avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Activitate vvaassiillee

Activitate vvaassiillee

Am platit o amenda penala la fisc.La judecatorie, mi-a cerut chitanta in original.
Asa se procedeaza?Eu vroiam sa pastrez originalul.Am facut si o copie legalizata dar nu mi-a acceptat-o
Răspuns la discuția lnfiintare after school
partea cu ONG mi se pare foarte complicata(eu vreau sa raman cu ceva profit pe luna, mai ales daca renunt la catedra), iar cealalta parte depinde de cine?de minister?de inspectoratul scolar?exista o modalitate de a ma inscrie direct la registrul comertului?
Am fost gasit vinovat de producerea unui accident rutier,iar din minuta gasita pe net am aflat urmatoarea pronuntare : ''Obligă pe inculpatul X, în solidar cu asigurătorul S.C. OMNIASIG VIENNA INSURANCE GROUP S.A. (fost S.C. BCR Asigurări Vienna Insurance Group S.A.) să plătească părţii civile Y sumele de 3.660 lei despăgubiri materiale şi 5.000 lei daune morale. Obligă pe inculpatul X, în solidar cu asigurătorul S.C. OMNIASIG VIENNA INSURANCE GROUP S.A să plătească părţii civile Spitalul Orăşenesc Z suma de 2.456 lei, reprezentând despăgubiri civile. Obligă pe inculpatul X, în solidar cu asigurătorul S.C. OMNIASIG VIENNA INSURANCE GROUP S.A să plătească părţii civile Serviciul Judeţean de Ambulanţă Z suma de 804,40 lei, reprezentând despăgubiri civile. În baza art. 193 alin. 1 Cod de procedură penală şi art. 50 alin. 1 din Legea nr. 136/1995, obligă pe inculpat în solidar cu asigurătorul la plata sumei de 1.095 lei cheltuieli judiciare către partea civilă Y"
Va rog sa-mi spune-ti cat trebuie sa platesc eu partii vatamate???
Sunt profesor de fizica,as dori sa infiintez un after school mai lejer in sensul ca sa ma ocup zilnic, 2 ore, de maxim 10 elevii, cls I-IV, sprijin in efectuarea temelor(nu vreau sa ma complic cu mancare, distractii si altele).Doresc sa inchiriez un spatiu cu grup sanitar.Ce demersuri trebuie sa fac in acest sens?(rog detalii complete daca se poate).
1) pot sa ma inregistrez ca pfa chiar daca nu sunt invatator?
2) trebuie sa mai am si alti profesori de specialitati diferite?
3) platitor tva sau nu?
4) ce impozite si taxe am?
etc...............
Va multumesc
In urma unui proces penal am fost obligat sa platesc partii vatamate o suma X de bani.Care este modalitatea de plata?(nu doresc contact direct cu partea vatamata)
Răspuns la discuția Neplata daune materiale si morale
Va multumesc, sper sa-i dau pe toti odata sa nu ma mai complic.
Care sunt modalitatile de returnare?Pot sa-i trimit prin mandat postal la adresa de domiciliu?
Răspuns la discuția Neplata daune materiale si morale
fac naveta la locul de munca si cheltuiesc lunar pe ea 350 ron
dar daca mai am si un credit?
Răspuns la discuția Neplata daune materiale si morale
In baza carei legi trebuie sa dau 1/2 din venituri?
In hotarare nu am niciun termen de incercare
De ce sa mi se revoce masurile prin care am beneficiat de clementa legii, atata timp cat am platit amenda penala.Sunt 2 dosare diferite: penal, de care m-am achitat si civil.
Am avut dosar penal pentru vatamare corporala din culpa in urma unui accident.Am primit 1500 ron amenda penala pe care am achitat-o, tot in acest dosar s-a constituit unul civil in care sunt obligat sa platesc 4000 ron daune materiale(morale, avocat, cheltuieli de judecata, etc).Am un salariu de 1300 ron net. Cum trebuie platita aceasta suma?
1) pot sa platesc esalonat aceasta suma? (200 ron pe luna)
2) ce se intampla daca nu platesc lunar?
3) ce se intampla daca se ajunje la un executor judecatoresc?
Discuție partaj divort
Am divortat pe cale amiabila la notar.Dupa 1 luna fosta sotie a zis ca trebuie sa ii mai dau niste bani, iar eu nu am fost de acord cu acest lucru.M-a amenintat ca ma da in judecata, ca deschide partaj pe bunuri. Se poate acest lucru dupa finalizarea divortului pe cale amiabila?