avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Activitate marinescu112233

Activitate marinescu112233

Discuție teren agricol
Buna dimineata,am cumparat un teren agricol in 2008, la care nu am reusit sa fac actele pana acum 2 ani cand am primit amplasamentul si am facut schita si l-am intabulat.terenul il foloseste ceva arendas care nu mi-a patit nimic si nu am contract de arenda cu el.A arat si acum terenul,as vrea sa stiu daca il pot actiona pentru tulburare in posesie.Multumesc.
Buna ziua,am achizitionat de la un cetatean roman o masina adusa din italia care ulterior sa dovedit furata,masina a fost restituita cetateanului italian si eu sant fara bani.As dori ce plangere penala pot sa fac impotriva cetateanului roman care ma inselat si pe ce articole.Multumesc.
Buna dimineata ,am achizitionat o motocoasa pe benzina de la Leroy Merlin,la care am primit 2 ani garantie,dupa o jumate de zi de functionare nu a mai mers deloc.Am duso inapoi la Leroy Merlin si dupa zece zile am fost sunat ca motocoasa o repara dar pe cheltuiala mea caci cica s-a supraincalzit si de aceea nu a mai mers.Nu mi se pare normal sa platesc reparatia eu si as dori sa stiu unde pot face plangere.Multumesc!


nu am primit ordonanta de suspect si in temeiul art 314 alin1 lit a si art 315 alin 1 lit rap la art 16 lit b teza 1 din cpp dispune clasarea cauzei de tainuire-art 270 alin 1 cp si in temeiul art 255 cpp restituirea autoturismului cetateanului italian
Buna ziua,am achizitionat o masina adusa din Italia de la un cetatean roman,cand am duso sa fac rar pt a o inmatricula in Romania a fost retinuta de catre politie pe motiv ca ar fi furata.Am fost audiat in calitate de martor o data si inainte de a trimite la procuror dosarul a completat declaratia politistul.Acum mi-a venit solutia cum caci am fost acuzat de tainuire(care a clasat-o)dar fara sa mi se comunice de catre politist si masina a dispus sa o restituie cetateanului italian pe care nu-l cunosc.Intrebarile mele sant;Nu trebuia sa mi se aduca la cunostinta calitatea de suspect ulterior inculpat si ce contestatii pot face.Multumesc.
da,am scos cml si au fost audiati si faptuitori si martorii inclusiv mi-a cerut cml in original sa poata sa depuna dosarul la parchet
Buna dimineata,am depus pentru baiatul meu care este minor are 14 ani la politie o plangere pentru lovire si alte violente distrugere si amenintare acum 3 luni dupa o saptamana a fost audiat baiatul dar nu am primit nici un raspuns,Ma gandesc ca trebuie sa trimita procurorul solutia acasa la care are drept de contesestatie si in cate zile de la comunicare?
Răspuns la discuția Primul termen de judecata
intr-un proces de evaziune fiscala sub 50000 euiro prejudiciu
Buna,intrebarea mea este :Care este considerat primul termen de judecata in procesul penal dupa terminarea camerei preliminare.