avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate sawy

Activitate sawy

In principiu foarte greu o puteti obtine daca fostul sot se opune,pentru ca ar fii incalcarii ale legi 272/2004 dar mai simplu este sa vorbiti civilizat cu el sa ii explicati ca este mai bine si cel mai important este sa ii promiteti ca nu ii veti reduce accesul de a comunica cu minorul .

In rest este relativ usor acordul la notar si fuga in Franta :D

Daca nu un proces poate dura si sunt putine sanse de castig atata timp cat tatal are program de vizita si se mai intereseaza de minor ..

Numai bine
Plecarea din tara cu scopul de (vizita )nu este o problema ,dar plecarea pt stabilirea domiciliului va poate fii o mare problema ,.Daca actioneaza cum trebuie putetti pierde custodia minorei ..Poate face asa Plangere penala pentru nerespectarea Hotarari Judecatorestii si este fapta penala care se pedepseste cu inchisoare . Dupa care poate cere repatrierea minorei si o poate chiar CAstiga in instanta in Baza Conventiei de la Haga ..
Este periculos sa incercati fara a avea o hotarare judecatoreasca care va poate da acordul sa schimbati domiciliul minorei ..

Salutarii
Răspuns la discuția minor-consemn vamal
Buna ziua

Eu am o problema asemanatoare ,fosta concubina a plecat din tara fara acordul meu si fara a avea o hotarare definitiva si irevocabila iar acum nu stiu sigur cum pot face sa il aduc acasa mai repede .. Este posibil sa cer un consemn la frontiera daca cumva va intra in tara sau daca va incerca ??

Multumesc anticipat
Buna Ziua ,

Marea mea intrebare este urmatoarea .. Avand in custodie un minor care a fost dus pe teritoriul italiei fara acordul meu in anul trecut de catre mama acestuia fiind incalcate mai multe articole Printre care art 259,art 260 ,art 261/1 art 306,art 307 .cat si art 30 din legea 248/2005 .. In acest moment copilul este nevaccinat de varsta de 4 anii adica de aproape 10 lunii ,pasaportul va expira acum pe data de 9 iulie lasandu-l neintegrat atat la gradinita cat si punandul in pericol ..

Intrebarea mea este cum se poate repatria mai repede minorul :
Prin conventia de la Haga (cat dureaza )
Sau prin incercarea directa de a cere repatrierea minorului sau punerea in Urmarire a acestui .

Oricum astept si alte sugesti sau ajutoare ..
Multumesc Astept Raspuns
egale cu ale mamei ..daca sunteti trecut in certificat
Răspuns la discuția VREAU SA_Mi IAU COPII IN ITALIA
In primul rand vreau sa ma intelegetii doua lucrurii .. Vizitarea Italiei impreuna cu minorii nu este o problema dar stabilirea domiciliului este imposibila fara acordul tatalui .Schimbarea domiciliului in italia se poate face doar cu o Hotarare definitiva si irevocabila din care reiese noul domiciliu in italia ..Daca nu aveti o astfel de hotarare si vetii ramane acolo cu minorii putetii chiar sa ii pierdeti in fata Tatalui deoarece in baza legii 100/1992 fapta se numeste Rapire internationala de minor .

Incercati cel mai bine sa luati legatura cu tatal poate puteti obtine acordul lui . daca nu deschhidetii actiune inc are cereti schhimbarea de domiciliu in italia si doveditii ca nu a avut rteletii cu minorii nu a platit pensie si putetii avea sanse sa se dea o Hotarare in favoarea dumneavoastra ..

Altfel nu recomand sa plecatii
Răspuns la discuția custodie comuna
daca sotul depune o cerere reconventonala in care cere reincredintarea minorului invoca plecarea dumneavoastra ca motiv si are un avocat destul de bunicel atunci o sa avetii mai multe probleme .. Plecarea fara acordul tatalui este posibila doar in cazul Custodiei Unice a minorului si atuncii doar cu mentiunea calatorie nicidecum schimbare domiciliu..

Incercati o intelegere cu tatal copilului ..

Salutarii
Răspuns la discuția ce se intampla la un apel?
In apel pe langa faptul ca vor fii doi judecatori ..Se poate administra un nou probatoriu atat cu martori cat si cu inscrisurii.. Recomandabil acelasi avocat sau daca vreti un avocat nou trebuie angajat din timp ca sa poata studia dosarul ..
salutarii
Răspuns la discuția divortul si dreptul copiilului
Fiind un forum juridic o sa ma abtin de la alte comentarii .. Sfat daca in secunda aceasta ati deschide actiune nu numai ca atii avea sanse foarte mici sa puteti stabili domiciliul copilului in spania .Dar daca sotul ar face o cerere reconventionala in proces ati avea toate sansele sa pierdeti stabilirea de domiciliu a minorului la domiciliul ;parintilor dumneavoastra in favoarea stabiliri domiciliului la tata..

Consultati un avocat dar eu nu pot sa va dau multe sperante in stabilirea domiciliului in spania fara acordul tatalui ...
Numai bine
Răspuns la discuția Interogatoriul paratului
Se poate vorbi de o adresa pentru efectuarea unor cercetari .. o ancheta sociala sau daca nu o adresa catre societatile la care lucrati dumneavoastra sau sotul ...