avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Activitate sebycopilu

Activitate sebycopilu

Buna ziua. Am o intrebare pentru cei ce cunosc legislatia in legatura cu fondurile Europene. Acum 2 ani am beneficiat de o finantare microgranturi masura 2. Dupa ce am cheltuit banii in termenul stabilit si am incarcat documentele in platforma, m-am trezit ca mai trebuie aduse completari in documentatia trimisa, avand termen de 3 zile, sub amenintarea retragerii finantari. Intrebarea este: daca in acest termen nu reusesc sa obtin toate actele, ce se intampla cu banii care trebuie returnati deoarece eu nu mai am nimic din acea suma iar in ultimul an ,bilantul financiar al firmei a fost pe minus? Deci practic, eu numai am de unde sa returnez banii aceia. Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Risc maternal

Va multumesc pentru raspuns! Multa sanatate!
Cornel Vasile a scris:

In opinia mea,poate sa ramana in continuare angajata.

Răspuns la discuția Risc maternal
Pai nu este inca in concediu, ea urmeaza sa intre. Ma interesa daca poate ramane in continuare angajata la mine. Oricum, multumesc pentru raspuns

Iulian Manea a scris:

Nu aveti de unde sa stiti ca este in concediu de risc maternal daca nu va aduce concediul medical.

Discuție Risc maternal
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns: am o angajata care este insarcinata in 14 saptamani si care in afara de firma mea, mai lucreaza si la un al doilea job. Datorita riscurilor pe care le are acolo, ea doreste sa intre in concediu de risc maternal dar doreste sa continue activitatea la firma mea deoarece lucreaza de acasa si nu e supusa riscului maternal. Va rog sa imi raspundeti daca e legal sa o pastrez ca angajata sau trebuie sa intre si la firma mea in concediu de risc maternal? Va multumesc
Răspuns la discuția Neprezentare proces
Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca mai trebuie sa formulez vreo cerere de motivare catre instanta pentru incapacitatea de a m-a prezenta la o infatisare in calitate de petent. Mentionez ca in plangerea contraventionala facuta, am solicitat si judecarea in lipsa mea. Multumesc
O intrebare domnule avocat: la decizia domnului de mai sus , normal permisul ar trebuii predat politiei in termen de 15 zile , daca se face apel in a 16-a zi exista vreun risc ca politia sa iti suspende permisul sau sa iti majoreze cu inca 30 de zile ca nu l-ai predat la timp, chiar daca ai facut apel, sau se anuleaza prima decizie, se comunica apelul politiei si se rejudeca din nou? Multumesc
Răspuns la discuția executari silte
Buna ziua. Da am vorbit cu cei de la leasing dar mi-au spus ca la sfarsitul contractului nu imi va imatricula masina pe mine ci vor face radierea si imi vor trimite actele pentru a o inmatricula eu pe cine vreau. Cu stima
Discuție executari silte
Buna seara. Va rog sa imi mai raspundeti la o intrebare: am un dosar pe rol la o firma de executari silite pentru un credit pe care nu l-am mai putut plati. in acelasi timp anul viitor inchei plata la o firma de leasing pentru un autoturism. Va rog sa imi spuneti daca in momentul finalizari leasingului ,daca inmatriculez autoturismul pe numele sotie ,poate fii pusa sechestru pe aceasta pentru neplata acelui credit. Mentionez ca sotia mea nu are nici o legatura cu acel credit(coplatitor sau girant). Multumesc
Răspuns la discuția Executari silite
bine ,multumesc de raspunsuri