avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate Romeo-Vali

Activitate Romeo-Vali

daca o persoana a efectuat integral concediu de odihna si pe urma este concediat este obligat sa plateasca inapoi bani primiti ca prima de vacanta?
Discuție moped
daca circuli cu un moped (motoscuter) fara verificare iti poate politia aplica vreo lege?
va multumesc frumos, am inteles ce spuneti totusi din cate stiu la [editat] contul se inchide din oficiu la restituirea creditului si totusi trebuia sa imi aduca la cunostinta [editat] situatia contului. Cu respect
daca am un cont de credit deschis la [editat] iar dupa returnarea creditului contul nu se inchide automat numai la cerere si de treaba asta nu am cunostinta, dupa sase luni primesc o notificare prin care mi se aduce la cunostinta ca trebuie sa platesc retoactiv pana in prezent cate 10 lei pe luna pentru contul respectiv, ce se intampla daca nu platesc pentru ca eu stiam ca odata cu plata integrala a creditului contul se inchide in mod automat, va multumesc
Răspuns la discuția casatorie
persoana respectiva a fost casatorita in italia, nu are cetatenie si nici nu e pe numele sotului din italia
Discuție casatorie
daca o persoana ramasa vadauva in romania, pleaca in strainatate, se casatoreste, dar ramane pe numele la primul barbat, iar dupa o perioada in urma unor neintelegeri revine inapoi in romania si se recasatoreste cu un cetatean roman, ea figurand in acte ca vaduva, casatoria cu cetateanul strain nefigurand doar in tara unde a fost plecata, ce se intampla in acest caz? va multumesc
Răspuns la discuția PFA
daca ai un PFA cu domeniu de activitate confectionarea si comercializarea paletilor de unica folosinta, ai nevoie sa te inregistrezi si cu comert cu bustean ? ai nevoie de aviz secundar si primar?
Discuție PFA
In cazul unui PFA, ce suma trebuie sa ai rulata ca sa platesti TVA-ul ?
sfatul meu e sa nu mai faci asa ceva nici o data, chiar daca ai gasi persoana respectiva , bani i-ai pus in cont de buna voie si nu ai cum sa- i mai recuperezi
Răspuns la discuția Lipsa in gestiune
atata timp cat dumneavoastra raspundeti de gestiunea respectiva, veti raspunde si de bunurile ei, lipsurile din gestiune se platesc si mai rau e ca nici nu puteti demonstra ca nu sunteti vinovat