avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate asim21

Activitate asim21

Un salariat cu norma intreaga la o societate comerciala poate sa incheie un al 2- lea contract individual de munca cu norma intreaga la a doua societate comerciala,
Răspuns la discuția Transferul salariatilor
Daca S.C. cere detasarea unui salariat la alta societate. care sunt documentele care trebuie sa le solicite odata cu detasarea si ce trebuie sa faca in continuare S.C care cere detasarea, dupa ce primeste acordul. Salariatul are deja CIM si detasarea inregistrata in revisal, ramane doar sa-l trecem pe pontaje si pe statul de plata? atat.
Am uramtoarea situatie:
Salariatul angajat la 06.02.2017 este detasat la data de 20.02.2017 la o scoala gimnaziala.
In data de 02.02.2018 are loc incetarea detasarii si revine in unitate. EROARE. INCETAREA DETASARII ESTE ERONATA . In mod normal incetarea detasarii e pe 31.01.2018.
La data de 31.08.2018 salariatul merge in somaj- desfiintarea locului de munca.
Azi 06.08.2018 toate aceste operatii sun facute in revisal.
Cum pot sa revin pentru a corecta perioada detasarii, corect 20.02.2017 - 31.01.2018, iar cu data de 01.02.2018 sa fie activ in unitate.
Mentionez urmatoarele:
- am operat in revisal conform deciziilor primite, adica data 02.02.2018 este operata in urma deciziei emise de cealalta unitate (Scoala Gimnaziala).
- ziua de 01.02.2018 nu figureaza nici la Scoala Gimnaziala, nici la societatea unde operez eu in revisal.
- eu consider ca nu am obilgatia sa corectez deoarece nu e gresala societatii, ci a scolii gimnaziale.
- ce documente trebuie sa solicit pentru a justifica toate corectiile care mi se impun a le face- anulare incetare CIM in 31.08.2018/ corectie perioada detasare 20.02.2017 - 31.01.2018/ incetare CIM in 31.08.2018/rectificativ la D112 Finante.
-cum operez in revisal.
- este legal???



Cand se declara modificarea salarului brut in revisal? In 20 de zile de la modificare, sau cu o zi lucratorare inainte sa se aplice modificarea.
Răspuns la discuția Munca in Germania
Unde trebuie sa ma adresez? Ma gandeam ca e suficient sa aiba formularul A1.
Răspuns la discuția Munca in Germania
Prin delegare. Salariile le sunt platite de firma din Romania.
Discuție SALAR CONTABIL
Care e salarul unui contabil, intr-o societate cu 45 salariati si cifra de afaceri de 12.000.000, lei.
Societatea din Romania incheie un contract de prestari servicii cu o firma germana. SRL-ul din Romania va trimite muncitorii in Germania. Ce conditii trebuie indeplinite de SRL,; cum trebuie sa-i plateasca pe muncitori; ce contributii la salarii plateste srl-ul?
Cum trebuie retribuiti salariatii pentru munca prestata in Germania, ce trebuie societatea sa declare si sa platesca la bugetul de stat.
Mentrionez urmatoarele:
- societatea are formularul A1
- transportul si cazarea salariatilor este asigurata de societate
- locul unde salariatii presteaza munca este acelasi
- pentru fiecare zi de deplasare primesc indemnizatie deplasare de 35euro x2.5 - 87.5 euro pe zi.
- salariatii au contracte de munca in Romania si au acte aditionale cu clauze de mobilitate.
societatea comerciala poate sa incheie contract individual de munca cu fractiune de norma de 1 ora pe zi respectiv 5 ore pe saptamana?