avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Activitate FREDU FIN

Activitate FREDU FIN

Am speta,

s-a infiintat o firma, SRL in 2018 si in Decembrie unul din asociati a adus in firma niste echipamente, acuma se doreste majorarea capitalului social de la 200 cat era la inceput la 65845 de lei ( 200 capitalul social si restul, 65645 echipamente).

Majorarea capitalului se face prin aport ( aport la capital), au fost aduse niste echipamente de valoarea indicata mai sus .

Se doreste majorarea capitalului social si am neovie de

1. Hot AGA de majorare capital
2. Raport de evaluare ANEVAR, EXPERTIZA CONTABILA,
3.Actele firmei

Intrebarea este urmatoarea, daca am avut 200 lei capital social, 20 parti sociale x 10 lei partea sociala si se majoreaza la 65845 lei. Cat o sa am dupa majorare , 10 lei partea sociala x 6584.5 parti sociale sau cum este corect ?

Din cate stiu eu, nu poate fi cu virgula - 4.5.

Multumesc
Puteti infiinta dar primiti punctaje mici.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti aplica fara grija .
Răspuns la discuția Programul Start up Romania
Te inscrii la un intermediar,faci cursuri si un plan de afaceri cu care mergi la concurs si anul viitor aflii raspunsul .

Doar productia si cei care au 6000-7000 de euro primesc finantare.
Răspuns la discuția Fonduri Europene
Singura interdictie este sa nu lucrati la STAT ca funcrionar public si trebuie sa va angajati cu 8 ore in noua firma dvs si alte 3 persoane.
Sunt mai multe programe care finanteaza firmele nou infiintate.

1.Sa spunem ca se infiinteaza o firma noua si se depune proiect pentru a primi finantare prin Start up nation 2018 , administratorul poate depune proiect asemanator si sa primeasca finatare prin programul Plus 2018-2019 ?

Sunt 2 firme diferite cu cheltuieli diferite.
Codurile caen sunt asemanatoare , productie covrigi pe Start up Nation si cofetarie pe Plus .

2. Se aplica ajutorul de minimis in cazul punctului 1?

sa spunem pe Start up nation se primesc 44.000 euro si pe PLus
30.000-40.000 euro.

3.Anul viitor se poate aplica pe un program diferit de Start up nation pentru sume mai mari ?

4. Exista programe care finanteaza brutariile cu sume mai mari de 100.000-200.000 euro ?

Mersi
Răspuns la discuția Modificare actiionariat
Ms
Răspuns la discuția Factura bagata pe gat fortat
Stimabile domn ,

Cand eu mi-am facut cont pe site era cont gratuit si am respectat conditiile de inscriere , ulterior am fost sunat si mi s a spus ca mi se dau credite sa vad cum e siteul si mi se va emite o factura despre care se poate discuta si se poate anula .

Pana in prezent nu am nici o factura si nici un contract semnat cu nimeni, siteul nu ma ajuta cu nimic, am intrat pe el si am vazut ca nu pot face nimic pe el, informatiile sunt vagi si ce ma interesa pe mine trebuie platit suplimentar !

Cu stima.
Buna ziua,

Am urmatoarea speta :

Un client a avut un cod caen , comert cu ridicata si a cumparat 1 cutie de marfa pe firma si dupa aceea isi modifica Codul caen principal si acesta devine secundar , noul Caen principal fiind 7022 .

1. poate avea activitate de comert si consultanta pe 2 caenuri autorizate la ONRC ?

2. Toate declaratiile au fost depuse !

Ms.
Buna ziua,

O firma cu administrator si 2 actionari doresc sa modifice actionariatul,actionariatul este asa 17 % din capitalul social P.F si 3% P.Juridica -Pjuridica este ffirma unuia din actionari !

1. se poate modifica ca P.F sa aiba 3% si PJ 17 % ?

2. se poate modifica Codul caen al activitatii principale si sa devina secundara ?

3. Exista un SRL-D in care administrator si asociat unic este una si aceeasi persoana , se doreste modificarea actionariatului si aducerea inca a unei persoane -sa spunem o persoana aflata in pensie .

a) se pot face modificari?

b) care sunt pasii ???



Ms.