avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Activitate adina1997

Activitate adina1997

Discuție salarizare
Daca angajatorul a dat hotarare de Consiliu Local ca "se mentin in plata pentru anul 2020,salariile avute in 2019",este corect.?..atat timp cat legislatia impune aplicarea salarului minim pe economie diferentiat pe nivel de studii in anul 2020.Ce se poate face in situatia data.
Multumesc!
Răspuns la discuția GRAD DE RUDENIE
Multumesc!
Discuție GRAD DE RUDENIE
CE GRAD DE RUDENIE EXISTA INTRE COPILUL MEU SI SOTIA FRATELUI(CUMNATA)
contract concesiune incheiat in anul 1994 pentru o perioada de 25 ani in vederea constructiei de locuinta.La data de 1 august 2019 durata contractului expira.In contract nu este stipulat nici o clauza porivind prelungirea ci doar faptul "concendentul va notifica concesionarul cu doi ani inainte de expirarea perioadei punctul sau de vedere asupra incetarii concesiunii."Mentionez ca atribuirea contractului de concesiune a fost in baza prevederilor Legii nr.50/1991. Primaria nu a transmis nici o comunicare catre concesionari pana la aceasta data.Va rog...un punct de vedere ce se intampla cu concesiunea daca expira ...Multumesc!
Buna ziua,
In cazul cumpararii unui imobil de catre un copil de 15 ani ,procurator de fonduri fiind parintii cine emite Dispozitia de numire curator Autoritatea tutelara din cadrul unitatii administrativ teritoriala sau Instanta de tutela.Va rog daca se poate un articol de lege deoarece notarul m-a trimis la primarie iar primaria spune ca nu are competenta.Multumesc.
Discuție salarii
Avand in vedere HG nr.937/2018 referitoare la venitul minim garantat..se poate remunera salariatii ,personal contractual si functionari publici la acelasi nivel salar din anul 2018...sau obligatoriu trebuie majorat.Multumesc.
Răspuns la discuția CONTRACT DE VANZARE - CUMPARARE
Multumesc!
Răspuns la discuția CONTRACT DE VANZARE - CUMPARARE
CU RESPECT,MULTUMESC! EXISTA O CALE JURIDICA DE A FACE SEPARARE BUNURI FARA A DIVORTA.
Răspuns la discuția CONTRACT DE VANZARE - CUMPARARE
INTREBAREA ERA CE DREPT ARE SOTUL MEU...DEPRE INTRETINERE VOR FI STIPULATE IN CONTRACT.INTRETINEREA VA INTRA IN SARCINA MEA,
vA ROG STIE CINEVA SA MI RASPUNDA?CUMPAR UN IMOBIL CU ACHITAREA UNEI SUME DE BANI SI CLAUZA DE INTRETINERE.ACHITAREA SUMEI SE FACE DIN BANI PROVENITI CA DONATIE DE LA MAMA MEA.INTREBARE?CARE SUNT DREPURILE SOTULUI MEU CU CARE SUNT CASATORITA LEGAL LA ACEST BUN DOBANDIT.Acest imobil il cumpar pentru copil care in prezent are 15 ani.Sotul meu avand un copil dintr-o casatorie anterioara doresc sa ma asigur ca peste trei ani pot face acte la copil.Multumesc.