avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Activitate rotarualin

Activitate rotarualin

Răspuns la discuția Plangere penala pentru furt


SI cum sa cer consintamantul proprietarului sa intru intr-o locuinta unde am domcilui si am mai si locuit acolo cativa ani si in plus mai mai si cheile de la casa ?

.SI nu inteleg cum sa se considere furt ceva ce eu am luat cu acordul fratelui .

Dar as vrea sa stiu daca propietarul nu are acte pe acea camera foto cum poate sa dovedeasca ca este al lui ,si daca in acesata situatie mai este valabila plangerea ?

Eu as putea spune ca este a mea camera foto si mama vitrega ca este a ei , cum poate politia sa diferenteze acest lucru .

si ce se intampla daca eu nu ma prezint la politie ? pentru ca avocatul nu mi-a dat mai multe informati si nici nu vrea sa imi mai spuna nimic despre aceasta plangere , eu momentan nu sunt in romania si nici in tara nu pot sa vin ca imi perd postul de munca .
situatia mea este urmatoarea

am fost dat afara din casa unde am domiciliu de care mama vitrega ,o lunga perioada de timp nu am mai intrat in casa am locuit in alta parte dar acum vreo luna am intrat in casa unde am domicilui si am luat o camera foto si niste poze ( camera foto am luat-o cu acordul unuia dintre frati mei vitregi (care nu are domiciliu acolo dar locueste acolo), el nu era acasa cand am luat a aceasta camera foto dar i-am zis telefonic ca o iau si o s-o aduc peste cateva saptamani , camera foto foto nu este bunul lui propriu si (sincer nici nu stiu al cui este ) banuesc ca este a lui taicamiu care a decedat acum ceva timp

acum mi s-a spus de catre avocatul (mamei vitrege - (care nu locueste in tara ) ca mi s-a facut o plangere penala pentru furt ( al camerei foto si a pozelor )

INTREBAREA MEA ESTE :

-EU DACA NU LOCUESC LA ACEA ADRESA PENTRU CA NU MA LASA FRATELE VITREGI SA INTRU IN APARTAMENT CUM AFLU CAND SUNT CITAT LA POLITIE .

-CE SE INTAMPLA DACA NU MA PREZINT ( nu pentru ca nu vreau, ci pentru ca nu am de unde sa stiu cand primesc citatia )

-CE POT SA PATESC ( poate sa ma aduca cu mandat ) ?

-sau unde sa ma duc sa intreb de aceasta plangere ?

situatia mea este urmatoarea

am fost dat afara din casa unde am domiciliu de care mama vitrega ,o lunga perioada de timp nu am mai intrat in casa am locuit in alta parte dar acum vreo luna am intrat in casa unde am domicilui si am luat o camera foto si niste poze ( camera foto am luat-o cu acordul unuia dintre frati mei vitregi (care nu are domiciliu acolo dar locueste acolo), el nu era acasa cand am luat a aceasta camera foto dar i-am zis telefonic ca o iau si o s-o aduc peste cateva saptamani , camera foto foto nu este bunul lui propriu si (sincer nici nu stiu al cui este ) banuesc ca este a lui taicamiu care a decedat acum ceva timp

acum mi s-a spus de catre avocatul (mamei vitrege - (care nu locueste in tara ) ca mi s-a facut o plangere penala pentru furt ( al camerei foto si a pozelor )

INTREBAREA MEA ESTE :

-EU DACA NU LOCUESC LA ACEA ADRESA PENTRU CA NU MA LASA FRATELE VITREGI SA INTRU IN APARTAMENT CUM AFLU CAND SUNT CITAT LA POLITIE .

-CE SE INTAMPLA DACA NU MA PREZINT ( nu pentru ca nu vreau, ci pentru ca nu am de unde sa stiu cand primesc citatia )

-CE POT SA PATESC ( poate sa ma aduca cu mandat ) ?

-sau unde sa ma duc sa intreb de aceasta plangere ?
pai apartamentul este luat in timpul casatoriei si atunci cand sa facut actele de propietate a fost trecut pe mama vitrega ( pentru ca tata nu era in tara ) din cate stiu este bun comun ,

Problema este ca eu nu am unde sa stau in acest moment cu toate ca am adresa de domiciliu la acel apartament si mostenesc o parte din el .

EA este data in judecata pentru succesiune doarul este la instanta.

dar intrebarea mea este; pana la finalizarea dosarului de sucesiune ce fac eu unde stau ? si cum pot intra in casa sa locuiesc pana se pronunta instanta .
am deschis actiunea de succesiune
deci sa inteleg ca asta e singura solutie sa ma duc la politie , ?
cu datul in judecata nu merge sa inteleg ?
buna seara

as vrea sa ma ajutati cu o problema :

tatal meu a murit acum ceva timp , impreuna cu mama vitrega in timpul casatoriei tata a cumparat un apartament pe care la trecut pe mama vitrega ( dar mentionez ca apartamentul este cumparat de tata in timpul casatoriei si trecut pe mama vitrega din cate stiu este bun comun )

mama vitrega mai are alti copii din alta casatorie , dupa moartea tatalui mama vitrega nu ma mai lasat sa stau in apartament unde sunt domiciliat , mama vitrega si copii ei nu au domiciliu la aceea adresa dar totusi locuesc acolo .

ce as putea eu sa fac ca sa intru inapoi in apartament ????

sa o dau in judecata pentru reintegrarea in locuinta ( dar am inteles de la avocati ca numai minori si soti in caz de divort pot face asemenea cerere la judecatorie eu sunt major )

sa ma duc la politie sa fac o reclamatie ca cineva locuite in apartament fara sa aiba domiciliu acolo ???

va mltumesc anticipat si astept un sfat de la dumnevoastra
am facut cerere la judecatorie pentru a fi scutit de taxa de timbu ,cererea este depusa de luna trecuta si pana in momnetul de fata nu am primit nici un raspuns

as vrea sa stiu de la dumnevoastra in cat timp pot primi raspunsul de la judecatorie , sa stiu daca o o sa fiu scutit de taxa sau nu ?

am auzi ca exista o noua lege si de asta se poate sa dureze mai mult , este adevrat ?


va multumesc
vorbim de succesiune dupa decesul tatalui ,
ce acte ar trebui sa duc la judecatorie ca sa dovedesc ca nu am venituri si sa fiu scutit de taxa ?de la ce institutii a statului ?
vreau sa o chem in judecata pe mama vitrega , (dupa ce am fost si la mediator si nu a venit ).X-(

As vrea sa stiu daca pot fi scutit de "taxa judiciara de timbru" ( sau cum se cheama ) precizez ca nu am loc de munca si nici un fel de ajutor social , si nu mai am nici locuinta , pentru ca dupa decesul tatalui nu mi s-a permis sa mai intru in casa unde am locuit si am adresa din buletin. :((

Cum sa procedez sau ce cereri sa fac, cand si cu cat timp inainte de inceperea procesului pentru a fi scutit sau pentru esalonare de taxa de timbru judiciar ?

Ce acte imi trebuie sa prezint de la ce institutie a statului pentru a dovedi ca nu am nici un venit si nici locuinta ? :sorry:


va multumesc anticipat =D>
Am o amenda de platit de aproximativ 1000 euro data de politia elvetiana .

amenda este luata de mine in luna mai 2013 pentru ca am fost prins la lucru in elvetia fara acte (lucru la negru) , Am fost luat la politie unde mi s-a luat datele de pe buletin si dupa cateva ore am fost eliberat.
Impreuna cu mine la politie a fost si seful meu care a spus ca plateste el amenda dar nu vad ca nu a platito .X-(
Eu am venit acasa la sfarsitul luni mai .


Azi mi-a venit un plic din elvetia prin posta prin care ma anunta ca am de platit suma de 1000 euro in caz ca nu platesc sunt amenintat cu inchisoarea :O

intrebarea mea este urmatoarea ;

1 ce se intampla daca nu platesc amenda ?
2 se poate face inchisoare pentru asa ceva ( eu nu cred :P) ?
3 mi se poate pune interdictie pe elvetia ?
4 si daca as plati-o unde ar trebui sa depun bani la ce institutie ?

va multumesc anticipat