avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate marianapirvu

Activitate marianapirvu

Răspuns la discuția Activitatea de transporturi; TVA
si cand tai factura ce scriu la tva? si firma respectiva este platitoare de tva 21%
am un srl infiintat in Romania, activitatea este transporturi , dar activitatea se desfasoara in strainatate adica transport marfa unui client din Italia catre alte tari, nu am punct de lucru acolo. Este necesar sa deschid punct de lucru sau filiala acolo? sau se face in baza unui contract de prestari seervicii? am voie? imi spunea cineva ca daca tai facturi sub 10000 euro nu este nevoie sa deschid filiala acolo. cum este pana la urma?
buna ziua.
as dori sa stiu ce trebuie sa mai fac pentru a-mi recupera drepturile banesti de la o societate. mentionez ca am actionat in instanta si am castigat procesul atat la tribunal cat si la curtea de apel, am contactat un executor am efectuat expertiza contabila cu privire la actualizarea sumei; executorul nu a realizat nimic deoarece toate datele pe care i le-am dat nu au fost de folos iar solutii din partea lui nu am primit, am depus plangere si la parchet este in curs de desfasurare. ce mai pot sa fac?
Răspuns la discuția Inchidere CIM
nu mai lucrez la respectiva societate, nu am primit niciun document cu privire la acest lucru; au refuzat sa-mi inmaneze documentele decizia de incetare, adeverinta de vechime, carnet de munca, iar azi cand am fost la ITM am aflat acest lucru. mai pot face ceva in privinta acestui lucru? mentionez ca nici pe cale legala (actionat in instanta si castigat procesul) nu am primit aceste documente precum si drepturile banesti
Discuție Inchidere CIM
poate o societate sa-mi inchida contractul de munca cu art 61 a? trebuie sa intocmeasca un raport? sau trebuia sa-mi inmaneze instiintari cu privire la acest lucru? va intreb deoarece m-am trezit dupa 2 ani ca mi s-a inchis contractul cu acest art. si eu nu am fost instiintata
am un srl infiintat in Romania, dar activitatea se desfasoara in mare parte in strainatate. Intrebarea este: doresc sa cumpar o masina pe societate din strainatate si sa o inmatriculez in Romania, pot sa circul cu masina in UE ? am nevoie de un document la mana pentru a-l prezenta la vama sau in alta parte?
Discuție stornare
se poate storna in contabilitatea de la administratia financiara?

se poate storna in trezoreria statului?
problema este ca am avut niste bani in cont si mi s-a pus titlu executoriu dar cu o zi inainte mi s-a aprobat cererea pentru ridicarea banilor fiind pentru salarii, dar aceasta cerere a ajjuns mai tarziu la ele ca asa este procedura, iar banii ia dat la acel titlu, si imi spune ca nu poate storna ? ca sa repare greseala. acum nu stiu ce fel de stornare este

Răspuns la discuția litigii de munca
imi poate raspunde cineva unde se depune plangerea penala? si cum ar trebui redactata?
Răspuns la discuția litigii de munca
Ma puteti ajuta cu aceasta plangere, cum ar trebui redactata si unde trebuie depusa. Multumesc mult.
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu sugestii. Am avut proces cu o societate deoarece nu mi-a dat salariile aferente a 3luni si concediul de odihna pe 2ani. Am castigat la tribunal, au facut recurs dar am castigat si acolo la curtea de apel. Am fost la un executor pentru a demara procedurile, am facut expertiza, iar firma tot refuza sa plateasca. Ce as mai putea face pentru a-mi recupera banii, aceasta societate sfideaza legea, nu-mi vine sa cred ca am 2 sentinte favorabile si nu se poate face nimic. Va rog ajutati-ma.