avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate Linda

Activitate Linda

As dori sa aflu mai multe detalii despre modul in care pot renunta la alocatia de stat pentru copil in Romania si daca exista o posibilitate de a renunta online fara prezenta fizica in Romania.

Ne aflam in situatia urmatoare: sunt plecata din Romania impreuna cu sotul si copilul. Lucram (si locuim) in Ungaria cu contracte locale de munca (fara nicio legatura cu Romania), copilul urmeaza scoala in Ungaria, iar alocatia inca o primeste din Romania pentru ca pana acum nu am solicitat alocatie aici in strainatate.

De curand am primit toti 3 cetatenia maghiara (acum avand dubla cetatenie) si in acelasi timp am vrea sa renuntam la alocatia de stat pe care copilul o primeste in Romania, si sa solicitam alocatie pentru copil aici in Ungaria.

Care este procedura prin care putem sa solicitam in Romania renuntarea la alocatia de stat pentru copil, se poate face online (sau prin posta) fara a fi necesara prezenta fizica?

Va multumesc.
Sotul meu si colegii sai sunt in urmatoarea situatie:

Au fost angajati cativa ani pe o anumita firma, in toata aceasta perioada angajatorul a achitat contributiile legale la fondul de pensii, somaj, CAS. Anul acesta (incepand cu luna iulie) aceasta firma a infiintat o alta persoana juridica care are un "Logistic" in coada numelui initial, a obligat angajatii sa isi dea demisia si i-a trecut cu cartea de munca pe noua firma.

Intre timp aparand diverse probleme legate de intarzieri in plata salariilor, prezentarea la spital a unei colege care nu a fost primita pe motiv ca firma nu a achitat CAS, au inceput sa faca "sapaturi". Asa au descoperit ca nu au fost platite contributiile la fondul de somaj, pensii CAS (declaratiile pentru somaj au fost depuse, la CAS insa nu) inca din luna aprilie a acestui an, nici pe firma mama, nici pe cealalta. Cum se poate inchide o carte de munca inainte de a fi facute aceste plati catre stat? A fost doar un artificiu trecerea lor pe o alta firma? Mai pot face ceva pentru ca aceste contributii sa le fie platita catre stat? Doamne fereste sa se imbplnaveasca cineva ca nu ii primeste nici in spital!

Alta problema este ca nu li s-au platit salariile incepand cu luna august.Au parte doar de promisiuni.Se poate face ceva in acest sens, o greva eventual? Care ar fi pasii de urmat pentru cele doua probleme mai sus mentionate (rezolvarea platii contributiilor catre bugetul de stat de catre angajator, respectiv plata salariilor catre angajati). Va multumesc anticipat.
Revin la acest subiect. Se pare ca totusi se poate rezolva problema noastra.
Se pare ca pentru a obtine autorizatia de la Ministerul Justitiei este ok si daca ai doar diploma de bacalaureat care sa dovedeasca faptul ca ai facut studiile intr-o limba straina sau intr-o limba a minoritatilor nationale. Si asta o are sotul meu.Facultatea a facut-o in limba romana, dar liceul si bacul in maghiara.
Azi am trimis un mail la MJ si sunt curioasa ce ni se va raspunde.
Multumesc pentru raspunsuri.

Mai concret el se afla in situatia urmatoare. Este angajat la o firma unde are un salar fix pe cartea de munca iar pentru comisionul din vanzari a trebuit sa isi faca PFA (asa li s-a solicitat la firma si codul CAEN4619). Cand emite factura catre firma respectiva trece "Prestari servicii" cf contract NR.(are un contract cu firma respectiva pentru Intermedieri vanzari parca)

In conditiile in care trebuie sa emita factura pentru traduceri ce va putea specifica pe factura(daca este totusi posibil, asa cum spune dna Emilia)? De exemplu acum l-a rugat cineva din Ungaria sa ii faca traducerea unui website, dar nu stie ce raspuns ii poate da respectivului.#-o

Obtinerea atestatului banuiesc ca este de lunga durata, o sa ne interesam, iar traducator autorizat pe cele doua limbi nu este la noi in oras. Macar pe termen scurt am fi vrut sa rezolvam problema.:sorry:
Sotul meu are PFA (este reprezentatnt tehnic comercial ). I s-a oferit posibilitatea sa faca traduceri (aceste traduceri nu necesita a fi legalizate) din limba maghiara in limba romana si invers ( el are ca lb materna limba maghiara), dar nu stie cum poate sa procedeze astfel incat sa includa aceasta activitate pe PFA, astfel incat sa poata emite si factura pentru cei pentru care face aceste traduceri.

Exista vreo solutie in acest sens? Care ar fi incadrarea in codul CAEN? Mentionez ca nu are nicio diploma in acest sens, pur si simplu utilizeaza ambele limbi la nivel de limba materna si ar fi pacat sa rateze posibilitatea de a face un ban in plus.
Va multumesc pentru raspunsuri.
Sotul meu are PFA (este reprezentatnt tehnic comercial ). I s-a oferit posibilitatea sa faca traduceri (aceste traduceri nu necesita a fi legalizate) din limba maghiara in limba romana si invers ( el are ca lb materna limba maghiara), dar nu stie cum poate sa procedeze astfel incat sa includa aceasta activitate pe PFA, astfel incat sa poata emite si factura pentru cei pentru care face aceste traduceri.

Exista vreo solutie in acest sens? Care ar fi incadrarea in codul CAEN? Mentionez ca nu are nicio diploma in acest sens, pur si simplu utilizeaza ambele limbi la nivel de limba materna si ar fi pacat sa rateze posibilitatea de a face un ban in plus.
Va multumesc pentru raspunsuri.
Care este varianta cea mai buna? De vreo o luna ma gandeam temeinic sa imi dau demisia (in conditiile in care nu imi gasisem inca alt loc de munca), cand ma trezesc ca si ai mei angajatori s-au gandit sa scape de mine. Asta in conditiile in care deja in primavara a avut loc o disponibilizare masiva din societate.
Care e varianta cea mai buna sa imi dau demisia (ce implicatii are? pt somaj, pt CV?) sau sa accept motivatia de desfacere a Contractului de munca prin desfiintarea postului ca macar pana ce gasesc alt loc de munca sa iau somaj (apropo care este valoarea acestui) ajutor?
Ce varianta imi sugerati?
Aoleu :O, nu se poate asa ceva. Sper sa nu imi fi amintit eu bine codul. Nu mai am CM la mine si nu ma pot uita. Asta e, cand ma intorc la serviciu luni o sa le rog pe colegele de la Personal sa imi spuna ce cod e pe CM si revin cu informatii. Drita mi-a spus la consult ca trebuie sa stau acasa sa ma tratez si sa imi iau medical, si o considera urgenta. Cand m-am intors la control, mi-a indicat o alta saptamana de CM, dar nu a mai spus nimic despre incadrare.
Revin luni sau maine daca aflu codul de pe CM , pana atunci oricum va multumesc.

Edit: m-am uitat pe site-ul Casei Nationale de Asigurari la modelul standard de CM, si banuiesc ca este codul 06, caci era completata casuta cu Urgenta medico-chirurgicala, asta pe primul CM , pe al doilea sigur ne mai era trecut cod, iar asistetele mi-au spus ca e continuare la primul. Pe reteta la diagnostic vad ca mai scrie I.A.C.R.S, asta cred ca vine de la Infectie acuta a cailor respiratorii superioare. Banuiesc ca ar fi trebuit totusi sa scrie ceva cod si pe urmatorul CM , nu?
Din pacate nu mai am CM la mine, l-am trimis deja la serviciu. Dar dupa cate imi amintesc pe primul era cod 86. Sper sa imi amintesc bine. Nu scrie pe CM traheo bronsita, doar pe reteta care mi-a dat-o pentru antibiotice si celelalte medicamente. La consult mi-a spus ca mai am un pic si dau in pneumonie :(

Va dati seama ca habar nu am cum se completeaza aceste Certificate Medicale (am mai avut concediu medical acum o gramada de vreme cand am suferit o interventie chirurgicala) , am luat de buna ce mi s-a spus, chiar daca acum ma gandesc ca dupa o saptamana de tratament am revenit la control si asistentele (la medicul meu de familie ele completeaza CM) au observat ca nu mi-au completat nici macar CNP-ul#-o. Inseamna ca se pricep foarte bine....sa te bage in ceata.

Edit: intrebarea a doua era cat, pierd la salariul net cu 2 saptamani de CM? Macar de curiozitate :))
Am si eu o intrebare referitoare la plata concediului medical. Sunt in medical pentru doua saptamani, din cauza unei traheo-bronsite cu complicatii. Pe prima hartie de CM imi scrie codul de la Urgente medico-chirurgicale, vineri dr de familie a considerat ca nu m-am refacut si mi-a mai dat inca o saptamana de CM. Pe a doua hartie nu mai scrie niciun cod, asistentele care mi-au completat CM mi-au spus doar ca este continuare la primul certificat medical.
La serviciu mi s-a spus ca doar primul Certificat medical il poate lua ca urgenta si platit cu 100%, iar cel de-al doilea il vor plati cu 75%. Este corect?
Nu am mai fost in medical de a caruta de ani, si nu stiu care este baza de calcul...eu acum am salar fix de 2500 brut /luna(nu am sporuri, am doar deducerea personala si cea pt un copil) Cat pierd la salariul net cu concediul acesta medical pe 2 saptamani? Multumesc.