzactie(poze,proces verbal curier,
istoricul convorbirii de pe OLX)si la politie si la firma de curierat.
In prezent ne aflam intr-un impas.Banii sunt blocati la curier,vanzatorul nu
mai raspunde la telefon,politia asteapta...
Sunt aproape convins ca persoana indicata la vanzator nu exista(am vorbit la sectia de
politie apartinatoare dar nu il cunosc si nici adresa indicata nu exista)
Considerati ca mai am o alta solutie in afara de demararea actiunii penale?
Niste solutii pe care eu nu le intrevad in acest moment.
Multumesc,
Multumesc,dar nu se face o distinctie in lege :
Art.64:
(4) Administratorii sunt angajaţi pe bază de contract individual de muncă sau contract de prestări servicii, cu respectarea prevederilor legale în vigoare.
Extras de pe un alt site de profil:
Din a doua parte a lunii septembrie 2018, persoanele fizice vor putea să lucreze ca administratori de bloc în baza unui contract de muncă sau în baza unui contract de prestări servicii, conform unui act normativ apărut recent în Monitorul Oficial. În prezent, singura opțiune legală a asociațiilor de proprietari este angajarea în baza contractului individual de muncă.

Buna Ziua
Conform noii legi intrate in vigoare se specifica urmatoarele:
Asociațiile de proprietari vor putea să angajeze administratori de bloc fie în baza unui contract individual de muncă, fie în baza unui contract de prestări servicii, prevede Legea nr. 196/2018 privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari și administrarea condominiilor. Documentul se va aplica de la data de 28 septembrie 2018, moment la care va înlocui actualul cadru legislativ stabilit prin Legea nr. 230/2007.
Doresc sa stiu daca contractul de prestari servicii este aplicabil si unei persoane fizice si daca da va rog detailati toate obligatiile fiscale(formulare,termene) si demersurile ce decurg din asta,
Multumesc
Răspuns la discuția Repartizare caldura
Multumesc de sugestie..am facut acest demers acum 7 ani si o faceau exclusiv pe cheltuiala mea..devizul era estimat atunci la 160 milioane
Sunt in masura sa raspund intrucat noi am facut-o in urma unei adunari generale.
In schimb a existat situatia fericita sa il avem la ultimul etaj(lucrarile necesare s-au efectuat la etajul inferior).
In schimb daca este plasat la un etaj intermediar conditiile tehnice va impun sa faceti ma mult ca sigur si lucrari la el in casa,si daca nu va permite..este mai complicat,

Am uitat sa mentionez..i-am lasat apa rece la bucatarie..atat
Răspuns la discuția Repartizare caldura
Revin pentru a prezenta situatia actuala poate cineva ne poate sugera o solutie
viabila:
Asociatia care nu mai dorea sa functioneze in regim contorizat refuza cu obstinatie
sa incheie un nou contract,contrar legii in vigoare(buna-rea nu conteaza),obligandu-ne
automat si pe noi sa ne situam de aceeasi parte.
S-a luat legatura cu ei si de catre regia primariei dar ei invoca faptul ca sunt proprietari,
ca atare procedeaza cum vor.
Extras legi in vigoare:

LEGEA nr.325 din 14 iulie 2006
Art. 29.
(1) În cazul consumatorilor dintr-un condominiu, alimentaţi printr-un branşament termic comun,
sunt obligatorii montarea de către proprietari a repartitoarelor de costuri şi stabilirea unei
metodologii de repartizare a costurilor, aprobată în adunarea generală a asociaţiei de proprietari/locatari,
în baza metodologiei-cadru elaborate de A.N.R.S.C.

Legea 121/2014 privind eficienta energetica
Contorizarea Art. 10
(5) In imobilele de tip condominiu racordate la sistemul de alimentare centralizata cu energie termica,
este obligatorie montarea contoarelor pana la 31 decembrie 2016 pentru individualizarea consumurilor
de energie pentru incalzire/racire si apa calda la nivelul fiecarui apartament sau spatiu cu alta destinatie

Am contactat un director din ANRSCE care ne-a sugerat sa facem notificari catre Asociatia mentionata
,Politia Locala,Compartiment energetic Primarie,in care sa mentionam toate aceste aspecte,ulterior daca
aceste demersuri nu au o finalitate sa ne adresam justitiei.

Situatia existenta ca sa revin:
Un singur bransament
Asociatie 1 doreste consumum pe baza de repartitoare
Cabinet medical doreste consumum pe baza de repartitoare
Asociatia 2 doreste consum pausal

Va multumesc,