avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate kittycriss

Activitate kittycriss

Discuție Casa de marcat
Buna ziua. Daca ma poate lamuri si pe mine cineva ce trebuie facut in cazul in care un SRL isi inchide punctul de lucru unde avea casa de marcat si ar dori sa foloseasca casa de marcat la sediul social al firmei.
Buna ziua. Nu stiu daca am ales bine unde sa adresez pentru cateva lamuriri, dar sper sa ma puteti ajuta. Ma confrunt cu o dilema daca ma poate ajuta si pe mine cineva. Am un SRL neplatitor de TVA la care am un cod Caen de exploatare forestiera, activitate care nu este cea principala. Am cumparat prin licitatie lemne pe picior de la Ocolul Silvic si mi se factureaza pe trimestru. Eu vand lemnul ca si lemne de foc. Intrebarea mea este: - cum facturez mai departe? trebuie sa am un pret fix la metrul cub de lemn cand fac receptia sa? Sau poate fii variabil in functie de clienti? cum art trebui sa procedez? Facturile cum ar trebui sa le fac? din cate am inteles se fac cu taxare inversa dar eu fiind neplatitor de Tva, nu stiu cum ar fii corect. Sunt total in ceata......V-as fii foarte recunoscatoare daca ma-ti putea ajuta. Va multumesc
buna ziua. Am o problema dak ma poate ajuta si pe mine cineva.Daca o societate S.A. se schimba in S.R.L. in luna august 2014 cum fac nota explicativa nr 7? multumesc mult pentru ajutor
buna. Trebui sa fac o declaratie rectificativa 205. Pentru un contribuabil am declarat mai mult la impozitul pe veniturile din salarii. cum o completez? de exemplu am declarat:
- venit brut anual 11985 ded pers 3250 baza calc impoz 6759 impoz salar 1081
si trebuie so corectez cu sumele:
Vbr.11040 dede pers 3000 baza calc impoz 6220 impoz salar 992

Va rog sa ma ajutati si pe mine habar nu am cum sa fac declaratia rectificativa.
Răspuns la discuția cumparare autovehicul folosit
da achizitia se face pe persoana juridica
Răspuns la discuția cumparare autovehicul folosit
nu inteleg intrebarea.
buna ziua. Administratorul unei firme doreste sa achizitioneze un autovehicul folosit de la o persoana fizica cu plata in rate. Ma poate ajuta cineva cu un model de contract? sau este in regula daca se face plata in rate?Va multumesc.
Exista act normativ prin care se da acceptul?
buna ziua. Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema legata de cumpararea unui autoturism. Persoana juridica cumpara un autoturism de la o persoana fizica cu 20.000 ron. Ce suma se poate plati cu numerar? Se poate plati toata suma cu numerar daca persoana fizica nu are cont deschis la vreo banca?Va multumesc.
Buna ziua. Am o firma fara activitate economica, pe care vreau s-o lichidez. Stiu ca trebuie sa fac bilant de lichidare, iar coloana 2 din bilant trebuie sa fie pe zero, dar am o problema: in balanta am ceva solduri si nu stiu cum sa le inchid:
1012C - 200
1061C- 40
1068C- 24347,30
1171C- 80516.25

208D- 794.88
2131D- 7700
2808C- 794.88
2813C- 7700

5311D- 227.19 Va multumesc