avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Activitate TAXFIN ACCOUNTING SRL

Activitate TAXFIN ACCOUNTING SRL

Răspuns la discuția Demisie
ca sa-si dea demisia, cim-ul nu trebuie sa fie activ?
stiu ca se poate cu preaviz sau fara, dar ma gandeam ca intai ar trebui sa inceteze suspendarea cim si pe urma sa isi poata da demisia....
Răspuns la discuția Demisie
nu cred ca m-am facut inteles...cim-ul este suspendat din martie 2014 pt. faptul ca s-a depus plangere penala de catre angajator. angajatul vine in decembrie 2014 si zice ca vrea sa isi dea demisia. se poate asa ceva?
Discuție Demisie
Un angajat caruia i s-a suspendat cim-ul din cauza ca angajatorul i-a depus o plangere penala, are vreo posibilitate sa isi dea demisia? Specific ca inca nu s-a primit raspuns la plangerea penala.
Răspuns la discuția Data incetare CIM
si ce faceti cu ultima zi de preaviz? ca daca faceti decizia de incetare cu data de 22, in statul de plata o sa va apara 22 ca zi nelucrata desi omul a lucrat. In codul muncii spune 20 de zile de preaviz...
Răspuns la discuția Data incetare CIM
Data incetarii cim este 23.07.2014. 22 este ultima zi de preaviz, zi in care angajatul se prezinta la serviciu. Zilele de Co se pot lua in timpul preavizului.
Discuție Prelungire CIM
Am un cim cu durata determinata incheiat in data de 10.02.2014 pana in 10.03.2014. In 10.03. se mai face prelungire o luna pana in data de 10.04.2014. Acuma se doreste prelungirea pt. inca o luna pana in 10.05. Intrebarea mea este, in 10.05. mai pot face prelungire? Eu stiu ca pt. un cim pot face oricate prelungiri, dar sa nu depasesc 36 de luni. Este corect?
Un salariat care are cim durata determinata pana in 10.04.2014 are concediu medical din 24.03. pana in 22.04. si probabil va mai avea si mai departe. Eu trebuie sa inchei cim-ul lui la data expirarii acestuia, adica 10.04.2014, nu? P.t zilele de cm dupa data de 10.04. el trebuie sa duca cm-ul la somaj? Lui i s-a suspendat somajul pe perioada angajarii la noi.
Va multumesc.
Suntem o societate in reorganizare. Administratorul judiciar ne-a instiintat ca trebuie sa reducem din angajati. Avem o colega care se afla in CIC pana la data de 30.01.2014 si al carui post ar urma sa se desfiinteze. Intrebarea mea este daca aceasta, dupa data de 30.01.2014 mai trebuie sa stea in cele 20 de zile de preaviz, sau se poate face decizie de incetare a cim cu art. 65 al. 1 cu data de 01.02.2014?
Va multumesc.
Stiu ca pot in 20 de zile, dar ma interesa daca articolul pt. modificare este cel bun.
Va multumesc.
Am un cim pe durata determinata pana in data de 23.12.2013. Se doreste modificarea acestuia in cim pe durata nedeterminata.
Este corect un act aditional in baza art. 41 alin. 3 lit. a facut cu data de 20.12.2013?
Va multumesc.
Buna ziua. Avem 3 angajati pe care conducerea vrea sa iy puna la poarta de la ora 16 la 8 dimineata a II-a zi.
Pe langa act aditional in care sa se specifice sporul de 25% pt. orele de noapte si un spor de week-end de 1% mai trebuie sa fac ceva?
Dupa programul acesta de 16 cu 48, in luna octombrie unul dintre ei are 176 ore lucrate, iar ceilalti 2 au fiecare cate 160 ore, luna octombrie avand 184 de ore lucratoare. Ce se intampla cu diferenta de ore, sau cum sa fac?
Va multumesc.