avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate nyikon_17

Activitate nyikon_17

Construcții
Buna ziua, am o casa de 7x10 si vreau sa ma leg de aceasta pe toată lungimea, tot 7x10, apoi schimb acoperișul pe toată suprafața. Intrebarea mea este: Am sau nu nevoie de autorizație de construcție + proiect? Am întrebat la primăria de care apartin si acestia spun că legea care au anuntat o la tv, ca in limita a 150 m² nu ai nevoie de nimic, inca nu a fost publicată în monitorul oficial.
Va multumesc de ajutor!
Buna ziua, in urna unei dispute cu fostul meu partener de viata(concubin) am plecat de acasa impreuna cu cei 2 copii ce ii avem impreuna, ulterior l-am sunat cerându -i haine pentru copii si haine pentru mine. Acesta pe un ton foarte răspicat mi-a spus că nu imi da absolut nimic. Intrebarea mea e..... ce pot face, cum pot face sa imi iau lucrurile de acolo?
Buna seara, am si eu o problema cu un contract de servicii de telefonie internet si televiziune pe care nu le mai folosesc si am încercat să-l reziliez. Încercarea mea a eșuat în momentul când am vorbit cu furnizorul de servicii m-am lovit de nustiu ce clauză ce mă pune să plătesc jumătate din valoarea abonamentul până la finalizarea acestuia. Cum pot să îl reziliez fără a mai fi nevoie să plătesc acea clauză care mi se pare abuzivă. Va mulțumesc
Buna seara, am si eu o problema cu un contract de servicii de telefonie internet si televiziune pe care nu le mai folosesc si am încercat să-l reziliez. Încercarea mea a eșuat în momentul când am vorbit cu furnizorul de servicii m-am lovit de nustiu ce clauză ce mă pune să plătesc jumătate din valoarea abonamentul până la finalizarea acestuia. Cum pot să îl reziliez fără a mai fi nevoie să plătesc acea clauză care mi se pare abuzivă. Va mulțumesc
Discuție gravide
Buna ziua, sotia mea nu a lucrat in ultimele 12 luni si deja e gravida in luna a 5-a, in scimb eu in ultimele 12 luni am o intrerupere de maxim 2 saptamani. Pot beneficia de acel ajuto de 600 de lei si sa muncesc incontinuare.... sau cel putin ceva compensator dar fara sa imi parasesc serviciul. Va multumesc!
Răspuns la discuția divort
casa a fost construita cam la 2 ani dupa nunta dar cand a venit vorba de acte am facut "greseala" sa o trec doar pe numele lui. Concret eu nu apar in nici o anexa
Discuție divort
din cauza sotului copiii mei au devenit tensionati si cum incepe sa tipe cineva la ei incep sa planga....... Inceputul sta cam asa in ultima vreme nu am mai avut nici o reletie cu sotul meu (ultimi 3 ani) si din acest motiv relatia dintre noi sa racit foarte tare si imi doresc sa divortez dar imi e frica ca imi schimb numele si ma goneste din casa. casa am facut-o impreuna dupa 6 ani de casatorie si am facut prostia sa o trec pe numele lui.

Acum daca voi divorta imi pierd drepturile la casa?

Copii au unu 11 si altul 14. De curand am vrut sa merg in vizita la baiatul meu din prima casatorie care e insurat in satul vecin... evident am vrut sa imi i-au si copiii cu mine si a inceput sa tipe ca daca plec cu copii de acasa anunta politia ca am parasit domiciliu apoi incepand iar scandaluri si certuri.
pentru a vinde masina am avut nevoie de o hartie de la primarie care sa justifice faptul ca nu am nici o datorie asupra masini.......... si ei mi-au pus conditia sa platesc toate datoriile pentru a putea sa imi dea hartie cu zero datorii la financiar. le-am platit in valoare de 1300 lei si mi s-a dat hartie. Dinnou vin si intreb...... nu era logic sa nu mai am nici o datorie atata timp cat pe aceea hartie scrie ca sunt la zero cu datoriile asupra financiarului??Doamna Ionica.... pe hartia venita de la ANAF scrie ca e vorba de o amenda penala care mentionez ca stiam de ea inca din 2011 cand am fost inplicat intr-un scandal. Cazul sa judecat si mi-a venit acasa citatie sa ma prezint, evident nu m-am prezentat sfatuit de avocat si nici victima nu s-a prezentat. La solutionarea dosarului s-a dispus amenzi tuturor celor implicati... inclusiv victimei plus plata cheltuielilor de judecata??
in noiembrie anul trecut am vrut sa imi vand autovehiculul propriu. nu am putut face acest lucru pana in momentul in care nu eram pe zero la financiar. toate bune si frumoase am platit si am ajuns pe zero... mi-a fost data hartie precum pot instraina masina si acum mi-a venit instiintare de poprire a salariului pe motiv ca am o amenda penala ce nu a fost achitata. spune-ti-mi cum e posibil asa ceva....
intrebare pusa de multa lume acum cu noul cod rutier constand in conducerea pe timpul noptii ce facem noi cei care avem permisiul de 3-4 ani nici noi nu avem voie sa conducem noaptea sau cum ca nu mai intelege nimeni si nimeni nu explica exact asa cum trebuie sa inteleaga toti soferi. va multumesc