avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Activitate Daniel1900

Activitate Daniel1900

Bună seara! Am o întrebare! Concediu de risc maternal este impozabil sau nu? Deoarece soția mea care este în concediu de risc maternal i sa retras impozit pe salariu! Iar eu știu ca acest tip de concediu nu este supus impozitului! Am sunat la firma și ei zic ca ii concediu medical normal și se impozitează! Ce am de făcut în caz ca ei nu înțeleg acest aspect!? Mulțumesc
Bună! Soția este însărcinată! Se află în concediu de risc maternal! După care cu siguranță întra în prenatal și postnatal! Ce se întâmplă cu zilele de concediu neefectuate înainte de a întra în concediu de creștere a copilului!?? Mulțumesc
Răspuns la discuția Divorț Grecia
Pai și copilul? Vrea sa îl ia el... Cum poate face asta


Corina89 a scris:

Buna seara. Prietena dvs poate sa procedeze asa cum se procedeaza si in romania. Si la ei exista varianta amiabila de desfacere a casatoriei care se pronunta in maxim doua infatisari sau cea contestata - in litigiu. Merge si depune la Tribunalul de ca
re apartine zona unde stau ei, Aceste motive sunt următoarele: a. dacă celălalt soț a dispărut de mai mulți ani și există o hotărâre judecătorească pronunțată care recunoaște că persoana respectivă ar trebui să fie considerată în mod legal ca neavând viață; dacă există o desființare iremediabilă a relației de căsătorie din motive care privesc inculpatul sau ambii soți, c. dacă există o desființare iremediabilă a relației de căsătorie datorită faptului că nu există o relație reală sau sentimentală între soți timp de mai mult de patru ani. Curtea emite hotărârea de dizolvare a căsătoriei dacă se dovedește că există unul dintre motivele menționate mai sus. Căsătoria este dizolvată în momentul în care hotărârea Curții devine definitivă.

Discuție Divorț Grecia
Bună ziua,am o prietena căsătorită cu un cetățean grec,au împreună un copil de 3 ani,iar ea ar vrea să divorteze de el pentru că el consumă alcool, si-a găsit pe cineva pe internet nu s-au cunoscut niciodată personal dar el îi trimite bani săptămânal ,neocupandu-se de intretinerea familiei și nici nu a depus niciodată actele pentru alocația copilului ba chiar mai mult agresand-o de câte ori. Ea fiind casnică fără nici un venit și neavând pe nimeni acolo. Cam care ar fi pașii de urmat și dacă ar putea avea un avocat din oficiu pentru divorț ea neputând veni în România cu copilul pentru că el nu este de acord. Vă mulțumesc o zi bună.
Răspuns la discuția Dovezi video
Sa înțeleg ca asistența sociala nu mar ajuta din italia? Un avocat în Italia poate are pretenția pentru mii de euro! Dacă nu ii iam disponibili? Instituțiile statului vor asista la imaginile alea asa cu zâmbete? Mulțumesc
Discuție Dovezi video
Bună seara! Am o intrebare și sper ca aici sa găsesc răspunsul! Situația este mai complicata dar incerc sa fiu mai scurta! Copilul meu se afla la fostul sot.. Avem amândoi custodia dar domiciliu la el în Italia! El este roman! Mia fost greu sa îl las pentu viata lui.. Școală etc! Am decis sa îl las acolo! Eu mi-am refăcut viața în România mam căsătorit.. Lucrez avem apartamentul nostru etc! Există o fata care discuta cu fostul meu sot... Sau plăcut etc și ea este din România iar el asa cum am zis în Italia! A început sa ii trimită filmări și poze cu el obscene... Filmări cum se masturbează poze în pielea goala.. Filmările sunt făcute în camera cu copilul. În timp ce el doarme! Vreau sa ma duc în Italia sa îl reclam la asistență de copii! Sau ce ma sfătuiți sa fac? Fata aceea a zis ca a vrut sa îmi faca un bine! Mulțumesc! Nu sunt falsuri deoarece cunosc casa și camera tot tot am stat acolo 6 ani!
Bună ziua! Trebuie sa plec cu soția la un consult medical în Italia... Lucram la o firma din românia! Dacă i se acord medical câteva zile este o problema în faptul ca părăsesc tara pentru tratament pe bani mei? Mulțumesc
Răspuns la discuția Sentința judecătorească
În sentința din România nu apare drept la vizita... Iar în cea din italia apare... Dar apare un week-end da unul nu.... Plus 15 zile de vacanta în vara...! Deci dacă il dau în judecata în România pentru a cere un program de vizită ce sanse am să fie valabilă sentința din Romania în Italia! Va rog să mă sfătuiți.... Mulțumesc
O sentinta definitiva obținută din România ce valabilitate are în Italia!? Eu cu fostul sot am divorțat în România... Copilul a rămas la el în Italia pentru a nu ii face rău copilului iar eu mi'am refăcut viața în România! Avem o sentinta și în Italia în care judecătorul anulează pensia alimentară dar pe asta din România apare ca eu trebuie să îi dau 100 de euro pensie lunar la al mic... Având în vedere salarile din România judecătorul din italia a anulat pensia alimentara cu consimțământul tatălui... Am decis sa ii trimit copilului pachete și sa merg în Italia sa îl vad de cateva ori pe an având unde sa stau acolo.... Dar tatăl refuza sa mi-l dea de cât după multe rugăminti și scandaluri amenințări etc.... Dacă eu îl dau în judecata în România și obțin o sentința cu drept de vizită... Vacanțe etc... Ce valabilitate o să aibe ea în Italia? De ce vreau în România? Deoarece nu îmi permit un avocat în Italia este foarte scump! Mulțumesc frumos și aștept răspunsuri!
Lucrez de aprox 5 ani în cadrul unei firme de paza! La programul de 12-24 și 12-48.Dar în contractul de munca apare ca lucrez 8 ore de luni pana vineri... La programul care lam scris mai sus... Nu ar trebui sa primesc spor de noapte și spor la weekend? Legea prevede obligativitatea sporului de vechime? Ce pot face pentru a obține înapoi cele pierdute..? Exista o modalitate de urmat în afara tribunalului?