avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate tucalan

Activitate tucalan

Buna ziua,
In calitate de reclamant, trebuie sa invov la primul termen exceptia nedepunerii in termen a intampinarii de catre parat?Sau nu este necesara punerea in discutie a unei asemenea exceptii?
Multumesc.
Buna ziua,
Am primit somatie de plata de la executor judecatoresc privind cheltuieli executare si contravaloarea unei roviniete din 2011.Precizez ca nu am primit niicodata un proces verbal de constatare si sanctionare a contraventiei.
Somatia are anexate incheierea judecatoriei privind incuviintarea executarii silite emise in 12.11.2013 si incheierea executorului privind cheltuielile de executare care mi se par foarte mari.
Ce pot face??Nu as vrea sa achit acele cheltuieli de executare, as fi de acord sa achit jumatate din amenda.Se mai poate face ceva? Procesul verbal e din 28.06.2011.Multumesc.
Executorul mi-a zis sa o legalizez, dar sa scrie la judecatorie pe ea ca nu e definitiva.La judecatorie mi-au spus ca ei nu pot face asa ceva, imi pot elibera doar o copie pe care sa scrie conform cu originalul.In final mi-a acceptat-o executorul, dar m-a avertizat ca e posibil sa fie respinsa incuviintarea executarii silite( depinde de judecator).
Faptul ca este executorie de drept nu imi da posibilitatea sa o pun in executare inauntru termenului de 30 de zile?Problema este ca debitoarea va declansa proceduta falimentului, nu voi mai avea ce recupera( decat inscriindu-ma la masa credala).
Buna ziua,
Am o hotarare executorie de drept,prin care debitoarea este obligata la plata unei sume de bani. Vreau sa apelez la executorul judecatoresc.Avand in vedere ca hotararea este supusa apelului, in termen de 3o de zile de la comunicare, nu este inca definitiva. Mai trebuie legalizata ?Se poatew efectua executarea fara a legaliza hotararea?La judecatorie mi s-a spus ca pana nu trece termenul de 30 de zile nu au ce face, or eu nu pot astepta atata timp.
Multumesc.
Buna ziua,
Am fost actionat in instanta de o firma recuperari creante pt neplata inretinerii.Pe cererea de chemare in judecata, la reclamat este compltetat: Asociatia de proprietari nr..., prin mandatar SC FIRMA RECUPERARI CREANTE. Nu e trecut numele niciunui avocat. Iar la finalul actiunii semneaza: mandatar, si stampila.Este corect?Nu trebuia sa fie firma de recuperari creante reprezentata de cineva??
Ce pot face?
Va multumesc.
Buna ziua,
Am de recuperat sume de bani reprezentand contravaloare facturi emise in august 2012.Pe factura este precizat termenul de scadenta de 15 zile de la emiterea facturii si penalitati de intarziere de 0.5% pe zi.Acum, la o factura in valoare de 1855.52 lei, penalitatile de intarziere, doar pana la sfarsitul anului 2012 sunt de 1067.2 lei.Este corect ?? Penalitatile de intarziere, calculate pana la zi ar ajunge aproape cat valoare facturii.Cum as putea calcul;a penalitatile?
va multumesc.
Buna ziua,
Pentru a pune in aplicare dispozitiile unei hotarari judecatoresti ( recuperare creanta), ma adresez unui executor judecatoresc din raza terotoriala in care isi are sediul debitorul?Concret, firma debitoare din Craiova, apelez doar la executor din Craiova?Precizez ca societatea mea isi are sediul la Rovinari.
Multumesc.
Răspuns la discuția Se incadreaza Ordonanta de plata?
Solicitam intreaga suma, cumulate facturile au o valoare de 9000 de lei.Cererea cu valoare redusa se timbreaza cu 50 de lei, cand obiectul il constituie valori de pana la 2000 lei, si cu 200 in cazul valorilor mai mari.Ma interesa unde incadrez doar in ceea ce priveste celeritatea judecarii.
Răspuns la discuția Se incadreaza Ordonanta de plata?
Aceasta era si dilema, merge sau nu pe ordonanta, avand in vedere ca detin doar facturile ( unele semnate, altele stampilate).