avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate lauraoradea

Activitate lauraoradea

Răspuns la discuția Atribuire loc de parcare


Adam Grecu a scris:

Doamna,
Va impacientati si va faceti probleme degeaba.
Daca locurile de parcare sunt atribuite prin Servici Parcari, aveti achitata taxa anula - din ce cauza va creati probleme?
Ati fost informata de catre cine ca In urma cu cateva saptamani am fost informati ca locul de parcare nu este atribuit legal si ca se va organiza licitatie pe locul nostru de parcare.
Oricum, sa stiti ca problema parcarilor este o problema in toate orasele din tara, dar consiliile locale, prin acel serviciu parcari, gestioneaza foarte bine situatia.
Eu administrez o as. de locatari din Iasi si in ultima perioada de timp s-au prezentat proprietari la noi sa le atribuim locuri de parcare. Pai ce as. proprietari/locatari gestioneaza cumva si locurile de parcare si noi nu am stiut? Da de unde. I-am trimis la Serviciul parcari sa-si rezolve acolo problema.
Opinia mea: mergeti la Serviciul parcari si discutati acolo chestiunea.
Mult succes!






De catre administratorul blocului am fost informati ca nu e legal.
La intrarea in scara s-a afisat un anunt ca se organizeaza lucitatie pentru anumite locuri de parcare, printre care si al nostru.
La serviciul Parcari am fost si mi s-a spus ca nu au ce discuta cu mine decat cu asiciatia de proprietari si ca da nu e atribuit legal. Aceeasi persoana mi-a spus cand s-au depus disarele ca totul este in regula si sa stau linistita
buna ziua!
locuiesc in Oradea si in zona de domiciliu avem posibilitatea sa avem parcare de domiciliu. Trebuie achitata o taxa stabilita de consiliul local in ficare an.
Noi am cumparat apartamentul in 2016, dar ne-am mutat abia in 2017. vechiul proprietar a avut loc de parcare atribuit de asociatia de proprietari. in 2016 si 2017 abonamentul s-a facut pe numele vechiului proprietar.
in 2018 abonamentul a fost facut pe numele nostru.
mentionez ca in fiecare an se depune dosar la asociatia de proprietri pt a obtine locul de parcare.
totul a fost in regula fara nici un comentariu din partea asociatiei de proprietari.
anul acesta am depus iar dosar la asociatie si am fost personal la Serviciul Parcari sa ma asigur ca totul este legal.
de la asociatia de proprietari, precum si de la Serviciul Parcari mi s-a spus ca totul este ok.
ni s-a atribuit locul de parcare ca si anul anterior si am platit taxa.
Regula de atribuire era prin continuare (cine a avut anul trecut va primi in continuare)
In urma cu cateva saptamani am fost informati ca locul de parcare nu este atribuit legal si ca se va organiza licitatie pe locul nostru de parcare.
noi avem chitanta pe care scrie ca reprezinta "contravaloare paracre de domiciliu 2019"
va rog sa imi spuneti este legal ce se intampla?
am de gand sa particip la licitatie si sa licitez suma astfel incat sa obtin locul iar mai apoi sa acctionez in instanta Serviciul Parcari si Asociatia de proprietari.
Am vreo sansa sa imi recuperez banii si sa raman cu locul de parcare?
MULTUMESC!
buna ziua.
care este legea prin care se obtine titlu gratuit de proprietate asupra terenurilor agricole din mediul rural?
pana la ce data se pot depune actele in vederea obtinerii?
ce acte trebuie depuse la dosar?
se pot depune si la oficiul de cadastru sau doar la primaria de domiciliu?
va multumesc
buna ziua,
va rog sa ma ajutati intr-o problema! intre casa mea si ce a vecinului se afla o strada cu aproximativ 10 case. pe partea dinspre casa vecinului este un canal colector al apei menajere si pluviale de pe strada respectiva.
vecinul meu, a turnat beton peste canalul respectiv si l-a inchis complect astfel incat apa pluviala nu mai are loc sa intre. datorita constructiei drumului si a pantei de inclinatie a acestuia, toata apa pluviala care curge libera pe acel drum este indreptata care casa si curtea mea. de asemenea in cazul ploilor torentiale acesta nu mai intra in canal ci curge pe langa zidul casei mele.
acoperirea canalului s-a facut in doua etape. prima: s-a turnat un strat de beton la nivelul drumului iar un al doilea strat cam la 10-15 cm deasupra celuilalt.
inchiderea acestui canal imi creaza prejudicii prin faptul ca apa nu mai intra in canal ci sub zidurile casi mele.
am incercat sa vorbesc cu vecinul referitor la acest aspect, dar am fost refuzata categoric spunandu-mi ca el are autorizatie de constructie. din cate stiu eu pe domeniul public el nu are cum sa isi obtina autorizatie de constructie. (din unele discutii avute cu secretarul comunei am aflat ca nu au autorizatie)
cand au inceput lucrarile am depus la primaria comunei o sesizare referitor la acest lucru si nu am primit nici un raspuns.
intre timp, de la turnarea primului strat de beton pana la turnarea celui de-al doilea am depus si la inspectoratul de stat in constructii o sesizare la care am primit raspuns cum ca imi va da primaria raspuns la aces sezizare.
pana la urma nu am primit nici un raspuns.
ce as putea sa fac in continuare daca nici inspectoratul in constructii si nici primaria nu iau nici o masura. nu as vrea sa apelez la instanta deocadata.

va multumesc
buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu co problema
ma aflu in concediu ingrijire copil pana la 2 ani. acesta se termina in iunie 2015, dar as vrea sa ma intorc la munca.
unde am lucrat innainte am fost pe perioada determinata. contractul meu de munca a fost inchis acolo.
acum mi-am gasit de lucru in alta parte, dar angajatorul imi face pentru inceput contract pe o perioada de proba de 2 luni.
as vrea sa stiu in ce condittii pot sau daca se poate sa semnez acest contract iar in cazul in care nu mi se prelungeste sa ma intorc in concediu.
adica sa nu pierd indemnizatia daca nu mi se prelungeste contractul.
stiu ca este vaarianta in care tatal sa isi ia o luna conc pentru copil, dar cu cealalta luna cum sa fac?
am mai auzit ca daca sunt angajata cu mai putin de 8 ore pe zi pot sa beneficiez de jumatate din indemnizatie pana la sfarsitul peioadei de concediu.
va rog sa-mi spuneti in e conditii sa putea sa nu pierd indemnizatia pentru copil dupa aceste doua luni in cazul in care nu mi se prelungeste contractul de munca
va multumesc.
va multumesc mult
va multumesc pentru raspuns.
am facut o sesizare in scris la primaria si politia din comuna. au spus ca vor veni sa vada despre ce este vorba, dar intre timp lucrarile continua.
secretarul primariei mi-a spus ca nu stie daca au sau nu autorizatie de construire. de fapt el nu stie nimic.
eu stiu ca pentru a obtine autorizatie de construire trebuie sa aiba acordul vecinilor direct afectati.
dar in cazul in care primaria face constructia respectiva mai este necesar acest acord? sau ei pot sa faca ce vor indiferent daca pe mine ma afecteaza sau nu.
in cazul in care cei de la politie si primarie vor veni dupa finalizarea lucrarii ce mai pot eu sa fac?
vreau sa mentionez ca atat santul cat si drumul nu sunt proprietatea vecinei, sunt publice.
va multumesc pentru raspuns.
am facut o sesizare in scris la primaria si politia din comuna. au spus ca vor veni sa vada despre ce este vorba, dar intre timp lucrarile continua.
secretarul primariei mi-a spus ca nu stie daca au sau nu autorizatie de construire. de fapt el nu stie nimic.
eu stiu ca pentru a obtine autorizatie de construire trebuie sa aiba acordul vecinilor direct afectati.
dar in cazul in care primaria face constructia respectiva mai este necesar acest acord? sau ei pot sa faca ce vor indiferent daca pe mine ma afecteaza sau nu.
in cazul in care cei de la politie si primarie vor veni dupa finalizarea lucrarii ce mai pot eu sa fac?
buna seara,
am o problema si va rog mult sa ma ajutati sa o rezolv.
am o casa la tara. in vecinatatea casei mele este un drum de acces dupa care un sant de colectare al apei pluviale si menajere de pe strada respectiva.
dincolo de sant (vis a vis de casa mea) am o vecina care sunstine ca santul respectiv este fcut de ea. santul este pe teren public.
acuma face un zid inalt in fata santului astfel incat apa de ploaie nu mai poate sa intre in el si curge la mine in curte si pe fundatia casei.
o alta problema este ca drumul respectiv este foarte ingust si nu mai pot sa intru si sa ies din curte. si asa era foarte greu dar acum practic este imposibil.
zidul facut de ea peste santul respectiv este si destul de inalt astfel ca nu mai pot sa urc cu roata de la masina pe el.
ea face toate astea ca sa ma incurce pe mine.
nu cred ca e legal ca sa infunde santul de colectare al apei pluviale care vine de pe o strada unde locuiesc vreo 10 familii, ba mai mult de atat sa faca imposibil ca eu sa mai intru in curte cu masina.
va rog sa-mi spuneti ce este legal sa fac. unde trebuie sa pelez pentru a rezolva problema
va multumesc
buna seara,
am o problema si va rog mult sa ma ajutati sa o rezolv.
am o casa la tara. in vecinatatea casei mele este un drum de acces dupa care un sant de colectare al apei pluviale si menajere de pe strada respectiva.
dincolo de sant (vis a vis de casa mea) am o vecina care sunstine ca santul respectiv este fcut de ea. santul este pe teren public.
acuma face un zid inalt in fata santului astfel incat apa de ploaie nu mai poate sa intre in el si curge la mine in curte si pe fundatia casei.
o alta problema este ca drumul respectiv este foarte ingust si nu mai pot sa intru si sa ies din curte. si asa era foarte greu dar acum practic este imposibil.
zidul facut de ea peste santul respectiv este si destul de inalt astfel ca nu mai pot sa urc cu roata de la masina pe el.
ea face toate astea ca sa ma incurce pe mine.
nu cred ca e legal ca sa infunde santul de colectare al apei pluviale care vine de pe o strada unde locuiesc vreo 10 familii, ba mai mult de atat sa faca imposibil ca eu sa mai intru in curte cu masina.
va rog sa-mi spuneti ce este legal sa fac. unde trebuie sa pelez pentru a rezolva problema
va multumesc