avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate raduma

Activitate raduma

Buna ziua.

Imi puteti spune cat este penalizarea la pensia anticipata daca o doamna are 57 ani si 36 ani vechime?

Cum se poate calcula? Unde gasesc mai multe informatii?
Am un SRL. Pot deconta mancarea/bauturi non-alcoolice consumate la birou? Am nevoie de factura si pentru asta? (de obicei primesc un bon sub 50 lei). Cum se face exact?

Multumesc :justcuz:
Răspuns la discuția Protectia muncii SRL 1 angajat?
dragupfa a scris:

Nu, nu e cazul.


Imi puteti spune unde scrie asta sa fiu 100% sigur?
Un prieten are o firma (domeniul IT) si as vrea sa stiu daca pot sa iau bani imprumut ca persoana fizica, de la aceasta firma? Este vorba de 30.000 EUR.

Daca se poate, ce conditii exista? Cat % dobanda, in cat timp trebuie sa il dau inapoi?

1) Recent am cumparat un PC. Am primit factura pe persoana fizica pt ca am uitat sa mentionez ca il vreau pe firma. Pot deduce PC-ul chiar daca factura este pe numele meu si nu pe numele firmei? Ce sa fac?

2) Am nevoie de factura pe produsele cumparate de firma dar care au o valoare mai mica de 100 lej? Bonul trebuie stampilat?

3) Pot deduce mancare cumparata/consumata în timpul orelor de lucru? Sunt singurul angajat la firma.
Am un SRL la care eu sunt asociat unic/administrator si singurul angajat. Fac munca de birou (programare). In acest caz trebuie sa fac protectia muncii?
Răspuns la discuția Dividende in euro?
MarianVasile a scris:

Buna ziua,

In opinia mea, dat fiind faptul ca operatiunile se efectueaza intre doi rezidenti(SRL si asociat persoana fizica romana), operatiunea intra sub incidenta Regulamentul nr.4 al BNR, care precizeaza la art.3, alinenatul 1, urmatoarele:
Plăţile, încasările, transferurile şi orice alte asemenea operaţiuni între rezidenţi, care fac obiectul comerţului cu bunuri şi servicii, se realizează numai în moneda naţională (leu), cu excepţia operaţiunilor prevăzute în anexa nr. 2 "Categorii de rezidenţi care pot efectua operaţiuni în valută", care se pot efectua şi în valută.
Operatiunea de plata a dividendelor in acest caz nu se incadreaza in exceptii.

Aceesand link-ul de mai jos veti gasi Regulamentul cu pricina in integralitatea lui.
[ link extern ]

Numai bine


Am inteles. Multumesc.
Am un srl si un cont bancar cu euro. As vrea sa stiu daca pot primi dividende in euro? Care sunt conditiile?

Daca in Romania nu se poate, atunci pot sa-mi deschid un cont bancar personal in strainatate si sa virez banii acolo tot in Eur?
Vreau sa stiu daca pot vinde calculatorul personal si mobilierul de birou cumparat ca persoana fizica de cativa ani, firmei mele?

Odata am citit ca nu este recomandat sa faci tranzactii intre tine ca persoana fizica si firma ta.

Daca se poate, ce pret pun? Nu vreau sa am probleme mai tarziu la un eventual control :)
multumesc