avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Activitate kennya

Activitate kennya

Bună seara
În urma cu 3 săptămâni am avut un accident. Eu venind de pe un drum fără prioritate ,am așteptat sa treacă prima masina care făcea la stânga.Uramoarea masina a oprit și mi a făcut semn sa trec când am virat stânga sa întru pe drum a accelerat și m a lovit.Din impact am atins și prima masina.Soferul care îmi dădu se voie sa trec o făcut un Tam Tam ca el nu vrea asigurare,etc pana în final a venit politia.Am fost testați toți având alcoolemia 0 într un final am ajuns la politie .Am dat declarație cum s a întâmplat,și celalalt șofer a declarat ca nu m am băgat înainte lui așteptând sa treacă.Dupa 3 săptămâni am aflat doar ca cel care mi a dat voie sa trec I s a făcut dosar penal pt ca cu asta se ocupa sa lovească mașini (le făcea semn sa treacă ca să încaseze bani de la asigurare).Mie nu mi s a reținut permisul ,nici amenda nu am primit.Intrebarea mea este dacă lui i s a făcut dosar penal pt ca a provocat accident, pe mine ma mai găsește vinovata pt neacordare de prioritate?Și cine repara mașinile asigurarea mea care este depusa la politie?După cât timp ma informează politia despre soluționarea incidentului .nu am mai fost sunata de nimeni (am aflat de la celalalt șofer păgubit despre dosar pt ca el nu si a putut repara masina si merge sa intrebe)Ce ar trebui sa fac în situația de fata?
Buna seara .În 2013 o femeie în vârstă mi a apărut în spatele mașini în parcare ,ea alunecând pe gheata in timp ce dădeam cu spatele.Am dus-o la spital,am anunțat poliția,mi sa ridicat mașină pt verificări,dosarul ajungând la parchet unde mi sa dat verdictul neînceperea urmăriri penale și nici nu am primit amenda.Femeia a declarat că a fost vina ei că a alunecat și a cazut peste mașina mea .azi mă căutat un polițist acasă spunandu-mi că doamna a murit și trebuie să dau din nou declarație ,iar daca refuz o sa mă cheme un procuror.Eu nu înțeleg cum după 5 ani fără sa fiu vinovată,precizez ca doamna nu a fost lovită tare ,a stat câteva zile în spital până la sosirea rezultatelor analizelor mă cheamă să dau declarație că doamna a murit.De atunci nu am mai primit nimic și nici nu am mai dat vreo declarație.Aveti idee de ce sunt chemata acum când doamna a murit să dau declarație?
Buna ziua
As dori sa știu dacă există vro lege despre scoaterea unei vite de vie.eu am cumpărat un teren in 2010 cu o cultura de vita de vie,din 2014 am o hotărâre judecătorească irevocabilă cu o persoana care susținea că este terenul lui și vita de vie este pusă de el, în 2015 in martie am fost pusă în posesia terenului de către un executor judecătoresc.persoana in cauza nu și a scos via dar și a luat alte bunuri de pe teren((pomi,țevi,furtunuri,sarma,și pari de ciment din vita de vie)dorind sa îl despagubesc .Acum as dori sa scot vita de vie dar fara sa plătesc despăgubiri pt că eu nu am folosit și nici nu am recoltat producția.in martie se fac 3 ani de când am fost pusă în posesia acestei vite de vie.risc sa fiu data în judecată și se mi se ceară daune?terenul l-am cumpărat de la alta persoană decât cea care susține că terenul este al lui.persoana respectiva nu mai are acces la teren și 2015.Multumesc
Buna ziua
As dori sa stiu când se prescrie dreptul de a mi solicita despăgubiri pt o plantație cu vita de vie.In data când am cumpărat terenul ,în urma unei hotărâri judecătorești irevocabila sau când am fost pusă in posesie de către un executor(persoana care vrea despăgubiri pt vita de vie nu a fost niciodată proprietar pe teren in schimb susține că via este plantată de 30 de ani de tatăl său .el muncind acest teren abuziv)în acte este specificat că există această vie plantată si in hotărârea de la judecătorie este menționată via si ca ar fi plantațo taicaso care este mort.vreau să știu dacă mă dă în judecată poate să mi ceara daune pt vita de vie si daca eu pot să o scot fără să l despăgubească eu fiind proprietara pe teren cu contract de vânzare cu alta persoana decât cel care solicită despăgubiri și o hotărâre judecătorească irevocabila si o punere in posesie.mentionez ca se împlinesc 3 ani în aprilie de când am fost pusă în posesia terenului de executor.va mulțumesc
Răspuns la discuția Mai poate sa ceara daune?
Eu am recunoscut în instanță că el muncea vita de vie dar avocatul nu prea și a făcut treabă în legătură cu această problema și a rămas așa.mai poate cere daune după ce au trecut 3 ani?
Buna seara in 2010 am cumpărat 2 terenuri de la 2 persoane.Pe teren se instalase un individ care spunea că terenul era al tatălui său și l am dat în judecată.am câștigat procesul cu sentință irevocabilă și fiind obligat sa mi cedeze terenul .după ce sa terminat procesul l am dat în judecată că sa mi plătească daune. instanta a spus că nu mai are ce daune sa mi dea pt că sa prescris termenul în care puteam cere daune.Problema mea e alta pe unul din terenuri se afla o vita de vie iar instanța a specificat că unul dintr terenuri l am cumpărat cu vita de vie care este plantata de tatăl individului acum fff multi ani.acest individ mi a transmis prin vecini că trebuie sa i plătesc vita de vie că altfel nu am cum sa o scot.eu nu muncesc această vie și nici nu doresc.intrebarea mea este daca la mine a trecut termenul în care puteam cere daune nu este valabil și la el pt acea vie dacă dorea să mi ceara daune.ce ar trebui sa fac că sa nu plătesc acea vie dacă o scot.
Bună seara
Am făcut o expertiză tehnică agricolă pe 2 suprafețe de teren pe ultimi 3 ani.paratul a solicitat o nouă expertiză.noul expert a solicitat la DADR tarifele la lucrări,preturile produselor (legume)la prețul pieței.ceea ce mă șocat este faptul că acele terenuri nu produc nimic ,ba mai mult sunt păguboase reieșind din calculele expertului o pagubă pe minus.specific ca pe acele terenuri am cultivat(cartofi,ceapa,rosii,tutun,etc)întrebarea mea este următoarea "din câte îmi amintesc acele date statistice trimise de DADR nu se iau în considerare de către instanța,motivul fiind declararea producției și valoarea fiind declarata de către agricultor".Am contactat un nou expert care a citit Noul raport și mi a zis că este dezastros.tot ce sa calculat este pe minus.as dori să știu dacă există vro lege cu privire la datele statistice trimise de DADR.(ag2).Am înțeles că pot contesta raportul și am făcut demersuri la un expert.expertul propus de instanță s a deplasat în iunie pt a vedea gradina ,iar a2oara pe data de 14 septembrie in gradina rămânând doar gogoșari care nu se înrosisera si cei mici eu decizând să i tai pt a curăța gradina.fasolea,lubenita,tutunul,vinetele,cantalopi nu mai erau spunând mi ca vrea să le vadă vrejurile.eu trebuia să le depozitez să le arăt.iar în raport a trecut ca nu mai era nicio productie și era terenul Imburuienat cosit recent,nu am exploatat terenul conform tehnologiei.as dori să știu ce motive as putea invoca pt un nou raport de expertiza.noul expert nu prea mi a oferit motivele spunând mi ca se va întâlni cu avocatul meu pt a contesta raportul.in avocat am încredere toate procesele pe care le am avut mi le a castigat.
Discuție Cuie in gard
Bună seara
Vecinul meu și a făcut un gard de lemn în urma cu 4ani care este bătut în cuie.cuiele sunt ieșite în afara cam 1cm .eu am 2copii mici (5ani-2ani)si am vrut sa îndoi cuiele de frica ca cei mici să nu pună mana sau să pățească ceva.vecinul mi a reproșat spunând că nu am voie să mă ating de gard ca este al lui.pot face ceva ca vecinul să nu mai aibe vârfurile cuielor înspre mine și unde trebuie să mă adresez.mentionez ca sunt in conflict cu el de mai multi ani.pana acum nu am fost deranjată de cuie pt ca copii erau mici si nu se apropiau de gard.a s dori să îl mai reclam și pt ca deține și un pui de căprioară.am spus unui polițist din comuna ca deține un pui de căprioară și decât ia întrebat și ei au spus ca au avut dar nu il mai au.e u dețin 12 stupi de albine care sunt declarați la primărie .stupi fiind amplasați la o distanță de 150 m de case iar distanta intre hotare am lăsat în stânga 15m și în dreapta 15m(având deschidere de 40m).iar stupi fiind pe 10 m cu 4 m.am dreptul să îi dețin în grădină .ei invocând faptul că muncesc gradina si sunt înțepați de albinele mele.cati stupi pot deține în grădină?
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
mai am o intrebare cand am mers si m-am interesat mi sa spus ca trebuie sa merg la angajator sa cer dispozitia de incetare a A C M eu fiind in concediu de crestere copil urmand ca apoi sa merg la firma care ma angajez sa semnez contractul de munca si dupa sa depun dosarul pt stimulent insertie.problema e ca eu semnez contractul in franta si firma trimite contractul la filiala din Romania.e posibil ca sa dureze 3 saptamani pana la semnarea contractului de munca(acte medicale,pana ajung in franta)imi afecteaza cu ceva.sau exista o lege de transfer catre firma de acolo.eu o sa primesc salariu de incadrare pe Romania #diurna.imi afecteaza cumva cererea pt acordarea de stimulent fiind o perioada de cateva saptamani fara sa cotizez la stat?ce e de facut in situatia aceasta sa nu pierd stimulentul.
Buna ziua
sunt in CCo pana la implinirea varstei de 2 ani.as dori sa ma angajez la o alta societate.m-am interesat si mi s-a spus ca o sa iau stimulentul de insertie doar pana la 2 ani.motivul ar fi ca incep munca cand copilul are 1 si 8 luni.daca doresc sa beneficez de stimulent pana la 3 ani ar trebui sa ma angajez cand copilul are 1 si 10 luni.eu din lege am inteles(De mâine, potrivit noilor dispoziții legale, părinţii care obţin venituri impozabile cu minimum 60 de zile înainte de împlinirea de către copil a vârstei de doi ani (respectiv trei ani, în cazul copilului cu handicap) vor putea beneficia de prelungirea perioadei de acordare a stimulentului până la împlinirea vârstei de trei ani (respectiv patru ani). În caz contrar, dreptul se va acorda doar până la vârsta de doi ani (respectiv trei ani). eu inteleg minim 60 zile ca pot sa am 110-120 zile lucrate inainte ca copilul sa implineasca 2 ani.primesc stimulent pana la varsta de 3 ani sau nu.