avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Activitate Viovas

Activitate Viovas

Buna ziua!
La noi e o situatie mai speciala. Avem contract colectiv inregistrat la ITM, dar acum nu mai avem printre salariati reprezentantii acestora (au plecat) si nici peste 21 salariati nu mai avem.
In acest caz:
1. se aleg alti reprezentanti si se urmeaza procedura de mai sus? Se mai depune ceva la ITM?
SAU
2. Pot convoca toti salariatii intr-o zi, fara a alege reprezentanti (mai suntem 12 salariati), si sa se negocieze noile salarii brute?
Va multumesc!
Buna dimineata!
Un salariat care a iesit la pensie (anticipata partial) poate cumula pensia cu salariul?
Va multumesc!
Buna ziua!
Am un caz mai ciudat, si anume: unui salariat i se desfiinteaza postul de zugrav (preaviz in perioada 09.05 - 07.06.2017), iar de la 01.06.2017 i se modifica postul in zidar. Aceasta schimbare de functie afecteaza preavizul si trebuie dat unul nou sau curge preavizul normal si concedierea are loc la data initiala?
Va multumesc!
Buna ziua! In acest caz se poate decide concedierea pentru absentele nemotivate sau trebuie sa treaca cele 6 luni?
Discuție drept pensie
Buna ziua!
Daca un salariat indeplineste conditiile de pensionare anticipata, dar in ultimul an firma unde a muncit nu a reusit sa plateasca contributiile salariale, il afecteaza pe acesta?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Drept somaj?
15.09.2016.
Discuție Drept somaj?
Buna ziua!
Avem un contract de munca incetat la sfarsitul anului 2016 (cu art.65 - drept somaj). Persoana nu depune dosarul pentru indemnizatia de somaj si isi plateste din mana contributia la pensii si sanatate.
Intrebarea mea este: poate beneficia acum de indemnizatie de somaj?
Buna ziua. Firma noastra desffinteaza 2 posturi.
Primul preaviz se acorda in perioada 16.02.2017 - 15.03.2017, iar salariatul semneaza de primire azi 15.02.2017.
Al doilea preaviz se acorda tot in perioada 16.02.2017 - 15.03.2017, dar salariatul refuza sa semneze de primire. De aceea, i se trimite preavizul prin Posta cu confirmare de primire si din ce stiu isi produce efectele incepand cu a 2a zi de la data comunicarii. Cum ar trebui sa scriem in preaviz, ca sa nu fie probleme, deoarece termenul se decaleaza si nu stim data la care va primi prin Posta preavizul?
Va multumesc!
Multumesc! In acest caz se apasa ANULARE INCETARE sau reactivare contract?