avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 444 soluții astăzi
Forum Activitate niculina25

Activitate niculina25

Buna ziua.Am avut un accident rutier cu victima.M-a impacat cu victima,aceasta declarand la politie ca ne am impacat.apoi am mers si la notar si a dat victima o declaratie in care e specificat ca ne-am impacat si ca nu mai are nici o pretentie de la mine.Ar fi bine sa trimit celor de la Parchet si aceasta declaratie notariala,sau e suficient ca este la dosar doar declaratia de la Politie?Cum e bine sa fac?Ce ma sfatuti?Multumesc.
Buna seara.Spuneti-mi va rog daca un cetatean non-european,care detine carte de rezidenta pentru membrii de familie,valabila5 ani,are drept de munca in Germania si daca i se poate face contract de munca pe o perioada de 3 luni,ca muncitor sezonier?Multumesc foarte mult.
multumesc mult d-le Cyan
Celor carora li se depisteaza diverse probleme tehnice la masina,in urma controlului celor de la RAR,in 99%din cazuri li se retine certificatul de inmatriculare fara a li se anula ITP-ul.Nu inteleg de ce in cazul meu,s a anulat ITP ul.Intr-adevar s-au depistat aceste probleme majore,asa cum au bifat ei in raport dar nu probleme periculoase.Deci...nu stiu daca ei au procedat corect,anulandu-mi ITP-ul pentru aceste 2 probleme depistate.D-voastra,ce ziceti?Va multumesc.
Se poate anula ITP ul,daca in urma unui accident usor,cu victima,la verificarea masinii de catre cei de la RAR,s-au depistt joc la capatul de bara directie stanga si la capatul de bara directie dreapta?Este normal sa se anuleze ITP-ul,pentru aceste probleme depistate la verificare?ITP-ul il aveam valabil pana in noiembrie 2014.Multumesc celor care vor si-mi pot oferi un raspuns.
Va multumesc din suflet ptr.faptul ca mi-ati raspuns si ca m-ati ajutat cu sfaturi,d-le "cyan".
mersi mult ptr.ajutor.
Tin sa precizez ca in urma unui accident usor,cu victima mi s-a retinut permiul de conducere.Accidentul s-a produs in Bucuresti,iar eu sunt din Braila si as dori sa stiu la cat timp cat timp dupa ce voi depune cererea,mi se va da dovada cu drept de circulatie?as dori sa stiu deoarece eu nefiind din Bucuresti mi-ar fi foarte greu sa raman acolo daca va dura cateva zile pana voi primi dovada.Multumesc celor care doriti sa-mi oferiti un raspuns.
NECESAR ESTE SA REPAR DEOCAMDATA DOAR PROBLEMA LA SIsTEMUL DE DIRECTIE?mi au oprit certificatul de inmatriculare si mi au cerut sa repar aceasta ptoblema la sistemul de directie,pentru a putea merge apoi la RAR pentru verifcare,iar apoi la Politie pentru a mi se inapoia certificatul de inmatriculare al masinii.Ma sfatuiti sa nu repar acum usa si aripa masinii,care s au avariat in urma accidentului?nu as vrea sa fac ceva gresit.dati mi va rog un sfat.
Fara doar si poate culpa e si a fetei,care in cateva luni va deveni majora.Nu cred ca vor fi mai mult de zece zile de ingrijiri medicale tinand cont ca fata are doar julituri la mana,la picior si putin la frunte,acestea aparand in momentul in care ea s a lovit de usa si oglinda masinii si a cazut.si reparatia masinii mele costa in jur de 450-500 ron deci nu e o suma foarte mica avand in vedere ca sunt doar studenta,si nu am o stare finaciara foarte buna.ma intristeaza si mai mult faptul ca mama fetei desi pare un om de buna credinta si a spus ca nu a mers si nu va merge la IML,nu se decide ce suma de bani doreste,ci imi spune ca ne intelegem si ca nu a luat inca o hotarare.Nu stiu...Cum sa mai procedez sa fie bine?