avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate georgetastancu

Activitate georgetastancu

Imi pare foarte rau ca v-am suparat,dar cred ca am fost inteleasa gresit, Nici prin cap nu mi-a trecut sa mai contest acum executarea apartamentului deoarece am facut-o atunci,avand av.din oficiu si era prea tarziu.Problema mea erau penalitatile bancii care au crescut iar la 78000,dupa executarea apart.si restanta platita. Bancile chiar nu sunt controlate de nimeni? Am vrut sa fac o sesizare la Comisariatul Pentru Protecția Consumatorilor București,dar vazand recenziile proaste am apelat la sfatul d-voastra.Va multumesc!
Va multumesc ptr. raspuns,dar daca aveam bani probabil nu se ajungea la executarea apartamentului.Eu sunt o femeie singura,am o fata la liceu,stau cu chirie si traiesc de pe o zi pe alta cu salariul minim pe economie. De aceea nu mi-as permite un avocat nici acum.
Am uitat sa precizez ca mai am o poprire pe salariu ptr.restantele la intretinere de la apartamentul luat de banca.
De aceea v-as ruga daca puteti sa imi spuneti cui ma pot adresa ptr.aceasta problema. Va multumesc anticipat!
Buna ziua! In anul 2005 am luat un credit de 17500 ron de la libra bank. In 2014 am fost executata silit ptr. suma de 61282 ron. In 2016 mi-a fost vandut apartamentul ptr.suma de 69000 ron. In 2018 m-am angajat cu carte de munca si am fost instiintata la locul de munca de catre executor ca mai am de platit o restanta de 24000 ron. Luna trecuta cand mai avean de platit 149 de ron am fost iar instiintata ca sa facut reevaluarea la banca si mai am de platit inca 78000 ron. Va rog sa imi spuneti cui ma pot adresa deoarece sunt disperata. Multumesc anticipat!
Discuție Pasaport minor
Buna ziua! Am o minora de 4 luni,recunoscuta de tatal ei cu care nu sunt casatorita.Acum aprox.o luna si jumatate i-am facut pasaport minorei impreuna cu tatal ei deoarece in luna iunie trebuia sa plecam in Italia la parinti mei.Intre timp ne-am certat si nu mai gasesc pasaportul minorei.Intrebarea mea este daca pot face alt pasaport minorei fara semnatura tatalui,care acum nu mai vrea sa semneze,dat fiind faptul ca a fost deacord odata si a semnat pentru pasaportul pierdut? Va multumesc!
Răspuns la discuția copil in strainatate
Multumesc pentru raspuns.
Si atunci ma sfatuiti sa nu mai plec deloc cu copilul? Eu totusi as vrea sa merg, de aceea v-am intrebat,daca ma pot asigura intr-un fel,sa nu ma trezesc acolo ca imi spune ,,daca nu vrei sa ramai aici cu noi ,poti pleca,dar fara fata''. Va spun aceste lucruri caci ea si soacra-mea au incercat chiar din perioada sarcinii sa ma convinga sa ma mut in Italia cand va naste ,iar acum ma bate la cap sa-i faca fiicei mele dubla cetatenie.
Mentionez ca eu nu sunt deacord sa-mi parasesc tara si sa ma stabilesc in alta.
Multumesc!
Buna ziua! Am un copil de 2 luni cu prietena mea si stam toti 3 in Bucuresti. Deoarece prietena mea este crescuta in Italia,ea impreuna cu parintii si sora ei au dubla cetatenie.Problema mea este urmatoarea:
In luna iunie trebuie sa plecam in Italia toti 3 la botezul nepotelului prietenei mele. Deoarece eu nu am incredere in soacra mea imi e frica ca prietena mea va ramane cu copilul in Italia.Ce pot face sa previn acest lucru? O pot pune sa-mi dea o procura la notar ca in cazul in care ea vrea sa ramana eu sa pot parasii Italia impreuna cu copilul? Va multumesc anticipat.

(profilul de utilizator este al mamei mele)
Răspuns la discuția Modificare program de lucru
Buna ziua! La baiatul meu este invers.Programul de 20 de zile lucrate pe luna s-a micsorat la 15 zile incepand cu 1 mai fara a fi intrebat sau anuntat din timp. Deoarece si asa salariul era foarte mic,max.720 ron.in mana,acum ar ajunge la 540 ron pe luna in conditiile in care pe contract scrie 800 brut,nu a vrut sa mai mearga la munca,dar are de ridicat salariul pe luna aprilie.
Mentionez ca este angajat de catre un intermediar cu contract pe o perioada determinata:-
-16.01.2014--28.02.2014
-28.02.2014--30.05.2014--ca mercantizor 332402,la Auchan Berceni.
Precizez ca el nu beneficiaza ca angajatii directi de bonuri de masa,orele de noapte si zilele de sarbatoare platite corespunzator,etc.
In consecinta angajatorul l-a amenintat ca ii desface contractul din motive disciplinare deoarece nu mai vrea sa lucreze perioada de preaviz.
In aceste conditii pot invoca art.81 alin.8 C.mun.si desfacerea contractului prin art.55 lit.b?
Cum pot fii sigura ca ii va mai da salariul pe restant pe data de 10 mai?
La chemat luni-5 mai -la sediu sa clarifice situatia si nu stiu cum este mai bine sa procedeze?
Va multumesc !
Răspuns la discuția cetatenia maghiara
Dar nu are dreptul prin nastere?
Am un baiat de 19 ani,nascut Budapesta,Ungaria.Cum poate obtine cetetenia maghiara?Trebuie neaparat sa stie limba maghiara?
Răspuns la discuția Recuperare copil
Dar cum poate demonstra ca a parasit tara?
Multumesc ptr.raspunsuri!