avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Activitate Emilia-Stoica

Activitate Emilia-Stoica

Am si eu o problema ,am stat in italia in chirie cu un baiat care nu si-a platit partea lui de chirie catre proprietara si cand expira contractul de inchiriere a plecat cu 30 de min inaintea noastra iar acea femeie l-a dat pe sotul meu in judecata ptr a recupera acea suma de la el ptr ca celalalt baiat lucra la negru si nu stia ea daca mai e sau nu in italia...sotul meu nu s-a prezentat la proces,ptr ca noi am plecat la scurt timp din tara ,s-a acumulat in urma procesului o suma de 5000 de euro bani ce cumnatul meu (fostul lui patron) spune ca i-au venit lui sa ii plateasca ptr ca nu i-a platit sotul meu,acum sotul vrea sa se intoarca in italia insa cumnatul meu zice ca are interdictie sa faca asta ca este dat in urmarire prin interpol....nu inteleg si nu prea cred asta ptr ca procesul a fost unul civil nu penal....nu a dat in cap ,nu a furat,nu a omorat.....va suporta repercursiuni daca se intoarce...aveti idee daca este adevarat ca ptr asa cv poti ajunge la puscarie?:sorry::((
asta a facut ieri,multumesc ptr sfaturi!
Asa cum ma asteptam patronul l-a dat afara odata ce sotul a indraznit sa il traga la raspundere ptr neregulile ce le scrisesem la dv pe site,nu i-a decontat nimic din ce trebuia,si dupa o luna de munca l-a trimis pe sot acasa,sotul a refuzat sa semneze demisia,ptr ca nu el a cerut demisia,ajuns acasa a mers sa vada daca isi poate baga somajul insa acolo i s-a cerut adeverinta de incetare a locului de munca pe care ghiciti ce...patronul refuza sa i-o dea...pe motiv ca sotul i-a zis ca nu e corect ,cu angajatii....exista veo alta metoda prin care poate intra in posesia acelei adeverinte?Specific,ca am una acasa prin care pot demonstra ca lucra la acea firma dar nu si ca nu mai lucreaza.#-o
Si daca vrea sa il dea in judecata sa imparta toate cheltuielile de crestere cu el,poate face asta?Ptr ca pana acum el se plangea ca e mult 125 ron pe luna,in 11 ani nu a stiut odata ca fetita lui platea abonamente sa mearga la scoala,ii trebuiau rechizite,haine,mancare ,in fine cred ca toata lumea stie ce presupune cresterea unui copil(mai putin fostul meu cumnat),sr fi frumos sa simta si el aceste greutati avand in vedere ca pe sora mea ptr 125 o umileste in ultimul hal....:sorry:
Sora mea are o fetita de 11 ani ptr care primeste pensie alimentara de la tatal fetitei!Acesta are restante o gramada ptr ca platea prin mandat postal,cu luni intarziere,niciodata nu platea pe luna care trebuia ci pe luni din urma,sora mea a cerut marire,a primit decize ptr marire,a mers la politie ptr acele calcule ce se fac seful de post de acolo l-a chemat decat pe el prima data si apoi pe ea,calculasera ei(seful de post si tatal fetitei) ce avusesera cum avusesera ei chef,a mers si sora mea apoi si i-a facut calculele acelea si ei,ea cu tichetele primite de la posta a demonstrat ca nu este deloc ce scrisese seful de post X-( dar acesta o tinea una si buna ca i s-au dat banii,si a inchis dosarul desi toata chestiunea nu era incheiata!Sora mea vrea sa mearga mai departe ca sa i se faca acele calcule si sa se demonstreze ca ei in afara de acele cupoane ce le avea ea,unele cu suna mai mare altele cu mai putin,unele din luni cu multttttttttt inainte de data platiiii,unde poate merge sa depuna plangere,ce masuri poate lua?
De cand s-a angajat sotul meu are numai probleme ba i se promisese o suma de bani ca salariu lunar apoi a fost trimis 4 zile acasa si i-a fost scazut din salariu,ba i s-au dat cu taraita bani din salariu ptr a-si plati deplasarile pe motiv ca apoi vor fi decontate,dar mai apoi i s-a spus ca nu se va mai face asta dupa ce el a cheltuit pe drumuri,brasov-craiova,craiova-slatina,craiova turceni,plus ca ba ii caza la 6 km de locul de munca si trebuia sa mearga pe jos ,sau sa isi plateasca singuri transportul,in conditiile in care lucrau de la 12 ziua pana la 4 noaptea nicidecum 8-10 ore,masa li s-a promis ca vor primi 10 ron pe zi desi la dv pe site am vazut ca angajatorul este obligat sa ofere 27 ron plus ca lui i se calculeaza ziua de munca 50 ron ,a fost angajat ca alpinist utilitar si pe contract(desi era vb de contract pe perioada nedeterminata ,si 14 mil salariu(chiar daca un sal de alpinist cu experienta lui ajunge si la 36 de mil),am primit o deverinta,o cerusem si trebuia sa fie specificat salariul in schimb am primit o adev in care scria ca este angajat ca necalificat si pe perioada determinata 28 ian -30 martie2015!Bani i s-a spus ca nu mai are de luat ca i-a primit(fiind vb de cei din care si-a platit transportul),adeverinta cu salariu minte de 2 sapt ca o trimite prin fax si de atunci nu ii mai raspunde sotului la tel,sau daca po face i-l expediaza repede ptr ca oricum sotul este la turceni pe santier si el este la sibiu unde are sediu firma...sunt inebunita si scarbita,vreau sa stiu unde pot face sesizare la tot ce se intampla,imi e teama sa nu ma trezesc ca il da afara si ramane ca prostul cu munca facuta in folosul ....patronului si atat...unde pot suna si face ssizari,firma la care lucreaza este din sibiu si noi avem domiciliul in gorj?#-o:sorry::(X-(
Sotul meu a ramas somer pe data de 1 noiembrie 2014 dupa un an si 10 luni de contract cu aceasi firma,apoi s-a angajat la o alta firma intr-un alt oras,situatia financiaranu si-a mai permis sa faca nici naveta si nici sa locuiasca acolo cu chirie si nu a mai mers la munca ptr ca nici cel ce il angajase nu a respectat nicic din ce discutase caii va oferi acel contract,salariu,program,perioade de proba(despre care nici macar nu pomenise),acum are 1 saptamana de cand sta acasa,si nu gaseste sub nici o forma de munca si ar vrea sa isi bage somajul pana va gasi un loc de munca,intrebarea mea este cum poate afla daca cei de la acea firma l-au dat afara sau stiu eu faptul ca a renuntat sa mai mearga la munca atrage dupa ea consecinte?Mentionez ca sotul meu trebuia sa mai duca o foaie cu stagiul de cotizare si niste adeverinte de la fostul angajator insa nu a apucat,i-au dat sa semneze contractul zice el,cu toate ca aceste acte erau necesare ptr acel dosar de angajare....si a plecat fara sa semneze demisia! Este posibil sa nu ii fi facut inca angajarea?Adica stiu ca ptr somaj se cer acte de la ultimul angajator,eu nu mai stiu cum sa aflu si unde sa intreb cine figureaza la el ca ultim angajator si cum nu mai raspunde nimeni la telefon de la ultima lui firma cu care a lucrat nici nu pot cere detalii despre ultimul lui contract de munca,ce pot face ,mi-e teama sa nu bage somajul si sa fie dupa penalizat ca face falsuri in acte daca declara ca nu are nici un loc de munca deci spre urmare nici un venit,exista vreo institutie unde pot cere detalii?:sorry:
din nefericire da nu prelungisem asigurarea...va multumesc mult ptr sfat!
Acum aproximativ un an mi-a fost inundat apartamentul total in timp ce eu ma aflam in strainatate,m-am intors mai tarziu cu cateva luni cand deja multe din lucrurile de acolo imbibate cu apa imi fusesera deja afectate,eu fiind insarcinata m-am deplasat la sectia de politie ptr ca vecinul ce imi produsese paguba refuza sa raspunda greselii ce o facuse si de la politie mi s-a zis sa merg la un evaluator..am vorbit cu un evaluator care mi-a zis ca trebuia sa depun intai la pol o dispozitie si sa vin la el cu numarul de inregistrare al acelei dispoziti,eu fiind insarcinata si deoarece era deja iarna,sotul somer si eu mai aveam inca o fetita mica de 3 ani cu care nu ma puteam trambala pe drumuri nu am mai putut lua nici o masura in privinta aceste probleme...ma simt jignita si scarbita de faptul ca acea persoana imi rade in nas ca nu am bani sa ma judec cu ea ,minte pe la vecini ca s-a oferit sa faca apartamentul si ca eu i-am cerut cu totul altceva ,sa imi puna usi si geamuri,ma simt atata de neputincioasa si nu stiu cui sa cer sfatul,mai pot face ceva sa il fac sa plateasca ce ne-a distrus sau este mult prea tarziu,si daca mai este posibil sa fac ceva ,ce pasi trebuie sa urmez,marturisesc,ca sora mea a facut poze la apartament imediat dupa incidentul care a avut loc in luna august 2012.... va rog ajutati-ma ce pot face?:((
#-o