avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Activitate junelys

Activitate junelys

Buna ziua!
as dori sa stiu daca este mentionat undeva in lege obligativitatea beneficiarului ajutorului de minimis sa aduca contributie proprie mai mare de 2%?
eu nu am gasit, dar administratorul schemei de minimis ne-a mentionat ca la inceperea afacerii va trebui sa venim cu un aport propriu de cel putin 5000 euro. As dori sa stiu daca are dreptul sa ma oblige sa aduc acesti bani la inceputul afacerii?
Buna ziua!
Vreau sa infiintez un srld desi sunt in concediu ingrijire copil, pentru semnarea unui contract de franciza, dar firma nu va avea activitate pe perioada concediului, respectiv pana in 09.2015. Sunt obligata sa anunt vreo institutie despre intentia mea? Care? Exista vreun risc sa ma puna sa platesc ceva?
Multumesc!
Multumesc pt raspuns!
Asadar pot obtine venituri din activitatea pe srl, dar mi se pare extrem de putin doar 250 roni pe luna. Corectati-ma daca nu am inteles eu bine.
Buna seara!
Pot obtine venituri si prin deschiderea unui srl in baza OG privind veniturile suplimentare in perioada de concediu ingrijire copil?
Multumesc!
Buna ziua!
as dori sa stiu ce scrie in lege referitor la analizele pentru gradinita (exudat si coproparazitologic), sunt gratuite sau nu? medicul de familie al copilului meu refuza sa-mi dea o trimitere in vederea efectuarii acestor analize gratuit, desi laboratoarele sustin ca se pot deconta.
multumesc!
buna ziua! mai am o intrebare: scolile si gradinitele sunt libere sa incheie contracte de colaborare cu cabinet psihologic pentru servicii gen: organizarea de ateliere de dezvoltare personala cu copiii? sau sunt obligate sa-si foloseasca consilierul psihologic scolar angajat pentru orice tine de aspectele psihologice?
Răspuns la discuția cabinet psihologic rural
din pacate in zona mea (Mehedinti) nu am gasit nici un grup de actiune locala. exista vreo alta forma de finantare? masura 312 se mai redeschide?
Răspuns la discuția cabinet psihologic rural
nu am ceva clar in minte...dar ma refeream la vreo facilitate financiara binenteles....
beneficiez de vreo facilitate daca deschid cabinet psihologic in mediul rural?
multumesc pentru raspunsuri!
as dori sa beneficiez si eu de finantarea de la stat, dar profesia mea este de psiholog. pot deschide un srl-d cu servicii psihologice?